Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

25 lipca 2021

Jak spisują się mieszkańcy naszego powiatu? Sprawdzamy!

Narodowy Spis Powszechny nadal trwa.# Mimo że jest obowiązkowy, są osoby które nie chcą wziąć w nim udziału. Za odmowę spisania się grozi kara grzywny. Jak do tej pory przebiega spis wśród mieszkańców naszego powiatu?

Od 1 kwietnia do 30 września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Podczas niego zbierane są informacje, które w przyszłości mają posłużyć do planowania na przykład strategicznych inwestycji, rozmieszczenia szkół czy przedszkoli. Mieszkańcy naszego kraju mogą spisać się w różnych formach. Jedną z najwygodniejszych metod jest tzw. samospis przez internet. Jednak do obywateli dzwonią również rachmistrzowie bądź też przychodzą do domów, aby przeprowadzić tzw. spis bezpośredni. W naszym powiecie, jak do tej pory na dzień 14 lipca br. spisało się 34,6 tys. osób. To daje 40,2% mieszkańców. Jest to wynik podobny jak średnia ogólnopolska.

Jeżeli chodzi o udział spisanych osób w gminach naszego powiatu, to zdecydowanie najlepiej przedstawia się gmina Kcynia. W niej we spisie wzięło udział 48,9% procent mieszkańców. Najgorzej z kolei wypadają mieszkańcy gminy Sadki, których do połowy lipca spisało się 32,8%. Szczegółowe dane zawarliśmy w zestawieniu. Jeżeli chodzi o metodę spisu, to w naszym powiecie wygrywa spis przez Internet. Spośród wszystkich spisanych dotąd osób aż 66,3% dokonało spisu właśnie w ten sposób. – Z kolei 22,7% skorzystało ze spisu telefonicznego, realizowanego przez rachmistrza zewnętrznego z wykorzystaniem smartfona 7,0% z „Spisz się przez telefon”, pozostali to spis bezpośredni – przekazał nam Michał Cabański z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Należy pamiętać, że udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy. Osoby, które odmówią udziału w nim lub podadzą fałszywe dane mogą zostać ukarane karą grzywny do wysokości nawet 5 tys. zł. Pierwsze kary dla opornych obywateli już się sypią. Dotychczas w całym w województwie kujawsko-pomorskim przekazano nieco ponad 30 wniosków o ukaranie grzywną za odmowę udziału w badaniu.

Gmina  Liczba mieszkańców (%)
Kcynia 48,90%
Nakło 41%
Szubin 38,80%
Mrocza 34,60%
Sadki 32,80%
Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)