Dziś mamy 23 stycznia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

04 grudnia 2021

Już jest projekt budżetu na 2022 rok. W planach większy deficyt

fot. pow.

fot. pow.

Przygotowano projekt przyszłorocznego budżetu gminy Sadki.# Wynika z niego, że kondycja gminnych finansów ma ulec pogorszeniu w 2022 roku. Zakłada się, że zostanie zwiększony deficyt budżetowy. Niewiele więcej niż w tym roku ma zostać wydane na inwestycje.

Projekt budżetu gminy Sadki na 2022 rok nie napawa optymizmem. Jak wynika z założeń, dochody mają być niższe niż te, uchwalone na 2021 rok. W grudniu ubiegłego roku radni przyjęli budżet na ten rok z dochodami w wysokości ponad 36,5 mln zł. Projekt budżetu na 2022 rok zakłada dochody na poziomie niecałych 33,5 mln zł. Co prawda zakładane wydatki na 2022 mają być niższe, niż te jakie zaplanowano w tym roku. W uchwalonym na 2021 rok budżecie ustalono wydatki na poziomie 38,8 mln zł, a projekt budżetu na przyszły rok zakłada niecałe 37 mln zł wydatków. Przyszłoroczny budżet nie ma się bilansować, założono deficyt w kwocie prawie 3,5 mln zł. To o ponad 1 milion 200 tys. zł więcej niż deficyt jaki zakładano na ten rok. Z czego ma zostać pokryty? Częściowo, bo w kwocie 1 mln 720 tys. zł będzie pochodziło w kredytu, a pozostała kwota z nadwyżek w budżecie z lat ubiegłych. W przyszłym roku więcej pieniędzy ma być do dyspozycji sołectw. Zaplanowano kwotę ponad 463 tys. zł, a więc o ponad 30 tys. zł więcej niż w tym roku.

Znów mało na inwestycje
Jedną z najważniejszych pozycji w budżecie jest kwestia wydatków na inwestycje w gminie. W przypadku projektu budżetu gminy Sadki na 2022 rok, wydatki na inwestycje mają być niewiele wyższe niż zakładano w tym roku. Kwota na inwestycje zaplanowana na ten rok to ponad 5 mln 287 tys. zł. W przyszłym roku ma być to niecałe 6 mln zł. Co ujęto w projekcie? Ważną i dużą inwestycją będzie rozbudowa i przebudowa przedszkola w Sadkach. Na ten cel gmina otrzymała półtora miliona złotych ze środków rządowych i tyle ma kosztować ta inwestycja. Na drogi ma zostać wydane niecałe 4 mln zł. Z tego 1 mln 700 tys. na przebudowę drogi w Kraczkach i 1 mln 300 tys. zł na przebudowę drogi w Liszkówku. Te pieniądze pochodzą z rządowego programu Polski Ład. Pozostałe inwestycje są na dużo mniejszą skalę. Praktycznie połowa pieniędzy na inwestycje pochodzi z rządowych dofinansowań. Od dawna, władze gminy przyjęły politykę ostrożnego wydatkowania pieniędzy na inwestycje. Każdego roku wykonywanych jest niewiele działań, a tłumaczy się to tym, że gmina dzięki temu nie wpędza się w nadmierne zadłużenie. Z drugiej strony coraz częściej padają opinie, że w gminie nic się nie dzieje, a mieszkańcy zgłaszają wiele potrzeb. Przyszłoroczne inwestycje to tylko 16% całego budżetu. Pozostałe wydatki, w kwocie ponad 30 mln zł to tzw. wydatki na bieżące utrzymanie. W przypadku dochodów, najwięcej pieniędzy bo ponad 12 mln zł to subwencja rządowa dla gminy. Z podatków, do budżetu ma wpłynąć z kolei ponad 9 mln zł. Z tego, ponad 3 mln 100 tys. zł to podatek od nieruchomości, który po podwyżce w przyszłym roku ma przynieść o prawie 4% więcej pieniędzy niż w tym roku. Obecnie, projekt budżetu został przekazany do zaopiniowania radzie gminy oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Na sesji rady w grudniu, zostanie podjęta uchwała budżetowa. Z pewnością budżet w ciągu przyszłego roku będzie wielokrotnie zmieniany. O tym jak ostatecznie będzie kształtował się przyszłoroczny budżet gminy Sadki będziemy informować.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  Wredny, w dniu 04-12-2021 20:43:46 napisał:

  Taka naprawdę gmina nic nie wydaje na inwestycje środków własnych wszystko i to bardzo mizerne środki zewnętrzne a nam się ciągle podnosi opłaty i podatki. Więc pytanie gdzie się podziewają środki. Skoro zero wkład prawie gminy na inwestycje. I proszę nie mydlić mieszkańcom oczu sprytnymi zapisami księgowymi i w tym marnym portalu. Po prostu poraz kolejny przykład jaki nieudolny człowiek jest wójtem. Po drugie pytanie skąd deficyt jak gmina nie wydaje żadnych środków na inwestycje więc panie wójcie należało by pokazać wszystkie pozycje wydatków a nie tylko przychodów

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Ania, w dniu 05-12-2021 10:20:13 napisał:

  A może czas pomyśleć o rozbudowie szkoły?

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Roman, w dniu 05-12-2021 10:45:12 napisał:

  Dlaczego sa 2 komentarze a widać 1?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Konstrukcje stalowe
Świąteczne fotopoduszki
40PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nowy taryfikator mandatów. W łatwy sposób sprawdzisz punkty karne

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i# punktów karnych. Są spore zmiany. Pamiętajcie - liczbę swoich punktów karnych możecie sprawdzić w dowolnym momencie – dzięki naszej e-usłudze lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)