Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

06 lutego 2023

40. rocznica likwidacji Wojskowych Obozów Internowania. Pamięć o ofiarach

fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i wiceprzewodniczącego sejmiku województwa Łukasza Krupy odbyły się# w ubiegłym tygodniu w Bydgoszczy uroczystości upamiętniające ofiary Wojskowych Obozów Internowania.

- Zhańbiono wówczas mundur wojskowy, zmieniając go w więzienny drelich. (…) Trzeba z całą mocą podkreślić, że wspomniane działania były bezprawnym środkiem prewencyjnym, represją wobec opozycji. Celowym, przestępczym prześladowaniem zorganizowanym w ramach struktur państwa totalitarnego. Był to jaskrawy przykład państwowego bezprawia, którego dopuściła się władza wobec własnych obywateli - zwrócił się do zebranych wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. - Bezprawie, nawet jeśli dopuszcza się go państwo wobec własnych obywateli, ostatecznie w końcu zostanie ujawnione, a hańba spadnie tak na głowy jego pomysłodawców, jak i tych, którzy tylko „wykonywali rozkazy”. Mylą się ci, którzy liczą na zapomnienie! Pamiętamy! – zakończył swoje wystąpienie.

Wojskowe Obozy Internowania stanowiły formę represji wobec działaczy opozycji demokratycznej. Dziś nazywane są „inteligentną formą internowania”. Ironicznie, bo władze komunistyczne nie pokwapiły się nawet, by znaleźć dla nich oparcie w obowiązującym wówczas porządku prawnym.

Począwszy od listopada 1982 roku zorganizowano w Polsce trzynaście obozów. Osadzono w nich 1 711 opozycjonistów wytypowanych przez służbę bezpieczeństwa. Obozy te nie miały nic wspólnego z realizacją zadań związanych z obronnością państwa i podnoszeniem umiejętności żołnierskich. Służyły wyłącznie walce z demokratyczną opozycją. Internowanych zakwaterowano w budynkach koszarowych, wagonach kolejowych, a nawet w zwykłych namiotach. Zamiast ćwiczeń i nauki w nowej specjalności wojskowej, zmuszano ich do wykonywania prac fizycznych, jak wyrównywanie dróg na poligonach albo kopanie dołów, które następnie kazano zakopywać.

Materiał: Kancelaria Marszałka i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)