Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy
fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.
Szczegóły wydarzenia
Wydarzenie potrwa od godz. 13.00 do 14.30. Spotkanie rozpocznie prezentacja, po której odbędzie się dyskusja na temat konsekwencji nowych przepisów i obowiązków, które wynikają z Rozporządzenia o sztucznej inteligencji (AI Act). Omówione zostaną również dalsze plany Komisji Europejskiej i Ministerstwa Cyfryzacji związane z wdrażaniem tych regulacji.
Co zmieniają nowe przepisy o AI
Od sierpnia 2024 roku w całej Unii Europejskiej zaczynają obowiązywać przepisy, które regulują rozwój sztucznej inteligencji (AI Act). Nowe regulacje mają zapewnić bezpieczne i etyczne korzystania z AI w zgodzie z prawami obywateli, konsumentów oraz firm.
Kogo dotyczą przepisy?
Przepisy obejmują wszystkich: osoby fizyczne i prawne, sektor publiczny, a także firmy prywatne. AI Act ma promować odpowiedzialne korzystanie z technologii AI w poszanowaniu praw człowieka.
Zakazane praktyki AI – co warto wiedzieć?
Od 2 lutego 2025 r. wejdzie w życie zakaz używania oraz wprowadzania do obrotu systemów AI, które spełniają kryteria praktyk zakazanych zgodnie z artykułem 5 AI Act. Naruszenie tych przepisów – w tym korzystanie lub dystrybuowanie niektórych programów czy aplikacji bazujących na algorytmach AI – może skutkować surowymi karami administracyjnymi. Do końca roku Komisja Europejska opublikuje szczegółowe informacje na temat charakterystyki systemów, które będą uznawane za zakazane.
Zakazane systemy AI według AI Act
Broszura, którą opracowali eksperci Ministerstwa Cyfryzacji i NASK przedstawia kluczowe systemy AI, które od lutego 2025 r. będą zakazane w Unii Europejskiej. Do najważniejszych zakazanych praktyk należą m.in.:
- Manipulacja zachowaniem: Systemy AI, które celowo manipulują użytkownikami w sposób prowadzący do istotnych szkód, np. poprzez techniki podprogowe lub wprowadzanie w błąd.
- Wykorzystywanie słabości: Zakaz dotyczy systemów, które celowo wykorzystują słabości osób (np. wiek lub niepełnosprawność), aby wpłynąć na ich decyzje.
- Scoring społeczny: Zabroniona będzie ocena ludzi na podstawie ich zachowań lub cech osobistych, jeśli prowadzi to do dyskryminacji.
- Zdalna identyfikacja biometryczna: Zakazana będzie identyfikacja ludzi w czasie rzeczywistym w przestrzeni publicznej, chyba że zostanie ona przeprowadzona w ściśle określonych przypadkach, takich jak ściganie przestępstw.
Jakie będą kary
Za złamanie przepisów grożą wysokie kary administracyjne – do 35 milionów euro lub 7% całkowitego rocznego obrotu firmy.
Kary za stosowanie zakazanych systemów AI od lutego 2025 roku
Maksymalna kara wynosi 35 milionów euro lub 7% całkowitego rocznego obrotu firmy z poprzedniego roku.
Dlaczego warto wziąć udział w naszym webinarze?
- Poznasz konkretne informacje na temat systemów AI, które będą zakazane.
- Dowiesz się, jak uniknąć kar oraz jakie obowiązki nałożą na Ciebie nowe przepisy.
- Będziesz mieć możliwość zadania pytań i dyskusji z ekspertami.
Agenda wydarzenia
13:00 Otwarcie spotkania
13.05 Prezentacja dot. Zakazanych praktyk w zakresie AI
Filip Konopczyński (Ministerstwo Cyfryzacji)
13.20
Dyskusja: systemy zakazane AI. Skutki dla firm, konsumentów i urzędników.
Marianna Sidoroff, Dyrektorka Departamentu Gospodarki Cyfrowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii
Pamela Krzypkowska, Dyrektorka Departamentu Badań i Innowacji w Ministerstwie Cyfryzacji
Emilia Zalewska, prawniczka, ekspertka NASK
14.15: Q&A: odpowiedzi na pytania przesłane organizatorom w trakcie wydarzenia
14.30 Zakończenie.
Link do spotkania w aplikacji Microsoft Teams znajduje się tutaj.
Dowiedz się, jakie nowe obowiązki będą dotyczyć Twojej firmy i jak przygotować się na zmiany w przepisach dotyczących sztucznej inteligencji.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Czytaj również
- Oryginalny wystrój dworca. Renowacja ramki z okienka kasowego
- Dynia smaczna, odżywcza i zdrowa. Cenne składniki także w pestkach
- Pomoc "pełną parą". Działania żołnierzy na rzecz powodzian
- Co pyli w październiku? Alergicy muszą być czujni także jesienią
- Wymarzona pogoda do wędrowania. Było bezchmurnie i bezwietrznie
Dodaj komentarz
Zespół ds. Prostego Języka. Jak zrozumieć pisma urzędowe?
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Prostego Języka!
(czytaj więcej)Problem nieodwołanych wizyt lekarskich. Blokują miejsca innym pacjentom
Wystartowała 3. edycja kampanii #odwołuje#nieblokuje. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem nieodwołanych wizyt, które blokują możliwości skorzystania z usług medycznych innym pacjentom.
(czytaj więcej)"Noc Bibliotek". Wydarzenia w ramach ogólnopolskiej akcji
Prawie 1 500 bibliotek w całej Polsce przygotowało specjalne wydarzenia# w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Biblioteki to często serca lokalnych społeczności i lokalne centra żywej kultury i edukacji z ofertą dla osób w każdym wieku. Dziś szczególnie warto je odwiedzić.
(czytaj więcej)Oryginalny wystrój dworca. Renowacja ramki z okienka kasowego
Dbając o szczegóły oryginalnego wystroju dworca kolejowego# w Kcyni, przekazaliśmy do renowacji ramkę z okienka kasy biletowej.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 22-09-2024 09:06:38 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!