Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

23 maja 2022

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

fot. pow.

fot. pow.

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

Znana jest przede wszystkim z takich książek jak „Na jagody”, „Co słonko widziało” czy „O Janku Wędrowniczku”. Należy jednak pamiętać, że pisała również książki dla dorosłych oraz utwory poetyckie , w których wyrażała miłość do Ojczyzny.
Urodziła się w Suwałkach 23 maja 1842 roku. W jej domu zawsze było dużo książek. Dbał o to ojciec, który był prawnikiem. Kiedy skończyła 7 lat jej rodzina przeniosła się do Kalisza. Był to szczególny czas dla małej Marii. Bywała z rodzicami na balach sylwestrowych i kuligach oraz kolorowych jarmarkach. Jej beztroskie życie skończyło się z chwilą śmierci matki.

Jako dwudziestolatka wyszła za mąż i zamieszkała w modrzewiowym dworku swojego męża w Bronowie niedaleko Kalisza.
Kiedy wybuchło powstanie styczniowe zajmowała się rannymi powstańcami. Po jego upadku wyjechała z mężem i małym synkiem do Wiednia, a następnie do Drezna. Po kilku latach wróciła do Bronowa. Niestety kłopoty z mężem sprawiły, że z szóstką dzieci, po uzyskaniu separacji, wyjechała do Warszawy. Było jej bardzo ciężko. Jedna z córek wymagała szczególnej opieki. Konopnicka dużo czasu spędzała z nią, jeżdżąc na kuracje. Wówczas bardzo pokochała Tatry.

W Zakopanem poznała słynnego gawędziarza i przewodnika - Sabałę.

Niedostatek, w którym żyła sprawił, że dobrze rozumiała ludzi dotkniętych krzywdą. To oni stali się głównymi bohaterami jej książek.

Uczestniczyła w licznych jawnych i konspiracyjnych inicjatywach społecznych. Była jedną z inspiratorek akcji protestacyjnej w obronie dzieci z Wrześni. Sprzeciwiała się pruskim ustawom wywłaszczeniowym. Jej wyrazem protestu przeciwko germanizacji narodu polskiego była „Rota”, którą wówczas napisała. Jest ona pieśnią, którą śpiewamy do dziś, na dźwięk której wstajemy, tak jak przy melodii polskiego hymnu.

Odważną postawą i wrażliwym sercem zachwycała rodaków, od których – w dowód wdzięczności – otrzymała pod koniec życia dworek w Żarnowcu koło Krosna.

Maria Konopnica została uznana najwybitniejszą poetką ówczesnej epoki. Jej poezja wybiegała ponad przeciętny poziom literatury tamtych czasów. Za pomocą gorzkiej ironii, przedstawiała jaskrawe objawy nędzy i krzywdy ludzkiej. Jej największym osiągnięciem stały się liryki o tematyce wiejskiej, oparte na folklorze i ukazujące piękno polskiej wsi. Znaczącym kierunkiem jej twórczości były utwory pisane dla dzieci. Łączyła w nich realizm z fantastyką oraz dowcip z powagą. Dzięki temu stała się klasykiem literatury dziecięcej. Do najbardziej znanych utworów należy książka pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi” napisana w 1896 roku. Ważnym osiągnięciem w dorobku pisarki są nowele i opowiadania. Autorka prowadziła również bogatą działalność publicystyczną. Jej publicystyczne i krytycznoliterackie teksty były publikowane w licznych periodykach. Zajmowała się także tłumaczeniami dzieł z literatury obcej.

Maria Konopnicka zmarła 8 października we Lwowie i tam została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.

Materiał: Katarzyna Hass – PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co robić w przypadku zatrucia? Jak go unikać?

Jak się zachować w przypadku zatrucia? Jak go unikać? Na co uważać, żeby niego nie doszło?

(czytaj więcej)
0

Nie masz jeszcze prezentu na Dzień Ojca? Zaserwuj alternatywny, bezmięsny obiad!

W ostatnim czasie świętowaliśmy już Dzień Matki i Dzień Dziecka# Teraz przychodzi w końcu pora na Dzień Ojca, który przypada na 23 czerwca. Podaruj swojemu Tacie wspólnie spędzony czas! Specjalnie z tej okazji mamy dla Ciebie propozycję na uroczyste menu w nieco alternatywnej, bezmięsnej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)