Coraz mniej umów o dzieło. Ich liczba spada z roku na rok

fot. pixabay.com
W 2024 roku do ZUS wpłynęło # 1,1 mln formularzy RUD, w których zgłoszono blisko 1,4 mln umów o dzieło. To najmniejsza liczba formularzy oraz umów o dzieło zgłoszonych do ZUS-u od momentu wprowadzenia rejestru umów o dzieło. W województwie kujawsko-pomorskim złożono ponad 23,1 tys. formularzy RUD, dotyczących 24,5 tys. umów o dzieło.
W 2024 roku do ZUS wpłynęło o 97,6 tys. mniej formularzy RUD, a na tych formularzach zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w roku 2023. Nie zmieniła się jednak charakterystyka podmiotów zgłaszających umowy o dzieło ani ich wykonawców - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
W porównaniu do lat 2021-2022 spadek liczby złożonych formularzy jest mniejszy i wynosi odpowiednio 19,9 tys. oraz 49,5 tys. Natomiast w przypadku liczby zgłaszanych umów o dzieło w 2024 roku, w porównaniu do lat 2021-2022, spadek jest znacznie większy i wynosi kolejno 339,7 tys. oraz 319,2 tys.
Zgłaszający umowę o dzieło
Od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku umowy o dzieło na formularzu RUD zgłosiło 71,7 tys. podmiotów. Spośród nich 70 tys. (niemal 98 proc.) to płatnicy składek zarejestrowani w ZUS. Osób fizycznych, które zgłosiły umowę o dzieło do ZUS, a nie są płatnikami składek, było 1,1 tys., co stanowi 1,52 proc. ogółu zgłaszających. Natomiast na Kujawach i Pomorzu blisko 3 tys. płatników składek przekazało informacje dotyczące zgłoszeń umowy o dzieło.
W 2024 roku umowy o dzieło zgłaszano głównie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, dzięki czemu przekazano 1,02 mln formularzy RUD, co stanowi 91,71 proc. wszystkich zgłoszeń. Drugim najczęstszym sposobem składania formularza RUD było przekazanie ich za pośrednictwem poczty. W taki sposób do Zakładu złożono 84,6 tys. formularzy. Stanowiło to 7,59 proc. ogółu zgłoszeń. Sporadycznie dokumenty te składano osobiście w sali obsługi klientów – zaledwie
0,01 proc. przypadków.
Sekcje PKD płatnika składek dominujące w województwie kujawsko-pomorskim w 2024 roku:
• M – Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (14,83 proc.)
• C – Przetwórstwo przemysłowe (12,35 proc.)
• R – Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (9,87 proc.)
• G – Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (8,30 proc.)
• S – Pozostała działalność usługowa (8,03 proc.)
Wykonawcy umów o dzieło
W 2024 roku na formularzach RUD częściej zgłaszano umowy o dzieło zawierane z mężczyznami, którzy stanowili 51,75 proc. wykonawców. Prawie co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30–39 lat, a takich zgłoszeń odnotowano 78,0 tys. Umowy o dzieło najczęściej zawierano na jeden dzień lub na osiem dni.
Najwięcej osób wykonywało umowy o dzieło w sekcji J – informacja i komunikacja, gdzie zarejestrowano 82,3 tys. wykonawców, co stanowi 20,18 proc. ogółu. Na kolejnych miejscach uplasowały się następujące sekcje:
• M – działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 73,8 tys. wykonawców (18,10 proc.),
• R – działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją – 56,9 tys. wykonawców (13,95 proc.),
• P – edukacja – 50,3 tys. wykonawców (12,34 proc.),
• S – pozostała działalność usługowa – 45,2 tys. wykonawców (11,07 proc.).
Umowy o dzieło z cudzoziemcami
Umowy o dzieło były również zawierane z cudzoziemcami. Liczba obcokrajowców wykazanych w formularzach RUD przekroczyła 19,3 tys., co stanowi 5,29 proc. wszystkich osób realizujących umowy o dzieło. Najczęściej podpisywano umowy z obywatelami Ukrainy – 43,38 proc. Dalej znaleźli się obywatele Białorusi – 28,46 proc., Rosji – 3,40 proc., Wielkiej Brytanii – 1,61 proc., Niemiec – 1,59 proc., Indii – 1,23 proc., Pakistanu – 1,20 proc. i Włoch – 1,05 proc. Natomiast liczba umów o dzieło zawartych z cudzoziemcami wyniosła 66,8 tys., co stanowi 4,85 proc. wszystkich umów o dzieło zawartych w 2024 r.
Choć liczba zgłaszanych umów o dzieło w 2024 roku jest najniższa od początku funkcjonowania rejestru, odnotowano niewielki wzrost odsetka umów zawieranych z cudzoziemcami w porównaniu z rokiem poprzednim. Najczęściej są one nadal zawierane z obywatelami Ukrainy, jednak warto podkreślić wzrost liczby umów o dzieło zawieranych z obywatelami Białorusi. Zauważalny jest także pojawiający się wśród cudzoziemców trend zawierania umów z obywatelami, m.in. Indii.
materiał: Krystyna Michałek regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!