Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 lipca 2015

Wydają paragon, a i tak oszukują

"Nie daj się oszukać - sprawdź paragon" to kolejna odsłona akcji, która ma zachęcić kupujących do brania i sprawdzania paragonów.

Tegoroczna nowa odsłona prowadzonej od lat przez Ministerstwo Finansów akcji "Weź paragon" ruszyła w lipcu.

Warto wiedzieć, że obok paragonów fiskalnych sprzedawcy wystawiają też paragony niefiskalne. Są one wystawiane przed fiskalizacją kasy i nie powinny być przekazane kupującemu jako dowód zakupu, jeżeli sprzedawca jest zobowiązany do ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących.

"Zjawisko to nie jest powszechnie znane, ma jednak negatywny wpływ nie tylko na kondycję całego społeczeństwa jako odbiorcy usług finansowanych przez państwo, jak edukacja czy bezpieczeństwo, ale również na uczciwą konkurencję w poszczególnych branżach. Stąd decyzja o rozszerzeniu zakresu kampanii paragonowej" – mówi wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna. "Wierzę, że nasza akcja będzie cieszyć się dużym społecznym zainteresowaniem, bo propaguje takie wartości jak uczciwość i współodpowiedzialność za państwo" – dodaje.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie stanowiące, że w przypadku świadczenia takich czynności jak np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, prawnicze, usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne konieczne jest stosowanie kas rejestrujących. Niemniej jednak przy wprowadzaniu wymogu bezwzględnego ewidencjonowania zdecydowano się na wprowadzenie okresu przejściowego na zainstalowanie kasy (2-3 miesięcy od rozpoczęcia ich wykonywania). Oznacza to, że podatnik nowootwierający działalność gospodarczą np. w zakresie usług fryzjerskich (który nie prowadził wcześniej w ogóle działalności) ma 2-3 miesięcy (w zależności od tego kiedy w miesiącu dokona pierwszej czynności) na zainstalowanie kasy.

Przykładem branży, w której zjawisko paragonów niefiskalnych jest szczególnie zauważalne, jest gastronomia. Jako paragon funkcjonuje tu często tzw. rachunek lub paragon kelnerski.

Dlatego stojąc przy kasie nie tylko egzekwujemy otrzymanie paragonu – prosimy również o jego sprawdzenie. Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, takie jak:

  • centralnie umieszczony napis paragon fiskalny;
  • NIP wystawcy, jego nazwę i adres;
  • nazwę towaru lub świadczonej usługi;
  • cenę;
  • logo i numer unikatowy kasy.

Akcja skierowana jest przede wszystkim do konsumentów, bo to oni otrzymują paragony i mają możliwość ich sprawdzenia. Chcemy zwrócić uwagę, że zarówno w przypadku niewydania paragonu, jak również wydania paragonu niefiskalnego, wartość podatku i tak z reguły jest pobierana od konsumenta. To konsument płaci podatek w cenie towaru lub usługi, podatek który nie zawsze trafia do budżetu, czasem do "kieszeni" nieuczciwego sprzedawcy.

materiał: Ministerstwo Finansów

Oceń artykuł: 63 102

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (18) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (5)

    podatnik, w dniu 29-07-2015 20:04:03 napisał:

    Ciekawe czy wszyscy dają paragony? Bo znam takich co dorabiają na lewo a paragonu zero! A uczciwym nasyłają nam kontrolę z zus-u i skarbówki! Taki to kraj!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (3)

    xyz, w dniu 29-07-2015 20:31:38 napisał:

    A jak sprawa wygląda z mechanikami?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 0 (2)

    maczo, w dniu 29-07-2015 22:18:08 napisał:

    Nad morzem,w wielu lokalach gastronomicznych dają paragony niefiskalne . No i co niby mam zrobić ,jak zjem z rodzinką rybkę ,a po posiłku dostaję paragon niefiskalny ??? Zwymiotować obiad ???

    odpowiedz

    • -4 (8)

    Anka, w dniu 29-07-2015 23:03:23 napisał:

    NIe raz musiałam poprosić o paragon sprzedawcę, bo obsługiwał już innego klienta, ale zapłatę za towar ode mnie pobrał. Udawała ta pani, tzw. roztargnienie! Trzeba wołać o paragon!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 4 (4)

    toja, w dniu 29-07-2015 23:19:20 napisał:

    a co z lekarzami przyjmującymi prywatnie?

