Dziś mamy 3 października 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

06 czerwca 2023

Coraz mniej kopciuchów. Złożono blisko 50 wniosków

fot. archiwum

fot. archiwum

Także mieszkańcy gminy Sadki są zaangażowani w dążenie do poprawy jakości powietrza. #W ubiegłym roku wymieniono kilkadziesiąt starych pieców.

W 2019 roku weszła w życie uchwała antysmogowa dla województwa kujawsko-pomorskiego. Ze względu na to, że jakość powietrza w naszym kraju jest zła, regiony podejmują taki akt prawny, w którym opisane są zasady i założenia dotyczące poprawy tej jakości. W ciągu kilku najbliższych lat właściciele nieefektywnych źródeł ciepła, czyli starych pieców, które nie spełniają określonych we wspomnianej uchwale norm, będą musieli je wymienić na tzw. efektywne źródła ciepła. Pomagają w tym mieszkańcom samorządy, które oferują dofinansowania dla mieszkańców, ale przede wszystkim pomocny jest rządowy program Czyste Powietrze.

W gminie Sadki, z budżetu gminy nie ma dofinansowań do wymiany źródeł ciepła, jak na przykład w gminie Mrocza czy Nakło. Mieszkańcy za to chętnie korzystają ze wspomnianego Czystego Powietrza. Gmina Sadki co prawda jako jedyna spośród wszystkich gmin w powiecie, nie ma podpisanej umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Jednak mimo tego, mieszkańcy korzystają z dofinansowania. W ubiegłym roku w gminie Sadki złożono 49 wniosków, a z tego wymieniono 12 kotłów na pellet, 7 kotłów na węgiel i zamontowano 14 pomp ciepła. Program Czyste Powietrze zakłada również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej czy docieplenie budynków. W ubiegłym roku wymieniono 20 metrów kwadratowych stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykonano jedną wentylację mechaniczną i założono 5 instalacji fotowoltaicznych.

Źródło:  

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  Pablosos, w dniu 06-06-2023 18:54:03 napisał:

  Znowu Gmina Sadki - nie korzysta z pieniędzy Unii bo po co, nie pomaga mieszkańcom w dofinansowaniu bo po co będą przychodzić i zadawać trudne pytania. Całe szczęście wystarczy mieć profil zaufany i nie trzeba jeździć do Torunia. Ale nie każdy umie się w tym znaleźć

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Palacz, w dniu 06-06-2023 20:30:22 napisał:

  W ramach programu Czyste Powietrze można też uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż kotłów na drewno do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz do ogrzewania domów.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Dolot, w dniu 06-06-2023 22:16:42 napisał:

  Jeden z gminy lota nad Sadkami i dym rozgania. Gmina my dać na zupa

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
0

Jaka powinna być waga szkolnego tornistra? Profilaktyka wad postawy

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmują# wiele działań prozdrotownych. Dbają m.in. o profilaktykę wad postawy – sprawdzają i edukują w zakresie wagi tornistrów szkolnych uczniów.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
0

Zwiedzeni darmową próbką witamin. Przyszły rachunki za roczny zapas

Ponad 5 mln zł kary za manipulacje przy wysyłkowej sprzedaży #suplementów diety. Miały być darmowe próbki suplementów, a przychodziły rachunki za roczny zapas produktu wraz z subskrypcją. Prezes UOKiK nałożył ponad 5 mln zł kary na Natural Pharmaceuticals. Dodatkowo sankcje finansowe objęły także osobę zarządzającą spółką.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.

(czytaj więcej)