Kolejki po drewno z lasu. Nie brakuje chętnych na chrust

fot.
Ceny surowców energetycznych w ostatnim czasie lawinowo rosną. Tymczasem, sezon grzewczy # zbliża się i wiele osób już szuka możliwości zakupu tańszego opału, ponieważ zewsząd informuje się o tym, że na jesień będzie jeszcze drożej. Jedną z metod pozyskania opału jest zbieranie drewna w lesie. Taką możliwość prześmiewczo nazwano nawet programem „Chrust plus". Wyjaśniamy, o co chodzi.
Węgiel, pellet, ekogroszek – ceny tych paliw są tak wysokie, że aby ogrzać swoje budynki wiele osób nie stać na ich zakup na zbliżający się sezon jesienno-zimowy. Trwa wielkie poruszenie i poszukiwanie możliwości pozyskania tańszego opału. Na koniec maja wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka poinformował, że na opał można zbierać gałęzie z lasu. Jego wypowiedź szybko została podchwycona i w przestrzeni publicznej pojawiło się stwierdzenie, że rząd opracował kolejny program pomocy dla obywateli pn. „Chrust plus”. W rzeczywistości drewno z lasu można było pozyskiwać praktycznie od zawsze. Obecnie zainteresowanie zdobyciem drewna na opał wzrosło, ale wcale nie po sławnych już słowach wiceministra. – Od wybuchu wojny w Ukrainie, wzrostu cen gazu i szalejącego wzrostu cen innego opału, mnóstwo osób szuka alternatywy, żeby zapewnić sobie opał do ogrzewania. Bardzo duże zainteresowanie pozyskaniem drewna z lasu obserwujemy już od 2-3 miesięcy. W Nadleśnictwie Szubin nic się nie zmieniło, z założenia sprzedajemy opał w leśnictwach – wyjaśnia nadleśniczy Nadleśnictwa Szubin Grzegorz Gust. Jak przyznaje, obecnie zakupem drewna z lasu zainteresowanych jest coraz więcej osób. Jakie drewno jest dla nich przeznaczone? – Stajemy frontem do mieszkańców. W tej chwili mamy mnóstwo zainteresowanych klientów na drewno do budowy domów, mebli. Są prowadzone przetargi na jego sprzedaż. Inny rodzaj drewna służy do budowy palet, a jeszcze inny na opał. To oraz pozostałe drewno niższej jakości w pierwszej kolejności sprzedajemy okolicznym mieszkańcom. Całość drewna, które zostaje, a nie mamy go obłożonego umowami przeznaczamy do sprzedaży dla nich – wyjaśnia nadleśniczy. Zainteresowanie jest tak duże, że tworzone są zapisy do kolejek. – Są leśnictwa, w których mamy zapisy na kilka miesięcy naprzód. Dla jednej osoby przeznaczane jest do kilku metrów sześciennych po to, aby każdy mógł z tego skorzystać, ale także po to, aby nie było spekulacji i odsprzedawania drewna przez pośredników po wyższych cenach – wyjaśnia. Czy drewna wystarczy dla wszystkich chętnych? – Nie jestem w stanie odpowiedzieć, nie wiadomo jak będzie na przykład we wrześniu – przyznaje nadleśniczy.
Konieczne zgłoś się do leśniczego!
Poza zakupem gotowego drewna na opał jest jeszcze tzw. samowyrób, o którym powiedział wiceminister. – Jeżeli robimy w danej części lasu trzebież, żeby na przykład las szybciej rósł, wyciągamy z tego terenu, co trzeba, ale zostają gałęzie. Każdy kto chce może przyjść i z tego skorzystać. Kiedyś w ten sposób drewno pozyskiwały biedniejsze osoby. Wyznaczana jest działka do wyrobienia, fragment powierzchni dla danej osoby, a drewno które ona pozyska układane jest w stosy. Następnie są one mierzone i osoba taka musi za to zapłacić. Dla nas też to jest korzystne, dzięki temu mamy przygotowany teren do nasadzenia na tej powierzchni – wyjaśnia Grzegorz Gust. Cennik dotyczący samowyrobu znajduje się na stronie nadleśnictwa, ceny za drewno z samowyrobu nie są wysokie. – Nie planujemy podwyżki, to byłoby niekorzystne i skończyłoby się na tym, że większa liczba osób nie mogłaby tego drewna kupić, a za to wzrosłaby ilość kradzieży drewna z lasu – uważa Grzegorz Gust. Jak przyznaje, w ostatnim czasie liczba kradzieży drewna z lasu niestety wzrosła. – Nie jest to drastyczny wzrost, ale kradzieży jest więcej niż rok temu. Ludzie kradną, bo trzeba czekać na swoją kolej, są wysokie ceny. Mamy dość dużo kamer i staramy się zabezpieczać las przed kradzieżami – przestrzega szef szubińskiego nadleśnictwa. Jeżeli ktoś chce skorzystać z samowyrobu i zorganizować sobie tani opał z lasu, należy pamiętać o najważniejszej rzeczy. Koniecznie, jeżeli ktoś chce wykonać samowyrób, trzeba zgłosić się do leśniczego. Jeżeli będzie taka możliwość, udostępnimy taką powierzchnię, żeby mieszkańcy mogli skorzystać – zapewnia nadleśniczy Gust.
Źródło:
Czytaj również
- Uroczysta msza święta i obchody na cmentarzu. 102. rocznica Cudu nad Wisłą
- Wakacje z WOT. W szeregi wstąpiło 200 Terytorialsów
- Pierwszy etap rozbudowy trwa. Inwestycja ma zmniejszyć emisję nieprzyjemnych zapachów
- Dla poprawy transportu zwierząt. Działania na terenie powiatu nakielskiego
- Gdy ekspresówkę słychać w domu... Kiedy zbadają poziom hałasu?
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.
(czytaj więcej)Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.
(czytaj więcej)3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!
(czytaj więcej)Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
(czytaj więcej)
Komentarze (21) Zgłoś naruszenie zasad
Ergometr , w dniu 03-07-2022 15:12:37 napisał:
odpowiedz
Hehe, w dniu 03-07-2022 16:11:02 napisał:
odpowiedz
Jachu , w dniu 03-07-2022 16:30:43 napisał:
odpowiedz
Kolo, w dniu 03-07-2022 16:50:07 napisał:
odpowiedz
JebiącyPiS , w dniu 03-07-2022 17:40:03 napisał:
odpowiedz
Suchodolski, w dniu 03-07-2022 18:04:01 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 03-07-2022 18:32:41 napisał:
odpowiedz
Xp312, w dniu 03-07-2022 19:51:03 napisał:
odpowiedz
Duduś, w dniu 03-07-2022 21:54:00 napisał:
odpowiedz
Bobi, w dniu 03-07-2022 22:27:43 napisał:
odpowiedz
Nakielanin, w dniu 04-07-2022 10:22:54 napisał:
odpowiedz
heh, w dniu 04-07-2022 10:46:25 napisał:
odpowiedz
Wp, w dniu 04-07-2022 11:06:32 napisał:
odpowiedz
Marian, w dniu 04-07-2022 11:51:48 napisał:
odpowiedz
Włodek, w dniu 04-07-2022 13:08:47 napisał:
odpowiedz
kaczuszka, w dniu 04-07-2022 19:40:10 napisał:
odpowiedz
emeryt, w dniu 04-07-2022 19:47:03 napisał:
odpowiedz
***** ***, w dniu 05-07-2022 09:48:06 napisał:
odpowiedz
Jachu , w dniu 05-07-2022 14:35:23 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!