Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

19 czerwca 2019

Znęcała się nad trzema końmi i psem. Teraz usłyszała wyrok

fot. pow.

fot. pow.

W ubiegłym tygodniu szubiński Sąd Rejonowy wydał wyrok w sprawie # znęcania się nad trzema końmi i psem przez mieszkankę Małych Rud w gminie Szubin.

Sprawa miała swój początek w marcu 2017 roku, kiedy w sprawie skrajnie zaniedbanych zwierząt podjęła działania grupa interwencyjna Fundacji Viva! wspólnie z lekarzem weterynarii i miejscową policją.

Sam budynek stajni i jego stan techniczny pozostawiały wiele do życzenia. W środku piętrzyły się metrowe góry gnoju, na których stały konie. Stan zdrowia koni był równie zły jak warunki, w jakich musiały żyć. –  W najgorszym stanie była starsza klacz konika polskiego, która cierpiała na przewlekłą chorobę płuc, miała ogromny, śmierdzący ropień, zaawansowane przyrosty kopyt, a do tego musiała stać na górze gnoju, w ciemnym i dusznym budynku bez przewiewu –  poinformował Paweł Artyfikiewicz z grupy interwencyjnej Fundacji Viva! – Zwierzęta po zabraniu z posesji były długo leczone, ale niestety klaczy w najgorszym stanie nie udało się uratować. Jej choroby były tak zaawansowane, a leczenie tak bardzo zaniedbane przez właścicielkę, że po nieudanych próbach leczenia, lekarze zasugerowali eutanazję jako jedyne humanitarne rozwiązanie –  dodał.

Sąd w Szubinie uznał właścicielkę zwierząt winną znęcania się nad nimi i orzekł wobec niej karę ograniczenia wolności w postaci wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne przez okres 10 miesięcy, 1000 zł nawiązki na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz zakaz posiadania koni przez 5 lat.

– W tej sprawie najbardziej bulwersuje nas obojętność właścicielki – instruktorki jazdy konnej na cierpienie jej własnych zwierząt. Od osoby z jej wiedzą oczekiwałoby się szczególnej troski o zwierzęta. W naszej ocenie kara ograniczenia wolności będzie dla oskarżonej uciążliwa, a jednocześnie z jej pracy skorzysta społeczność lokalna – stwierdził przedstawiciel fundacji.

Wyrok nie jest prawomocny. Do tematu wrócimy.

materiał: Fundacja Viva!/red

Oceń artykuł: 3 48

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

  • -5 (19)

  Ewa, w dniu 19-06-2019 19:01:35 napisał:

  To nie jest kara tylko więzienie jest w stanie aby takie coś odpokutowało swoje winy

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -7 (21)

  Gość, w dniu 19-06-2019 22:23:16 napisał:

  A może należałoby nakazać właściciele "zamieszkać" w tym końskim boksie przez miesiąc lub dłużej ...?

  odpowiedz

  • 20 (24)

  ?, w dniu 19-06-2019 23:09:31 napisał:

  Cyt.: " W najgorszym stanie była starsza klacz konika polskiego, która cierpiała na przewlekłą chorobę płuc, miała ogromny, śmierdzący ropień, zaawansowane przyrosty kopyt, a do tego musiała stać na górze gnoju, w ciemnym i dusznym budynku bez przewiewu – poinformował Paweł Artyfikiewicz z grupy interwencyjnej Fundacji Viva! " Pan z fundacji niech wróci do szkoły i nauczy się stosowania w publicznych wypowiedziach właściwych słów. Nie pisze się "gnoju" tylko obornika", sformułowanie "śmierdzący ropień" aż odrzuca. Widać, że o zwierzętach gospodarskich nie ma pojęcia. Dobrze, że zwierzakom się polepszyło, (jeśli się polepszyło), co nie zmienia faktu, że ci z fundacji szukają tylko sensacji, zabierają zwierzęta z impetem, a jak przegrają sprawy w sądzie to oddają zwierzaki cichutko, z podkulonym ogonkiem. Polecam obejrzenie materiału na YouTube "ciemna strona animalsów". Tam jest ładnie pokazane jak działa fundacja viva.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 20 (22)

  gr, w dniu 20-06-2019 16:07:32 napisał:

  a iel lat miala opiekunka? moz eschorowana? ile emerytury dostawala? moze 200zlotych i jej na zycie nie starczalo co dopiero zwierzeta. czy ma rodzine? czy ktokolwiek z rodziny pomagal? moze troche background info zanim sie zacznie kogos oskarzac.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -3 (9)

  Se mła, w dniu 22-06-2019 00:29:38 napisał:

  Widzę że tu tak samo jak przy pedofilii niektórzy wolą bronić sprawcę niż ofiarę , zupełnie jakby znęcanie się było ok

  odpowiedz

  • 14 (18)

  Włościanka, w dniu 22-06-2019 18:55:46 napisał:

  Tłusta pańcia z vivy do schroniska! Otyłość to choroba więc domownicy są winni jej męczarniom. Natomiast stara klacz jest dobrze utrzymana a piękna już nie będzie bo taka jest starość. Kopyta to kosmetyka - przycięcie potrzebne i tyle. Nieludzkie jest wyszarpanie zwierząt od opiekunki, one się przywiązują i cierpią przez tą bezduszną, bezwstydną tłuściochę!

  odpowiedz

  • -12 (14)

  Kirkor, w dniu 22-06-2019 22:59:54 napisał:

  Czytając większość komentarzy, odnoszę wrażenie, że wszyscy są okrutni, poza opiekunką, która jest rzecz jasna pokrzywdzona. O co chodzi? Komentująca wyżej bredzi tak, że zęby bolą. Kosmetyka? Starosć? Bezduszne jest odbieranie zwierząt i zapewnienie im opieki, a w porządku ignorancja ich opiekunki wobec cierpienia podopiecznych?! Chore i zaniedbane zwierzęta w tej historii są niestety faktem niezależnie co twierdzi sama sprawczyni (bo zdaje się przeczyła temu co zastali ludzie biorący udział w interwencji). Odpowiedzialność za inną istotę to przede wszystkim zapewnienie jej zdrowia i bezpieczeństwa. Skazana tych działań zaniechała więc poniesie konsekwencje. Jeżeli jest poczytalna nie ma okoliczności, które usprawiedliwia takie działanie.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Hehehe, w dniu 23-06-2019 20:14:03 napisał:

  Patrząc po ocenach komentarzy - komuś bardzo zależy by ze sprawcy zrobić ofiarę. A figa. Kara się należy. Okrutne jest takie traktowanie zwierząt i żadne oceny ani komentarze tego nie zmienią. Kobieta jest winna zgodnie z orzeczeniem sądu niezależnie od głupot wypisywanych i ilości łapek przy komentarzach.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Włościanka, w dniu 24-06-2019 15:07:57 napisał:

  Jak o stanie zwierząt decyduje chorobliwie otyła osoba? Ona sama potrzebuje opieki i leczenia. Po co miejscowa sitwa ( okradająca tylko samotne kobiety) odbiera stare zwierzęta w świetnym stanie? Tłusta baba wymaga wyleczenia bo jest młoda i w przyszłości drogo nas podatników będzie kosztowało jej leczenie.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Makijaż ślubny
Deska elewacyjna
Nadanie modnej linii
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Lakiernictwo
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Gabaryty (3,2m x 4,5m)
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)