Dziś mamy 23 stycznia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

26 listopada 2021

Dzieci poznały dawne tradycje. O wróżbach opowiadała Anna Sergot

fot. MB

fot. MB

Pierwszoklasiści z SP Sadki są bogatsi o wiedzę dotyczącą dawnych# wróżb i przesądów andrzejkowych, a wszystko za sprawą zajęć w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.

W piątkowy ranek uczniowie dwóch klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Sadkach wraz z opiekunkami wzięli udział w zajęciach dotyczących wróżb andrzejkowych. Anna Sergot - kustosz nakielskiego muzeum zainteresowała dzieci dawnymi wierzeniami dotyczącymi wróżb andrzejkowych. Pierwszoklasiści z zainteresowaniem przyglądali się rekwizytom, które były nieodzownymi narzędziami do roztapiania i lania wosku przez ucho klucza, wróżbach z lusterkiem. Wysłuchali także o dawnych wróżbach ze śledziem dla kawalerów czy zaglądaniu do pieca chlebowego przez panny chcące odnaleźć tam wizerunek swego przyszłego męża. Było także o ustawianiu butów przez panny, aby te wiedziały, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż czy o kradzieży bielizny z linek przez młodzieńców chcących poznać wizerunek swej przyszłej wybranki. Na zakończenie każdy z uczestników zajęć z dużego klucza mógł wybrać sobie zapieczętowaną karteczkę, pod którą widniała wróżba z zawodem, jaki może wykonywać w dorosłym życiu.

Dzieci w zajęciach uczestniczyły w dwóch grupach, kiedy pierwsza wsłuchiwała się w historie o wróżbach, druga zwiedzała ekspozycje w budynku muzeum. Po nich oprowadzał dyrektor placówki Tomasz Pasieka.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nowy taryfikator mandatów. W łatwy sposób sprawdzisz punkty karne

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i# punktów karnych. Są spore zmiany. Pamiętajcie - liczbę swoich punktów karnych możecie sprawdzić w dowolnym momencie – dzięki naszej e-usłudze lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)