Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

04 listopada 2019

Wyjątkowy czas dla pasjonatów przyrody. Projekt Jurka Napierały

fot. Jurek Napierała

fot. Jurek Napierała

„Rykowisko Jeleni 2019” to produkcja filmowa autorstwa Jurka Napierały. Autor pokazuje jak # szczególny jest ten okres w przyrodzie. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

„Rykowisko jeleni to okres, który dla pasjonatów przyrody jest szczególny pod wieloma względami. Oprócz możliwości zobaczenia samych jeleni, można też zaobserwować piękne sceny związane z godami tych zwierząt połączone z potężnymi rykami, które towarzyszom rykowisku.

Kiedy kilkanaście lat temu pierwszy raz wszedłem do lasu nie na grzyby tak jak zawsze, ale aby obserwować przyrodę, po jakimś czasie przyszedł pomysł, aby rejestrować to co widzę. Mimo wszystko aparat i jego możliwości nigdy nie były priorytetem w moich obserwacjach i dziś mimo upływu tylu lat bardziej czuję się jako dokumentalista życia w lesie, miłośnik przyrody, niż fotograf przyrody, który skupia się na artystycznym wymiarze fotografii przyrodniczej.

Przykładem tego jest ten film, który powstał w celu ukazania tego co widzę ja, jako zwykły obserwator, a nie filmowiec, który wykształcony w zawodzie kieruję się prawidłami sztuki filmowania. Bardziej zależało mi na ukazaniu zwierząt, ich zachowań w naturalnym środowisku, niż na kierowaniu się podstawami zasad filmowania. Oczywiście mimo, że jestem amatorem, to jakąś wiedzę na ten temat posiadam i starałem się tym kierować podczas nagrań.

Największy jednak był dylemat, fotografować czy nagrywać. Było to niebywale trudne. Mógłbym mieć oczywiście kamerę i aparat jednocześnie, ale wtedy pewnie plątałby mi się ten sprzęt miedzy nogami i płoszyłbym wszystko w około.

Na koniec dodam tylko, że ten film jest efektem doświadczeń, nocy spędzonych w lesie, wielu dni przy montażu i zwyczajnie mojego punktu widzenia, który i tak został ograniczony przez redukcję związaną z czasem trwania filmu, bo nie każdy ma czas na swoje życie, a co dopiero na oglądanie życia innego gatunku.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na film o zwierzętach, które są szczególnie bliskie memu sercu.”

materiał: Jurek Napierała 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 31 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)