    odpowiedz

    • 0 (6)

    Wladymyr, w dniu 29-07-2015 23:51:35 napisał:

    Tak! Sprawdzaj paragon Towarzyszu! Razem dajmy odpór wrednym kapitalistom i obszarnikom! Precz z wyzyskiem ludziów pracy! Znalazłeś nieuczciwego potwora kapitalistę - czym prędzej złóż donos w najbliższej komendzie MO ......sorry POLICJI oczywiście! Niech żyje socjalizm, równość i zamordyzm! Razem Towarzysze wytniemy raka samowoli toczącego ludzi chcących podstępnie zwalczyć słuszny i sprawny ucisk fiskalny. A więc Towarzysze! Razem do świetlanej przyszłości ludzi opodatkowanych aż po gacie! Razem stwórzmy nowego socjalistycznego, postępowego, POlaka!

    odpowiedz

    • 4 (4)

    nakielanka, w dniu 30-07-2015 08:50:40 napisał:

    urzędy niech patrzą sobie na ręce siebie niech kontrolują a czy ja wezmę paragon czy nie to moja sprawa

    odpowiedz

    • 6 (6)

    józek, w dniu 30-07-2015 09:41:11 napisał:

    Największa nadużycia na tym polu mają najbogatsi czyli prawnicy i lekarze. Wszyscy o tym wiedzą Urząd Skarbowy też. Ale tam się na żadną kontrolę nie wybiorą.

    odpowiedz

    • 7 (9)

    bari71, w dniu 30-07-2015 10:22:10 napisał:

    wiadomym jest że to wszystko tylko i wyłącznie w trosce o swoje tyłki by w budżetówce zawsze na czas dostali tzw premię uznaniową,trzynastkę czternastkę i bez ograniczeń korzystali z wszelkich przysługujących im dobrodziejstw choćby karta nauczyciela a w niej roczny płatny urlop na "podratowanie zdrowia" do podziału jeszcze wielu innych, armia urzędasów i pozostałe hieny ...

    odpowiedz

    • 7 (7)

    teresa, w dniu 30-07-2015 13:09:19 napisał:

    na co komu paragon to moja sprawa czy wezmę czy nie

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    Nie wiem czy płakać, czy śmiać., w dniu 30-07-2015 23:58:52 napisał:

    Jest wielu ludzi którzy prowadzą działalność uczciwie. Wydają paragony, rachunki, faktury i nie pracują na "czarno", płacą uczciwie podatki i co ich spotyka? Spotyka ich to, że ci którzy tak nie postępują wręcz ich wyśmiewają. Bo uczciwy człowiek w Polsce to wobec wielu głupek. Bo u nas "norma" to cwaniakować i się "bujać" wtedy jest ok. wtedy się jest super. To bardzo przykre.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    ktos, w dniu 31-07-2015 06:52:01 napisał:

    Jestem ciekawa co sie dzieje z czesciami branymi z hurtowni na paragon w ad ban... W nakle pewnie czysty zysk bez rozliczenia sie z panstwem ...kto bogatemu zabroni

    odpowiedz

    • 4 (4)

    bari71, w dniu 31-07-2015 10:23:46 napisał:

    jeśli myślicie że prowadzenie działalności handlowej to taki złoty interes to jesteście w wielkim błędzie.skoro nie wierzycie sami spróbujcie ciekawe jak długo wytrwacie ? ci którzy są na rynku od dawna trwają w tym gównie bo najnormalniej nie mają dokąd pójść.zobaczcie sami jest coraz więcej opuszczonych lokali handlowych a chętnych na ich wynajem niewielu... odważni którzy otwierają działalność najczęściej kończą swoją przygodę z handlem w momencie zakończenia okresu płacenia preferencyjnego zusu.przecież gdyby byli w stanie wypracować na regularne opłaty to by nie kończyli tej "pięknej przygody" . dodatkowo te osoby działalność kończą z długami.odpowiedzcie więc sobie sami czy da radę cokolwiek prowadzić bez minimalnej kombinacji..

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)