Dziś mamy 5 grudnia 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

22 października 2021

Coraz mniej czasu na złożenie wniosku o 300 plus. Sprawdź szczegóły!

fot. pow.

fot. pow.

30 listopada mija termin na składanie wniosków o# 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów. Wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie elektronicznie. W niektórych sytuacjach o pieniądze może wystąpić sam uczeń. W swoim imieniu wniosek może złożyć np. pełnoletni uczeń, który samodzielnie się utrzymuje, ponieważ jego rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich.

Do tej pory przyjęliśmy ponad 3 mln wniosków o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. Kwota wypłat przekroczyła ponad 1,2 mld zł. Rodzice i opiekunowie z województwa kujawsko-pomorskiego złożyli 166,5 tys. wniosków o wyprawkę szkolną, które obejmują niemal 235 tys. dzieci. W naszym regionie ponad 98,8 proc. złożonych wniosków zostało już rozpatrzonych. Zdecydowana większość, bo 229,5 tys. wprawek dla uczniów została już wypłacona, a kwota przekazana na konta przekroczyła 68,8 mln zł- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W naszym województwie ZUS wydał 935 decyzji odmawiających prawa do świadczenia z programu „Dobry Start”. Najczęstszy powód odmowy to złożenie wniosku przez rodzica, którego dziecko uczęszcza do „zerówki”, a także sytuacja, gdy oboje rodzice opiekują się dzieckiem i składają dwa wnioski. W tym wypadku obowiązuje zasada pierwszeństwa złożenia wniosku. Wniosek rodzica, który pierwszy przekazał dokumentację, kończy się wypłatą, zaś drugi rodzic otrzymuje odmowę. W przypadku wniosków składanych przez cudzoziemców często brakuje wszystkich dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku np. aktu urodzenia dziecka, czy dokumentu potwierdzającego charakter pobytu – wyjaśnia rzeczniczka.

Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje w wysokości 300 zł- raz w roku- na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym. Świadczenie nie przysługuje zaś na dziecko studiujące. Wnioski o wyprawkę szkolną można składać tylko do 30 listopada 2021 r. wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze do końca października będzie obsługiwać specjalną infolinię w sprawie świadczenia 300 plus. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godz. 8-15 pod nr tel. 22 290 22 02. Koszt połączenia według stawek operatorów.

Materiał: Krystyna Michałek - regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Pieczarki
6,99PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
Tarczyński kabanosy drobiowe i wieprzowe 105g
4,99PLN
Fotobombki
19,90PLN
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV# Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki udanym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin.

(czytaj więcej)