Dziś mamy 26 stycznia 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

16 lipca 2019

Zmiany w płacy minimalnej. Rada Ministrów przyjęła nowy projekt

fot. MRPiPS

fot. MRPiPS

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zmieniającej zasady wyliczania wysokości # minimalnego wynagrodzenia. W świetle projektowanych przepisów do minimalnej pensji nie będzie już wliczany dodatek za staż pracy. Nowe prawo ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe przepisy zakładają rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości minimalnej pensji.

W świetle obowiązującego prawa, do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy. Rada Ministrów proponuje, żeby również dodatek za staż pracy nie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Odpowiedź na oczekiwania społeczne

Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Minister Borys-Szopa dodaje, że nowela wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym. O potrzebie zmian w tym zakresie mówili m.in. przedstawiciele związków zawodowych i parlamentarzyści, którzy w interpelacjach poselskich zwracali uwagę, że pracownicy z długim stażem pracy dostają niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego (niż np. zaczynający pracę absolwenci lub osoby z niewielkim doświadczeniem), bo do minimalnej pensji wlicza im się dodatek za wysługę lat.

„W takich przypadkach dodatek przysługujący za staż pracy przestaje pełnić rolę formy gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, związane z długotrwałym zatrudnieniem” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy przygotowanej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Większa motywacja i przywiązanie do miejsca pracy

Zdaniem strony pracodawców i strony pracowników Rady Dialogu Społecznego wyłączenie dodatku za staż pracy z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę przyczyni się m.in. do zwiększenia motywacji pracowników i ich przywiązania do miejsca pracy, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji na rynku pracy.

Jak czytamy w ocenie skutków regulacji projektowanych przepisów, wyłączenie dodatku za staż pracy z zakresu składnikowego minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie dotyczyło przede wszystkim tych podmiotów sektora publicznego, które zobowiązane są do wypłacania tego dodatku.

„Podwyższenie wynagrodzeń najmniej zarabiających pracowników sektora publicznego, legitymujących się dłuższym stażem pracy, może przyczynić się do zwiększenia stabilizacji zatrudnienia w sektorze publicznym” – uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Szacuje się, że przeciętny wzrost dochodów rozporządzalnych pracownika sektora publicznego objętego projektowaną zmianą (tj. otrzymującego wynagrodzenie nieprzekraczające minimalnego wynagrodzenia za pracę i posiadającego co najmniej  5-letni staż pracy ) wyniesie w 2020 roku ok. 206 złotych miesięcznie

Rada Ministrów proponuje, żeby nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2020 roku. Wcześniej – od 1 września 2019 roku – obowiązywałyby przepisy przejściowe, które dawałyby stronom możliwość negocjacji odpowiedniej zmiany wynagrodzenia.

Płaca minimalna w 2020 roku

W 2019 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 złotych. Rząd proponuje, żeby w 2020 roku minimalna pensja wzrosła o 200 złotych, do poziomu 2450 złotych. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ok. 1,5 mln Polaków zarabia według stawek minimalnego wynagrodzenia.

materiał: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (13)

  pracownik, w dniu 16-07-2019 21:13:33 napisał:

  Przy tych cenach to i tak pensja głodowa.

  odpowiedz

  • -8 (20)

  obywatel, w dniu 16-07-2019 21:44:53 napisał:

  Idź do Schetyny! On da więcej, po wyborach. CZYLI NIC ! Prawda o Platformie jest taka! KŁAMSTWO i OBŁUDA! Ale ten zaścianek będzie dalej głosował na komunistów i złodziei z PO,SLD i PSL! WAM TO TYMIŃSKI JUŻ NIE POMOŻE! BO BY MUSIAŁ MIEĆ BARDZO GRUBĄ TĄ TEKĘ!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -10 (12)

  oszukany przez PO, w dniu 17-07-2019 06:40:31 napisał:

  mirek ty masz na 100 procent a może i więcej pusty łeb .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (11)

  Myślący, w dniu 17-07-2019 07:51:11 napisał:

  Jeden F35 kosztuje ok. 400mln złotych. Czyli za jednoroczny socjal na 500+ można kupić 100 takich samolotów!!!! Koszt elektrowni atomowej to 40-70mld. Czyli można ją wybudować za 2 letni 500+. I tak dalej i tak dalej ... Brawo Ty .... Myślenie nie boli. Rozpieprzajcie te pieniądze na prawo i lewo za leżenie na d..... a na pewno będzie dobrze w Polsce!!!!

  odpowiedz

  • -3 (5)

  Należy się, w dniu 18-07-2019 09:02:35 napisał:

  Ale co wy chcecie, opozycja mówi co dane nie będzie zabrane,a 600+,dla pracujących,a i podwyższenie wieku przyznali że było błędem,nikt obecnie nie zadłuża państwa,pieniądze pompują gospodarkę, i napędzają,bieda nie wróci,pozdrawiam z wakacji Janusz

  odpowiedz

  • 4 (4)

  burmistrz świata, w dniu 18-07-2019 09:35:17 napisał:

  Podwyższamy płace urzędnikom a nie motłochowi.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

MEBLE PIOTR PASIEKA
Botox
Meble młodzieżowe i dziecięce
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Budowa hal
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Sprawdzanie skuteczności hamowania
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)