Dziś mamy 23 stycznia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2021

„Dla przysłowiowego Kowalskiego nie jest to znacząca kwota”. Wyższe podatki

fot. archiwum

fot. archiwum

Radni gminy Sadki zdecydowali na sesji o# podwyższeniu podatków od nieruchomości, po tym, jak projekt uchwały na wniosek wójta Dariusza Gryniewicza został usunięty z porządku październikowej sesji rady gminy. Nowe stawki będą obowiązywać w 2022 roku.

Od nowego roku w gminie Sadki mieszkańcy będą ponosić wyższe koszty z tytułu podatków od nieruchomości, mieszkaniowe wzrosną o kilka groszy, znacznie bardziej wzrosną podatki od obiektów, w których prowadzona jest szeroko pojęta działalność.

Radni gminy Sadki podjęli uchwałę o podwyższeniu stawek podatkowych od nieruchomości, które obowiązywać będą od stycznia 2022 roku. Jak argumentował skarbnik gminy Sadki Maciej Maciejewski, nie jest to znaczącą podwyżka dla budżetu przysłowiowego Kowalskiego.

– Stawka podatku na 2022 rok w stosunku do roku 2021 jest wyższa o 3,6%. Ta kwota dla potencjalnego odbiorcy, przysłowiowego Kowalskiego czy Nowaka nie jest kwotą zbyt wielką, która znacząco zaburzałaby budżet domowy. Posługując się przykładem, statystyczna rodzina, która posiada dom 120-metrowy, na działce 1000-metrowej, ta różnica między zapłaconym podatkiem w 2021 roku a 2022 roku, jest w wysokości 24,8 złotego. Czyli biorąc pod uwagę, że podatek płacimy w systemie ratalnym, cztery raty w roku, jest to niespełna 6-7 złotych różnicy na racie – wyjaśniał podwyżki skarbnik gminy. – Dla gospodarstwa nie jest to kwota zbyt znacząca. Natomiast uszczuplenie gminy z tytułu niepodniesienia podatków to już jest kwota znacząca. Kwota, która jest konsekwencją wyższej stawki to ok. 60-70 tysięcy złotych dla budżetu. Dochody bieżące gminy są coraz niższe, musimy o nie bardzo mocno zabiegać – dodał.

Komisja finansów rady gminy zaopiniowała podwyżki pozytywnie, komisja rewizyjna – także. Stawki podatku od nieruchomości przedstawia zaprezentowana tabela

Typ nieruchomości  Obecna stawka  Stawka w 2022 r.
od gruntów:    
związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 0,99 zł/m kw. 1,03 zł/m kw.
pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub pod wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych 4,99/1 ha 5,17 zł/1 ha
pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego 0,52 zł/m kw. 0,54 zł/m kw.
niezabudowanych, objętych obszarem rewitalizacji 3,28 zł/m kw. 3,40 zł/m kw.
od budynków lub ich części:
mieszkalnych 0,85 zł/m kw. 0,89 zł/m kw.
związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej 24,84 zł/m kw. 25,74 zł/m kw.
zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym 11,62 zł/ m kw. 12,04 zł/ m kw.
związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez przedmioty udzielające tych świadczeń 5,06 zł/m kw. 5,25 zł/m kw.
pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organziacje pożytku publicznego 8,37 zł/m kw. 8,68 zł/m kw.
od budowli 2% ich wartości 2% ich wartości
Oceń artykuł: 0 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Metryczka dziecka A4
20PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
Fotobombki
19,90PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nowy taryfikator mandatów. W łatwy sposób sprawdzisz punkty karne

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i# punktów karnych. Są spore zmiany. Pamiętajcie - liczbę swoich punktów karnych możecie sprawdzić w dowolnym momencie – dzięki naszej e-usłudze lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)