Dziś mamy 27 września 2023, środa, imieniny obchodzą:

15 sierpnia 2022

Coraz więcej wezwań straży do gniazd os i szerszeni. Jest ważny apel

Coraz częstsze wezwania Straży Pożarnej dotyczą likwidacji rojów i gniazd owadów # błonkoskrzydłych.

Mając na względzie zapewnienie na terenie całego kraju jednolitych standardów udzielanej pomocy podczas zagrożeń stwarzanych przez owady błonkoskrzydłe (np. osy, szerszenie, pszczoły) opracowane zostały „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”.

Straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych z miejsc, w których stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w szczególności dotyczy to obecności osób o ograniczonej zdolności poruszania się, czy z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych.

W pozostałych przypadkach, przypominamy, że zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane”, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu.

Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia, jeśli takowe zagrożenie nie występuje.

Wyjazd zastępu w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z ww. „Zasadami…”: zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu i przekazanie terenu działań z zaleceniem, zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy, zgodnie z „Prawem budowlanym”.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, straż pożarna podejmuje interwencje, jednak w innych przypadkach, właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd są firmy dezynsekcyjne. Na stronie tutejszej komendy został zamieszczony wykaz takich firm. Wykaz zawiera dane kontaktowe Firm, które swoją obecność na rynku zgłosiły. Poza wymienionymi firmami komenda oczekuje na zgłoszenia innych podmiotów gospodarczych, zajmujących się na terenie powiatu toruńskiego dezynsekcją w zakresie tematycznym, których dane teleadresowe zamieścimy na naszej stronie. Osobom, które nie korzystają z dostępu do internetu, niezbędnych informacji udzieli strażak pełniący służbę w Stanowisku Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednio administrowanie obiektem, skutecznie uniemożliwia zagnieżdżenie się w nim owadów.

Pamiętajmy również, że każdy z nas może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.

W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji.

materiał: KM PSP Toruń

Oceń artykuł: 6 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (12)

    zorro, w dniu 15-08-2022 14:05:05 napisał:

    Niestety jest tak, że ludzie wzywają straż z każdym "pierdołem". A to , że blacha z dachu zwisa (należy odgrodzić teren i zaprosić dekarza), albo, że drzewo się pochyliło (choć pochylone rośnie już 20 lat), a to, że osy lub szerszenie (wystarczy odkurzacz z papierowym workiem lub jeszcze lepiej z filtrem wodnym oraz podwójna rura ssąca. Trzeba z daleka wciągnąć osy do odkurzacza. Atakują one wtedy końcówkę rury i wpadają do niej jak pestki. Pół godziny i po temacie. Społeczeństwo traktuje strażaków (szczególnie OSP) jak służących. Zapytania typu "A ty wy nie macie wkrętów farmerskich (wkrętarki) do mocowania blachy?" są na porządku dziennym. Wiadomo, dekarzowi czy drwalowi trzeba zapłacić sporo, a OSP zrobi za darmo! Chłopaki odrywają się od lepiej płatnej pracy, i za 19 zł brutto na godzinę ryzykują zdrowiem i życiem, a część społeczeństwa traktuje Ich jak "utrzydupska"

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Otwarto nową siedzibę Archiwum Państwowego. Można zwiedzić gmach

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, po kilkudziesięciu latach starań#, ma w końcu nową siedzibę!

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)