Dziś mamy 16 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

23 maja 2024

Na konkursowej scenie stanęło blisko 250 osób. Podsumowanie przeglądu

fot. Bartosz Dobosz

fot. Bartosz Dobosz

Pozytywna energia, uśmiechy i dobra zabawa to nieodłączne elementy wydarzeń#, w których udział biorą dzieci i młodzież. Dodatkowo, jeśli okraszone są barwnymi strojami, własnoręcznie przygotowanymi dekoracjami i rekwizytami, można mówić o inicjatywie, w którą zaangażowali się także nauczyciele, rodzice, być może dziadkowie. Gdy na scenie pojawia się ruch sceniczny a wokal płynie z głębi serca, wiadomo, że wyjątkowy nastrój udzieli się pozostałym uczestnikom imprezy.

Nie inaczej było podczas piątkowego Powiatowego Przeglądu Pieśni Ludowej „O krajeńską gąskę…”, w którym udział wzięło 43 uczestników: solistów i zespołów z powiatu nakielskiego. Na konkursowej scenie stanęło blisko 250 osób w wieku od 3 do 18 lat. Najliczniejsza grupa – „Trzeciaki” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paterku – liczyła aż 35 członków. Najmłodszymi uczestnikami były dzieci z zespołu „Niezapominajki” działającego przy Przedszkolu nr 1 „Tęczowe Wzgórze”. Jurorzy przyznali zaś aż 26 nagród, w tym jedną dodatkową.

Sala kinowa Nakielskiego Ośrodka Kultury 17 maja br. wypełniła się po brzegi. Widzowie z uwagą słuchali polskich pieśni i piosenek ludowych. Każdego wykonawcę nagradzali gromkimi brawami. Młodzi artyści na bok odłożyli tremę i przed szacownym jury z dumą prezentowali przygotowany wraz z instruktorami/nauczycielami repertuar.

Garść wiedzy o Krajnie, jej historii, tradycji i kulturze odbiorcom wydarzenia przekazała p. Anna Sergott – kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Jej opowieść, snuta z odrobiną humoru, zaciekawiła również najmłodszych uczestników przeglądu. Wszyscy w ciszy i skupieniu przyglądali się przedstawianej prezentacji.

Podczas konkursu nie zbrakło także krótkiej informacji o działaniach Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” kierowanych do dzieci i młodzieży z powiatu nakielskiego, którą przygotowała p. Barbara Jasińska – Wiceprezes Stowarzyszenia. W pierwszej części wydarzenia głos zabrała również p. Beata Szydlak – Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Nakle nad Notecią, która wyraziła radość organizatorów z tak dużego zainteresowania przeglądem. Wydarzenie prowadziła zaś p. Agnieszka Dolacinska – pomysłodawczyni „gąski”.

Wszyscy uczestnicy Powiatowego Przeglądu Pieśni Ludowej „O krajeńską gąskę…” byli wspaniali i świetnie przygotowani. Biła od nich pasja, odwaga i dziecięca wesołość. Wszystkim zatem należą się gratulacje. Z tej racji, że przegląd miał charakter konkursu, jury w osobach: Patrycja Cywińska-Gacka, Henryka Tracz, Michał Gacka (przewodniczący) oraz Igor Żurawski miało przed sobą nie lada wyzwanie, by z 43 prezentacji wybrać te najlepsze.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Kat. I – przedszkolaki, soliści:

- I miejsce – Helena Rabęda.

Kat. I – przedszkolaki, zespoły:

- I miejsce – Zespół „Gąski z bajkowej łąki” z ZSP nr 4 w Nakle nad Notecią,

- II miejsce – Grupa „Papużki” z Przedszkola Miejskiego w Mroczy,

- III miejsce – Grupa „Pszczółki” z Przedszkola Miejskiego w Kcyni,

- Wyróżnienie – Zespół „Niezapominajki” z ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią, Zespół „Biedronki” z Paterka.

Kat. II – uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej, soliści:

- I miejsce – Krzysztof Dolacinski,

- II miejsce – Nina Synakiewicz,

- III miejsce – Michał Grzegorek.

Kat. II – uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej, zespoły:

- I miejsce – Zespół wokalny „Belcanto – junior” z SP w Rynarzewie,

- II miejsce – Zespół „Wiejskie dziewuszki” z SP w Rynarzewie,

- III miejsce – Zespół klasy 2b z ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią.

Kat. III – uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej, soliści:

- I miejsce – Marharyta Sokolova,

- II miejsce – Jan Paweł Prybiński,

- III miejsce – ex aequo: Aleksandra Sikorska i Lena Podgórska,

- Wyróżnienie: Iga Sokołowska.

Kat. III – uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej, zespoły:

- I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Młoda Krajna” z Nakła Nad Notecią,

- II miejsce – Zespół wokalny „Belcanto” z SP w Rynarzewie,

- III miejsce – Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Chabry” z NSP w Olszewce.

Kat. IV – open, soliści:

- I miejsce, ex aequo: Jakub Cybulski i Kacper Miłosierny.

Kat. IV – open, zespoły:

- I miejsce – Zespół „Pałuczaki” z ZSS w Szubinie,

- II miejsce – Dziecięcy Zespół Regionalny „Pałuki” z Kcyni.

Nagrodę specjalną dla nauczyciela/opiekuna/instruktora za wyróżniającą pracę nad przygotowaniem dzieci do konkursu otrzymała p. Magdalena Itrich z SP w Rynarzewie. Ponadto jury przyznało nagrodę Cezaremu Pałubickiemu z Paterka za wyróżniający się na tle zespołu głos.

Laureaci otrzymali statuetki „Krajeńskiej gąski”, nagrody rzeczowe lub vouchery ufundowane przez organizatora, tj. Zarząd Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”, w łącznej kwocie 3,5 tys. zł.

Współorganizatorem wydarzenia był Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Nakle nad Notecią.

Partnerami konkursu byli: Stowarzyszenie Razem dla Trójki, Nakielski Ośrodek Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

W pomoc przy organizacji wydarzenia włączyli się młodzi wolontariusze: Tymoteusz Sprenger, Bartosz Dobosz, Filip Osiński i Karol Dolacinski pod bacznym okiem p. Alicji Borus z ZSP nr 3.

Wsparciem podczas realizacji przeglądu służyli Partnerstwu dla Krajny i Pałuk Artur Cwudziński (Nakielski Ośrodek Kultury) oraz Alicja Wilak z firmy Wszystko Jasne.

Materiał: Monika Żydek / Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk"

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ruszyła certyfikacja w WOT. Sprawdzian dla żołnierzy

W WOT rozpoczęła się Certyfikacja – zaangażowani zostali #wszyscy żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natychmiastowe stawiennictwo i szkolenie to jeden z elementów sprawdzenia gotowości do działania najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, niezwiązany z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi przeciw Polsce na wschodniej granicy RP.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)