Dziś mamy 21 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

16 marca 2025

Wspominamy rozpoczęcie strajku chłopskiego. Dziś rocznica wydarzenia

fot. KPUW

fot. KPUW

Dziś wspominamy rozpoczęcie strajku chłopskiego #w Bydgoszczy z 16 marca 1981 roku - jedno z kluczowych wydarzeń na drodze do wolnej Polski.

W uroczystości uczestniczyli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Koniuch, parlamentarzyści, przedstawiciele Solidarności oraz uczestnicy tamtych historycznych wydarzeń.

"Wydarzenia rozpoczęte strajkiem chłopskim poderwały naród do ponownej walki o dalsze wprowadzanie zmian, które zapoczątkował Sierpień 80'. Wydarzenia bydgoskie odbiły się echem w całym kraju." - podkreślił podczas swojego przemówienia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski.

"Solidarność nie była pustym hasłem lecz siłą, która zmieniała bieg dziejów. Tamten Marzec był jednym z najważniejszych momentów w drodze do wolnej Polski." - mówił Wicewojewoda Michał Koniuch

Strajk chłopski w Bydgoszczy był wyrazem sprzeciwu wobec władz komunistycznych i walką o prawo rolników do zrzeszania się.
Jednocześnie zapraszamy na 44. rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku. Już w środę w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 3.

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 9 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (22)

    hiena, w dniu 16-03-2025 20:09:12 napisał:

    gdzie były lokalne pisiory jak śmierdzące rondo nazwali takim imieniem

    odpowiedz

    • 9 (23)

    Mateusz Proradziecki , w dniu 16-03-2025 21:28:06 napisał:

    Pisiorow nie było bo u nich jest sporo byłych komuchów a teraz popierają światowych popaprańców kolegów pana Władimira z Moskwy

    odpowiedz

    • 2 (10)

    vb, w dniu 16-03-2025 22:45:15 napisał:

    A gdzie Tadeusz z Nakła?

    odpowiedz

    • 3 (11)

    rolnik, w dniu 17-03-2025 09:05:02 napisał:

    a kto sprzatnal andrzeja lepera

    odpowiedz

    • 5 (13)

    Józek, w dniu 17-03-2025 09:41:06 napisał:

    Co robił tam pan Ardanowski wśród zdrajców PZL ?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Audyt środowiskowy
3000PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
KOBIZE
500PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)