Zabytkowy basen do remontu. Będzie udostępniony kuracjuszom
Basen w Ciechocinku, lata 30-te XX wieku, fot. z zasobów NAC
Samorząd województwa przejmuje nieczynny od ponad dwóch dekad #i niszczejący z każdym rokiem zabytkowy basen solankowy w Ciechocinku. Obiekt, znajdujący na terenie ciechocińskiego Parku Tężniowego, w bezpośrednim sąsiedztwie słynnych tężni i głównego deptaka, zostanie teraz odrestaurowany, a potem udostępniony mieszkańcom i kuracjuszom.
- Mamy to! Marzenia się spełniają! Przywrócimy Perle Kujaw i województwu obiekt, który będzie naszą dumą. Nie tylko ratujemy od ruiny cenny zabytek, ale bierzemy też na siebie obowiązek ponownego uruchomienia znakomitego miejsca rekreacji w samym sercu naszego najbardziej znanego uzdrowiska. Ciechocinek to wspaniała miejscówka wakacyjna, czynny basenem jeszcze podniesie jej notowania - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Pierwszy krok za nami, teraz już będzie się działo!
To, co z kompleksu basenowego pozostało do dziś, to jedynie pozostałości niecki, a także małej architektury i fontanny, ledwie widoczne zza zarastających teren chaszczy. W ciągu minionych dwudziestu kilku lat należąca do Skarbu Państwa nieruchomość zmieniała użytkowników wieczystych i właścicieli położonych na nim obiektów – ostatnim była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Termy Ciechocinek. To od niej odkupiliśmy basen za 15 mln złotych.
Stosowny akt notarialny został podpisany na początku grudnia, formalne przejęcie w styczniu. A potem już z górki: odbudowa z zachowaniem walorów zabytki i udostępnienie szerokiej publiczności. O terminach będziemy mogli poinformować już wkrótce.
Słynny basen termalno-solankowy w Ciechocinku został zbudowany na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku według projektu architekta Romualda Gutta i specjalizującego się w inżynierii sanitarnej Aleksandra Szniolisa. Miał rozmach i modernistyczny styl. W jego otwarciu w 1932 roku wziął udział prezydent Ignacy Mościcki. W 2002 roku pływalnia została zamknięta ze względu na zły stan techniczny.
Odrestaurowanie basenu to kolejna marszałkowska inwestycja w Ciechocinku. Wcześniej przywróciliśmy blask słynnym na cały świat ciechocińskim tężniom. (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/lato-w-otoczeniu-ciechocinskich-tezni/ )
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Basen w Ciechocinku, lata 30-te XX wieku, fot. z zasobów NAC
Czytaj również
- Dofinansowanie działań poprawiających bezpieczeństwo. Przeznaczono 140 mln zł
- Formularz ZUS IWA. 31 stycznia upływa termin na złożenie dokumentu
- Zalety e-Doręczeń. Wdrożenie rozwiązania w regionie
- Renta wdowia. Do ZUS wpłynęło ponad 135 tysięcy wniosków
- Świadczenie honorowe. Przyznawane według nowych zasad
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
Tak na marginesie, w dniu 11-12-2024 14:54:01 napisał:
odpowiedz
Kuracjusz, w dniu 11-12-2024 17:31:46 napisał:
odpowiedz
Lech , w dniu 11-12-2024 18:03:37 napisał:
odpowiedz
niemiły, w dniu 12-12-2024 15:05:44 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!