Dziś mamy 30 maja 2020, sobota, imieniny obchodzą:

03 marca 2020

Wszyscy na pokład! Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze

fot. Aneta Rózga

fot. Aneta Rózga

Wczoraj 2 marca w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Sadkach odbyły się #ostatnie zajęcia upamiętniające stulecie zaślubin Polski z morzem.

Uczniowie klasy IIa wraz z wychowawcą p. E. Niedzielską wysłuchali historii o tym wydarzeniu oraz mogli przyjrzeć się obrazowi Wojciecha Kossaka pt. "Zaślubiny Polski z Bałtykiem". Następnie nawiązując do wcześniejszego wstępu historycznego, uczniom zostało zaprezentowanych 8 krótkich filmików przedstawiających 8 najważniejszych etapów służby statku M/S Batory. W drugiej części zajęć goście tworzyli postacie załogi oraz pasażerów używając do tego wcześniej przygotowanych przez panie bibliotekarki szablonów oraz patyczków laryngologicznych. Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze, a uczniowie z ożywieniem dyskutowali na temat losów naszego "Stefana Batorego".

materiał: Aneta Rózga

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)