11 lutego. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112

fot. KPUW
11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. W kujawsko-pomorskim przyjęto ponad #1 290 mln zgłoszeń alarmowych w 2024 roku.
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Pod tym numerem telefonu można zgłosić wszelkie sytuacje, w których zagrożone jest życie, zdrowie lub mienie.
Dzisiejszy dzień to doskonała okazja, by przypomnieć, jak ważna jest znajomość zasad korzystania z tego numeru oraz jak działa system ratownictwa w Polsce i Europie. Numer alarmowy 112 to jednolity numer obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej. Jego zadaniem jest zapewnienie szybkiego kontaktu z odpowiednimi służbami ratunkowymi – pogotowiem, strażą pożarną i policją, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.
Numer alarmowy 112 służy wyłącznie do zgłaszania nagłych sytuacji zagrażających zdrowiu, życiu lub mieniu, takich jak wypadki drogowe, pożary, nagłe zasłabnięcia i utrata przytomności, przestępstwa i akty przemocy, zagrożenia środowiskowe (np. powodzie, wycieki niebezpiecznych substancji).
Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 Wojewoda Michał Sztybel odwiedził dziś Kujawsko-Pomorskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie zaznaczył kluczową rolę operatorów numeru w ratowaniu życia.
„W naszym Centrum Powiadamiania Ratunkowego rozmawialiśmy dziś o wyzwaniach, o trudnej pracy, ponieważ od decyzji operatorów zależy życie innych ludzi. Bardzo dziękuję za ich pracę.” - powiedział Wojewoda.
Statystyki zgłoszeń na numer alarmowy 112 w 2024 roku w województwie kujawsko-pomorskim są następujące:
Ilość zgłoszeń obsłużonych w roku 2024
• 1 230 406
• 797 061 zgłoszeń niezasadnych
Ilość zdarzeń przekazanych do służb
• Policja: 194 723
• PRM: 174 758
• PSP: 25 253
• W sumie 40 964 zgłoszeń przekierowanych do innych służb
W CPR Kujawsko-Pomorskim w 2024 roku gościło ponad 400 osób. Na blisko 30 zorganizowanych wyjazdach pojawiły się stanowiska informacyjno-edukacyjne. Przedstawiciele CPR gościli m.in. w szkołach, przedszkolach, Domach Seniora, świetlicach oraz imprezach planerowych.
Materiał: KPUW
Czytaj również
- To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?
- Planowana likwidacja zakładu. Rynek pracy w regionie czeka załamanie?
- Krzyże Zasługi. Odznaczenia dla Czesława i Stanisława Abramczyków
- Szkolenie sapera. Pola minowe oraz wysadzenie
- Szkolenia w warunkach zimowych. Trenowali nie tylko techniki ewakuacji
Dodaj komentarz
Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Fg, w dniu 12-02-2025 16:29:45 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!