Dziś mamy 30 listopada 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

21 maja 2020

Wyrzucasz śmieci podczas jazdy? Sprzątanie wiąże się z dużymi kosztami

Podróżując autem również, „produkujemy śmieci”. Niestety użytkownicy dróg często #pozbywają się śmieci, wyrzucając je przez okna swoich samochodów lub pozostawiają ja na poboczu drogi. W ten sposób śmieci „lądują” na jezdni oraz w pasie drogowym. Śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Utrzymanie dróg to też ich sprzątanie

Rolą Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest budowa dróg oraz utrzymywanie jej nawierzchni, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń, które są związane z drogą. W okresie zimowym zarządca odpowiada za utrzymanie drogi poprzez jej odśnieżanie i zwalczanie śliskości.

Ważnym obowiązkiem GDDKiA jest także utrzymywanie czystości w obrębie zarządzanych dróg. Patrole służby drogowej monitorują nasze trasy całą dobę. Niestety podczas objazdów zauważamy duże ilości śmieci, które wyrzucane są z samochodów. To nie tylko śmieci „wyprodukowane” podczas podróży, ale również odpady wielkogabarytowe czy nawet gruz, wyrzucany w pasie drogowym. W pasie drogowym, a nawet na jezdni, leżą rzeczy, które stwarzają zagrożenie dla kierowców. Najczęściej z auta wyrzucane są plastikowe butelki, opakowania po jedzeniu, puszki po napojach. Na jezdni zdarzają się też resztki rozerwanych opon czy połamane kołpaki.

Kosztowne sprzątanie

Niestety sprzątanie wiąże się z kosztami, które ponosi zarządca drogi. Środki na utrzymanie dróg krajowych pochodzą ze Skarbu Państwa, a więc z kieszeni podatników. Nie są to małe kwoty i sumy przeznaczone na sprzątanie możemy ograniczyć my sami, użytkownicy dróg. Wystarczy, że będziemy szanowali wspólne dobro i przestrzegali powszechnych zasad czystości, tak jak robimy to w naszych domach.

Tutaj warto przypomnieć, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje prawie 17 700 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już blisko 20 000 km). To czy będziemy musieli taką kwotę przeznaczać na sprzątanie dróg zależy od nas wszystkich użytkowników dróg. I każdy może się przyczynić do tej zmiany.

Korzystaj z MOP i parkingów. Śmieci na drodze to niebezpieczeństwo

Apelujemy do kierowców, aby zadbali o bezpieczeństwo własne, ale także innych użytkowników dróg. Prosimy, aby śmieci wyrzucać do specjalnie wyznaczonych koszy na śmieci, które są ustawione w ciągu dróg krajowych na Miejscach Obsługi Podróżnych i parkingach.  Śmieci wyprodukowane podczas jazdy, np. butelka po wodzie czy opakowanie po posiłku typu fast food, możemy wyrzucić w domu lub, gdy dotrzemy do celu podróży.

Materiał: GDKiA Oddział Bydgoszcz

Ankieta

Czy zdarzyło Ci się wyrzucić śmieci podczas jazdy?

 • Często mi się zdarza
 • Czasami
 • Nigdy nie wyrzucam śmieci w trakcie jazdyOceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (6)

  xray, w dniu 21-05-2020 15:10:36 napisał:

  Polska to dziki kraj, syf gdzie tylko się spojrzy, śmieci przy drogach, śmieci w lasach, śmieci wszędzie. Nikogo to nie razi.Daleko nam do krajów zachodnich.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 7 (7)

  cygam, w dniu 21-05-2020 20:29:11 napisał:

  Masa ludzi ma kamerki , które rejestrują takie zdarzenia. Wysyłać na policję !!! Jeden z drugim śmieciarze jak zapłacą to im sie odechce wyrzucać śmieci . Tępić brudasów !!!

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Wiesław, w dniu 22-05-2020 05:38:47 napisał:

  witam ja się nie dziwie że ludzie wyrzucają śmieci do lasu i przez szybę samochodu nie twierdzę że tak wszyscy robią ale spróbujcie oddać śmieci na wysypisko legalnie okazuje się że nie przyjmują nawet jak chcesz zapłacić znam to z własnego doświadczenia pozdrawiam wszystkich

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przypinka z agrafką o śr. 56mm
3,55PLN
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP50
1299PLN PROMOCJAPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Lipoliza injekcyjna
Odchudzanie
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)