Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 maja 2020

Wyrzucasz śmieci podczas jazdy? Sprzątanie wiąże się z dużymi kosztami

Podróżując autem również, „produkujemy śmieci”. Niestety użytkownicy dróg często #pozbywają się śmieci, wyrzucając je przez okna swoich samochodów lub pozostawiają ja na poboczu drogi. W ten sposób śmieci „lądują” na jezdni oraz w pasie drogowym. Śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Utrzymanie dróg to też ich sprzątanie

Rolą Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest budowa dróg oraz utrzymywanie jej nawierzchni, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń, które są związane z drogą. W okresie zimowym zarządca odpowiada za utrzymanie drogi poprzez jej odśnieżanie i zwalczanie śliskości.

Ważnym obowiązkiem GDDKiA jest także utrzymywanie czystości w obrębie zarządzanych dróg. Patrole służby drogowej monitorują nasze trasy całą dobę. Niestety podczas objazdów zauważamy duże ilości śmieci, które wyrzucane są z samochodów. To nie tylko śmieci „wyprodukowane” podczas podróży, ale również odpady wielkogabarytowe czy nawet gruz, wyrzucany w pasie drogowym. W pasie drogowym, a nawet na jezdni, leżą rzeczy, które stwarzają zagrożenie dla kierowców. Najczęściej z auta wyrzucane są plastikowe butelki, opakowania po jedzeniu, puszki po napojach. Na jezdni zdarzają się też resztki rozerwanych opon czy połamane kołpaki.

Kosztowne sprzątanie

Niestety sprzątanie wiąże się z kosztami, które ponosi zarządca drogi. Środki na utrzymanie dróg krajowych pochodzą ze Skarbu Państwa, a więc z kieszeni podatników. Nie są to małe kwoty i sumy przeznaczone na sprzątanie możemy ograniczyć my sami, użytkownicy dróg. Wystarczy, że będziemy szanowali wspólne dobro i przestrzegali powszechnych zasad czystości, tak jak robimy to w naszych domach.

Tutaj warto przypomnieć, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje prawie 17 700 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już blisko 20 000 km). To czy będziemy musieli taką kwotę przeznaczać na sprzątanie dróg zależy od nas wszystkich użytkowników dróg. I każdy może się przyczynić do tej zmiany.

Korzystaj z MOP i parkingów. Śmieci na drodze to niebezpieczeństwo

Apelujemy do kierowców, aby zadbali o bezpieczeństwo własne, ale także innych użytkowników dróg. Prosimy, aby śmieci wyrzucać do specjalnie wyznaczonych koszy na śmieci, które są ustawione w ciągu dróg krajowych na Miejscach Obsługi Podróżnych i parkingach.  Śmieci wyprodukowane podczas jazdy, np. butelka po wodzie czy opakowanie po posiłku typu fast food, możemy wyrzucić w domu lub, gdy dotrzemy do celu podróży.

Materiał: GDKiA Oddział Bydgoszcz

Ankieta

Czy zdarzyło Ci się wyrzucić śmieci podczas jazdy?

  • Często mi się zdarza
  • Czasami
  • Nigdy nie wyrzucam śmieci w trakcie jazdy



Oceń artykuł: 11 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (6)

    xray, w dniu 21-05-2020 15:10:36 napisał:

    Polska to dziki kraj, syf gdzie tylko się spojrzy, śmieci przy drogach, śmieci w lasach, śmieci wszędzie. Nikogo to nie razi.Daleko nam do krajów zachodnich.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 7 (7)

    cygam, w dniu 21-05-2020 20:29:11 napisał:

    Masa ludzi ma kamerki , które rejestrują takie zdarzenia. Wysyłać na policję !!! Jeden z drugim śmieciarze jak zapłacą to im sie odechce wyrzucać śmieci . Tępić brudasów !!!

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Wiesław, w dniu 22-05-2020 05:38:47 napisał:

    witam ja się nie dziwie że ludzie wyrzucają śmieci do lasu i przez szybę samochodu nie twierdzę że tak wszyscy robią ale spróbujcie oddać śmieci na wysypisko legalnie okazuje się że nie przyjmują nawet jak chcesz zapłacić znam to z własnego doświadczenia pozdrawiam wszystkich

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Budowa magazynów
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)