Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

04 lipca 2015

Wygląda niewinnie, jest śmiertelnie niebezpieczny

fot. Tomasz Lewicki

fot. Tomasz Lewicki

Barszcz Sosnowskiego, bo o nim mowa jest rośliną silnie parzącą, a kontakt z nią może doprowadzić nawet do śmierci.

Ostatnio, w wyniku oparzeń kontaktowych od Barszczu Sosnowskiego zmarła jedna osoba.

Co wiemy o tej niewinnie wyglądającej, a tak niebezpiecznej roślinie? Do Europy przywiedziono ją z Kaukazu, miała być rośliną pastewną. Ze względu na swoje parzące właściwości uprawy porzucono, a brak kontroli spowodował samowolne rozptrzestrzenianie się barszczu. Nie jest trudno rozpoznać intruza, bowiem roślina ta może osiągać nawet pięć metrów wysokości. Posiada proste łodygi, wokół których rozmieszczone są duże pierzaste liście, tworzące gęste "kępy". Kwiaty są podobne do kwiatostanów kopru.
Tępienie barszczu to praca syzyfowa. Należy w odpowiedniej odzieży ochronnej za pomocą motyki usunąć go wraz z korzeniem. Często koszenie także osłabia tą roślinę. Ponadto, barszcz można wytępić środkami chemicznymi, polecany jest herbicyd, który w swoim składzie posiada glifosat.

Barszcz rośnie nawet w miastach, a za jego eliminowanie odpowiedzialne są zakłady gospodarki komunalnej, zieleń miejska. W przypadku posesji prywatnych, właściciel ma obowiązek niedopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się barszczu. Warto powiadomić straż miejską, czy zarządcę zieleni miejskiej o fakcie występowania tej rośliny na prywatnym terenie.
Dlaczego barszcz jest tak niebezpieczny? Otóż, olejki eteryczne, które w sobie zawiera wydzielane są nawet w postaci oparów. Dlatego można zostać poparzonym nawet nie dotykając tej rośliny. Początkowo, po kontakcie skóry z drażniącymi substancjami nie ma żadnych objawów. Gorzej, jeżeli dojdzie do ekspozycji na słońce. Olejki eteryczne osadzone na skórze w połączeniu z promieniami UV powodują oparzenia II i III stopnia. Poparzona skóra początkowo jest zaczerwieniona i swędzi, potem pojawiają się na niej bolesne bąble wypełnione płynem surowiczym.

Kiedy mamy podejrzenie, że mogło dojść do poparzenia należy skórę dokładnie umyć i zakryć bandażami. Unikamy ekspozycji na słońce. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej niezwłocznie kontaktujemy się z lekarzem, zmienione miejsca smarujemy maścią z hydrokortyzonem, przyjmujemy preparaty wapniowe, łagodzimy dolegliwości preparatami zawierającymi pantenol.
Warto wiedzieć o barszczu jak najwięcej, aby w porę móc uchronić siebie i najbliższych. Uważajmy szczególnie na dzieci, które nieświadome zagrożenia mogą zostać śmiertelnie poparzone po kontakcie z tą, tak niewinnie wyglądającą rośliną.

Oceń artykuł: 94 41

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (20) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    Wiki, w dniu 04-07-2015 12:22:35 napisał:

    To świństwo rośnie w wielu miejscach w Nakle i okolicach najczęściej przy wodzie np. przy Noteci niedaleko MTB Trzebińscy, przy Noteci w stronę Gromadna, przy Ślesce (niedaleko ronda na Występ), Na Karnowskiej i jeszcze pewnie znalazło by się kilka miejsc Tylko czekać aż ktoś się poparzy albo jescze gorzej

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 4 (4)

    przechodzień, w dniu 04-07-2015 12:27:11 napisał:

    w Kcyni i na obrzeżach chyba rośnie !

    odpowiedz

    • 2 (4)

    bogdan, w dniu 04-07-2015 12:49:18 napisał:

    Może by tak oznakować miejsca występowania tej niebezpiecznej rośliny choćby taśmą ostrzegawczą i tablicą z zakazem zbliżania się!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (7)

    ja, w dniu 04-07-2015 17:25:31 napisał:

    a nie lepiej barszczu nagotować?

    odpowiedz

    • 1 (3)

    ciocia samo zło, w dniu 04-07-2015 20:42:37 napisał:

    Barszcz ma inne liście patrz zdjęcie ten nad Notecią tonie jest barszcz największe skupisko można zaobserwować w okolicy Ślesina przy torach kolejowych jak jedziemy do Bydgoszczy pociągiem po lewej stronie. I jeszcze jedno czy redaktorzy będą wreszcie podpisywać swoje artykuły przecież to nie wstyd jeśli robi się dobrą robotę!

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Kori, w dniu 04-07-2015 21:27:21 napisał:

    Barszcz ma b.grube łodygi ok 10 cm..i liście jak rabarber.naprawdę można go pomylić z koprem..hehe

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -2 (4)

    qwe, w dniu 05-07-2015 00:53:49 napisał:

    szkoda tylko że przez nie potrzebną panikę usuwane są nasze rodzime gatunki. Podziękujmy rolnikom, którzy kompletnie nie wiedzą co to ekologia, liczy się zysk, co prawda daleko Nam do dramatu ekologicznego jak w USA itp. Miedze, krzewy, i pewne owady to nie jest coś nie potrzebnego. W zrównoważonej gospodarce wystarczy pomagać rośliną a nie załatwiać wszystko chemią. Poza tym cały ten syf napędzany jest przez ... wie kogo:) (odnośnie zabójczego barszczu...)

    odpowiedz

    • -5 (5)

    ju, w dniu 05-07-2015 12:39:50 napisał:

    za dzieciaka tym sie bawilem i nic mi nie bylo teraz wielkie halo robia z tego

    odpowiedz

    • 0 (0)

    3578gdc, w dniu 05-07-2015 12:46:50 napisał:

    Hmmm....trochę jest to nie zrozumiale adopiero to apelujecie gdy dochodzi. Do tragedi zróbcie ludzie z tym a szczególnie ci co siedzą wyżej doszlo to jednej tragedi może dojść do następne jezeli nic z tym nie zrobicie tylko opisujecie bez sensu i na marne

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (5)

    roman k, w dniu 05-07-2015 22:43:07 napisał:

    Niewinnie wyglądąjąca roślina ??? Autorze tego artykułu pomyśl zanim coś napiszesz ,Czy roślina która Twoim zdaniem osiąga nawet 5 metrów wysokości może wyglądać niewinne..

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    Trzeba znać zagrożenia , w dniu 06-07-2015 09:42:44 napisał:

    W Nakle nie ma skupisk tej rośliny, ludzie wszczynają panikę i patrzą na nasze rodzime gatunki jak na barszcz. Ogniska występowania tej rośliny w naszym regionie to Ślesin, Lubaszcz oraz Minikowo. Przede wszystkim o naszych niegroźnych gatunków różnią go liście, nasze mają palczasty kształt na gałązkach - barszcz ma ogromne rozłożyste liście i postrzępione na końcach. I nie trzeba mieć kontaktu z tą rośliną fizycznego - wystarczy znaleźć się w bardzo bliskiej odległości od tego świństwa podczas upału, toksyczne substancje unoszą się w powietrzu i mogą już powodować oparzenia. Oparzenia nawet II i III stopnia, które wyglądają jak od polania wrzątkiem...

    odpowiedz

    • 0 (0)

    kora, w dniu 06-07-2015 13:16:02 napisał:

    Niby gdzie w Lubaszczu rośnie barszcz sosnowskiego?

    odpowiedz

    • 0 (0)

    jasiu, w dniu 06-07-2015 20:13:20 napisał:

    Za Debrznem w kierunku Czarnego sporo tego dziadostwa rośnie...

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)