Dziś mamy 21 stycznia 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

11 grudnia 2024

Zabytkowy basen do remontu. Będzie udostępniony kuracjuszom

Basen w Ciechocinku, lata 30-te XX wieku, fot. z zasobów NAC

Basen w Ciechocinku, lata 30-te XX wieku, fot. z zasobów NAC

Samorząd województwa przejmuje nieczynny od ponad dwóch dekad #i niszczejący z każdym rokiem zabytkowy basen solankowy w Ciechocinku. Obiekt, znajdujący na terenie ciechocińskiego Parku Tężniowego, w bezpośrednim sąsiedztwie słynnych tężni i głównego deptaka, zostanie teraz odrestaurowany, a potem udostępniony mieszkańcom i kuracjuszom.

- Mamy to! Marzenia się spełniają! Przywrócimy Perle Kujaw i województwu obiekt, który będzie naszą dumą. Nie tylko ratujemy od ruiny cenny zabytek, ale bierzemy też na siebie obowiązek ponownego uruchomienia znakomitego miejsca rekreacji w samym sercu naszego najbardziej znanego uzdrowiska. Ciechocinek to wspaniała miejscówka wakacyjna, czynny basenem jeszcze podniesie jej notowania - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Pierwszy krok za nami, teraz już będzie się działo!

To, co z kompleksu basenowego pozostało do dziś, to jedynie pozostałości niecki, a także małej architektury i fontanny, ledwie widoczne zza zarastających teren chaszczy. W ciągu minionych dwudziestu kilku lat należąca do Skarbu Państwa nieruchomość zmieniała użytkowników wieczystych i właścicieli położonych na nim obiektów – ostatnim była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Termy Ciechocinek. To od niej odkupiliśmy basen za 15 mln złotych.

Stosowny akt notarialny został podpisany na początku grudnia, formalne przejęcie w styczniu. A potem już z górki: odbudowa z zachowaniem walorów zabytki i udostępnienie szerokiej publiczności. O terminach będziemy mogli poinformować już wkrótce.

Słynny basen termalno-solankowy w Ciechocinku został zbudowany na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku według projektu architekta Romualda Gutta i specjalizującego się w inżynierii sanitarnej Aleksandra Szniolisa. Miał rozmach i modernistyczny styl. W jego otwarciu w 1932 roku wziął udział prezydent Ignacy Mościcki. W 2002 roku pływalnia została zamknięta ze względu na zły stan techniczny.

Odrestaurowanie basenu to kolejna marszałkowska inwestycja w Ciechocinku. Wcześniej przywróciliśmy blask słynnym na cały świat ciechocińskim tężniom. (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/lato-w-otoczeniu-ciechocinskich-tezni/ )

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Basen w Ciechocinku, lata 30-te XX wieku, fot. z zasobów NAC Basen w Ciechocinku, lata 30-te XX wieku, fot. z zasobów NAC

Oceń artykuł: 7 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (5)

    Tak na marginesie, w dniu 11-12-2024 14:54:01 napisał:

    Można-? można jak się chce i jest się ogarniętym.Perła Nakła-lokalne łazienki zostały przez władze opuszczone,porzucone i doprowadzone do poziomu szamba.Można-? można jak się za nic ma dobro lokalne wpisujące się od wieków w historię Nakła.Ale jeden pacan z drugim palcem nie kiwnie.Za niszczenie dziedzictwa kryminał dla takich urzędników.Być może przyszłaby refleksja.

    odpowiedz

    • 4 (4)

    Kuracjusz, w dniu 11-12-2024 17:31:46 napisał:

    Oby to się udało, kiedyś w Ciechocinku w sanatorium rozmawiałem z jednym mieszkańcem które opowiadał ile przyjeżdżało nad ten basen solankowy, a zalety jak zmierzono poziom jodu, to taki sam jak w Kołobrzegu, do tego woda o dużym zasoleniu więc nauka pływania najlepsza bo ciało się unosiło, no i dodatkowo szybka opalenizna, ,

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Lech , w dniu 11-12-2024 18:03:37 napisał:

    Plany planami napiszcie jak będzie zrobione. Dlaczego nie napiszecie konkretnie kto doprowadził to do kompletnej ruiny. Kto jest odpowiedzialny. Kąpałem się w tym basenie to była perła.

    odpowiedz

    • -1 (1)

    niemiły, w dniu 12-12-2024 15:05:44 napisał:

    zamiast basenu lepiej poprawić stan dróg wojewódzkich. Zamiast marin i jachtów robić drogi po których codziennie jeżdżą mieszkańcy. Drogi powiatowe w wielu miejscach dziurawe jak ser szwajcarski

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)