Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

08 lutego 2023

Dzisiaj Dzień Tradycji Służby Więziennej. Historia i teraźniejszość

fot. archiwum SW

fot. archiwum SW

Dzień tradycji Służby Więziennej - Służba Więzienna Służba Więzienna jest trzecią co do wielkości formacją mundurową w Polsce.# Pełni bardzo ważną funkcję w strukturach bezpieczeństwa państwa. Chroni społeczeństwo przed sprawcami przestępstw osadzonymi w zakładach karnych i aresztach śledczych, nie tylko izolując ich od społeczeństwa, lecz także przygotowując do poprawnego w nim funkcjonowania. Dziś po raz pierwszy na podstawie Ustawy o Służbie Więziennej obchodzony jest Dzień Tradycji Służby Więziennej.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918r., tak jak w pozostałych dziedzinach funkcjonowania państwa, tak w zakresie wykonywania kary pozbawienia wolności oraz organizacji więzień, obowiązywało w Polsce pięć różnych porządków prawnych, pozostałych po państwach zaborczych: prawo niemieckie, austriackie, rosyjskie, prawo byłego Królestwa Polskiego i prawo węgierskie. Tworzenie jednego, spójnego systemu więziennictwa było stopniowe i trwało do roku 1922. Kadrę więzienną rekrutowano przede wszystkim spośród Polaków dotychczas pracujących w więziennictwie oraz wysłużonych wojskowych.

Historia i tradycja

8 lutego 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekrety, które stały się podstawą prawną dla funkcjonowania Straży Więziennej. Straży, której dumną spadkobierczynią i kontynuatorką jest obecna Służba Więzienna, pielęgnująca swoją historię i tradycję. Podpisane dekrety o zorganizowaniu „Okręgowych Dyrekcji Więziennych” oraz w sprawie „Tymczasowych Przepisów Więziennych” były jednymi z pierwszych aktów prawnych wydanych w odrodzonej Polsce. Nadmienić należy, iż SW była pierwszą formacją mundurową w Polsce, która oficjalnie umożliwiła kobietom służbę w swoich szeregach. Już w pierwszych przepisach jest mowa o „dozorcach i dozorczyniach”.

Z kart historii

Misja Służby Więziennej

Misją Służby Więziennej jest zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa społeczeństwu poprzez praworządne i humanitarne wykonywanie kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania oraz resocjalizację skazanych. W jednostkach penitencjarnych podległych Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Poznaniu służbę pełni 2500 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, którzy codziennie prowadzą oddziaływania wobec 7 tyś. osadzonych w 9 jednostkach organizacyjnych i podległych im oddziałach zewnętrznych.

Teraźniejszość Służby Więziennej

Aktualnie polska Służba Więzienna funkcjonuje na podstawie Ustawy o Służbie Więziennej z 9 kwietnia 2010r. Przełożonym wszystkich funkcjonariuszy Służby Więziennej jest Dyrektor Generalny Służby Więziennej. Dyrektor Generalny kieruje pracą Centralnego Zarządu Służby Więziennej, któremu podlega 11 Inspektoratów Okręgowych Służby Więziennej oraz ośrodki szkolenia Służby Więziennej. W Polsce służbę pełni prawie 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Funkcjonariusze Służby Więziennej codziennie ochraniają społeczeństwo przed ponad 70 tysiącami osób przebywających w więzieniach.

Nabór

Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu ogłosił procedurę kwalifikacyjną dla kandydatów do służby w naszej formacji. Szczegóły: tutaj.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber/www.sw.gov.pl

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)