Dziś mamy 22 października 2021, piątek, imieniny obchodzą:

15 września 2021

Medal im. Włodzimierza Zonna. Stowarzyszenie Astronomiczne z Niedźwiad uhonorowane

fot. Paweł Dobies/PPSAE

fot. Paweł Dobies/PPSAE

Pałucko Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne# (PPSAE) w Niedźwiadach zostało nagrodzone Medalem im. Włodzimierza Zonna. Ta wyjątkowo prestiżowa nagroda przyznawana jest przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne za wybitne zasługi w szerzeniu i popularyzacji wiedzy o Wszechświecie.

Jury powołane przez Zarząd Główny PTA co dwa lata wręcza laureatom medal poświęcony pamięci astronoma Włodzimierza Zonna. Nagroda przyznawana jest od 1983 roku. Po raz pierwszy w historii medal został wręczony nie pojedynczej osobie, lecz organizacji. Nagroda i Medal im. Włodzimierza Zonna są wyrazem najwyższego uznania za działalność popularyzującą wiedzę o Wszechświecie w Polsce. Profesor Zonn był wieloletnim Prezesem PTA, obdarzonym wyjątkowym darem popularyzacji astronomii i upowszechniania nauki. Jego wykłady cieszyły się popularnością porównywalną z koncertami rockowymi, a książki rozchodziły się w wielotysięcznych nakładach. Podstawowym kryterium przyznawania Nagrody jest wysoki poziom merytoryczny przybliżania problemów współczesnej astronomii, astrofizyki i kosmologii w szerokich kręgach społecznych. W uzasadnieniu Jury Medalu im. Zonna podkreśla, że nagroda została przyznana PPSAE w uznaniu wieloletnich zasług w krzewieniu kultury astronomicznej, w szczególności za wybudowanie obserwatorium astronomicznego w Niedźwadach oraz coroczną organizację Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii OZMA, najstarszej tego typu imprezy w Polsce. Medal którym uhonorowano PPSAE, jest dopiero 23 medalem przyznanym w historii tego wyróżnienia. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się same sławy polskiej astronomii m.in. prof. Michał Heller, prof. Jan Mergentaler, dr Krzysztof Ziołkowski czy dr Henryk Brancewicz.

Uroczystość wręczenia Medalu odbyła się 13 września w Warszawie w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk podczas XL Zjazdu PTA. Stowarzyszenie Astronomiczne (PPSAE) reprezentowała delegacja w składzie Paweł Dobies, Bartosz Pilarski, Przemysław Mazur i Marek Nikodem. Medal z rąk Prezesa PTA Marka Sarny odebrał prezes PPSAE Marek Nikodem, który w okolicznościowym przemówieniu podziękował za tą wyjątkową i zaszczytną nagrodę, zaznaczając że dla organizacji którą reprezentuje znalezienie się w gronie tak wybitnych osobowości jest największą nobilitacją.

Podczas uroczystości transmitowanej w internecie z organizatorami łączyły się online największe obserwatoria i ośrodki naukowe na świecie, co podnosi rangę tego niecodziennego wydarzenia.

Więcej informacji na stronie PPSAE: www.ppsae.pl

Materiał: Paweł Dobies/PPSAE

Oceń artykuł: 32 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 9 (11)

  podróżnik w czasie, w dniu 15-09-2021 14:13:17 napisał:

  Powinni was w tym Szubinie i Nakle ozłocić. Szczere gratulacje!

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Zaciekawiony światem, w dniu 15-09-2021 16:46:34 napisał:

  Ogromne gratulacje

  odpowiedz

  • 1 (1)

  ziomal, w dniu 16-09-2021 15:26:53 napisał:

  Super...gratulacje.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Golonka wieprzowa tylna
6,99PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Pomidor malinowy
4,99PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Dlaczego warto jeść polskie warzywa zgodnie z kalendarzem sezonowym?

W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Z tej okazji warto# przypomnieć, że sezonowe produkty lokalne to gwarancja najwyższej jakości, zdrowia i smaku w najlepszych cenach.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)