Dziś mamy 5 grudnia 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

01 października 2021

Kosmiczne zajęcia. Uczniowie „Krzywoustego” w Niedźwiadach

fot. pow.

fot. pow.

Spotkanie z astronomią było głównym celem# wyjazdu uczniów klasy 1 angielsko-geograficznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią do Niedźwiad.

W środę 29 września 2021 r. młodzież pod opieką wychowawczyni Beaty Tomaszewskiej i nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana poznała działanie zainstalowanych w obserwatorium astronomicznym specjalistycznych teleskopów systemu Newtona o średnicach 250 mm i 400 mm wraz z pawilonami oraz największego w Polsce amatorskiego teleskopu Newtona o średnicy 600 mm na montażu paralaktycznym. Następnie w specjalnie przygotowanej sali obserwatorium astronomicznego wysłuchała prelekcji multimedialnej astronoma Marka Nikodema – prezesa Pałucko – Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno – Ekologicznego. Profesjonalny, a jednocześnie barwny i bardzo przystępny wykład obejmował zagadnienia z zakresu powstania i ewolucji wszechświata, miejsca Układu Słonecznego w Galaktyce Mleczna Droga, powstania i budowy Układu Słonecznego, powstania i zróżnicowania planet oraz miejsca Ziemi w Układzie Słonecznym. Wszystkie poruszone zagadnienia z astronomicznych podstaw geografii znacząco poszerzyły i ugruntowały wiedzę uczestników tego wydarzenia.

Lekcja astronomii w obserwatorium odbyła się w ramach realizacji projektu zajęć pozalekcyjnych pn. „Holistyczne podejście do geografii w Krzywoustym” finansowanego przez samorząd Powiatu Nakielskiego.

Zajęcia w obserwatorium astronomicznym wpłynęły na skuteczną integrację młodego zespołu klasowego, przejawiającą się usprawnieniem współpracy i przezwyciężeniem barier komunikacyjnych.

Materiał: Andrzej Kinderman - I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV# Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki udanym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin.

(czytaj więcej)