Dziś mamy 3 lutego 2023, piątek, imieniny obchodzą:

29 listopada 2022

O bezpieczeństwie na drogach województwa. Dwudniowa konferencja

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Z udziałem wicemarszałka województwa Zbigniewa Sosnowskiego odbywa się dziś i jutro (29-30 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim konferencja #poświęcona bezpieczeństwu na kujawsko-pomorskich drogach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Piotr Całbecki.

- Samorząd województwa zarządza za drogami o łącznej długości 1,7 tys. kilometrów. Budujemy je i modernizujemy w dobrym standardzie bezpieczeństwa, ale to nie wystarcza, musimy prowadzić także inne działania, które prowadzą do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Celem dzisiejszej konferencji jest przede wszystkim integracja różnych środowisk celem wypracowania najlepszych rozwiązań. Samorząd województwa z uwagą wsłuchuje się w postulaty w tej dziedzinie i jeśli pojawią się nowe interesujące rozwiązania, które trzeba będzie wdrożyć, z całą pewnością to uczynimy – mówił w rozmowie z dziennikarzami wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

- Wnioski, które wyciągamy z audytu bezpieczeństwa na drogach regionu, to przede wszystkim konieczność doświetlenia miejsc newralgicznych, czyli przejść dla pieszych. Rejestrujemy też błędy geometrii dróg i, niestety, niechlubne błędy oznakowania. Pułapką na kierowców bywają również roboty drogowe – referował Damian Iwanowicz z Katedry Inżynierii Drogowej Politechniki Bydgoskiej.

- Można powiedzieć, że bezpieczeństwo na drogach poprawia się, mamy mniej wypadków, mniej ofiar śmiertelnych, mniej rannych. Widać, że realizacja zadań przez policję i zmiany przepisów przynoszą efekty. Najczęstsza przyczyna wypadków z winy kierowców to wciąż niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. Pomimo zaostrzenia prawa i podwyższenia mandatów karnych zdarzają się przypadki nieprzestrzegania przepisów – kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, szczególnie na autostradach i drogach ekspresowych. Natomiast ze strony pieszych najczęstszym naruszeniem zasad jest wejście na jezdnię bezpośrednio pod nadjeżdżający samochód w sposób uniemożliwiający kierowcy bezpieczne zatrzymanie pojazdu – ostrzegał naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w bydgoskiej Komendzie Wojewódzkiej Policji mł. insp. Maciej Zdunowski.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  awdasdawdas, w dniu 29-11-2022 18:40:56 napisał:

  . . . . .

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Kierowca, w dniu 05-12-2022 16:11:50 napisał:

  Należy zmienić przepisy dotyczące pierwszeństwa na przejściach dla pieszych. Kierowca nie może być jasnowidzem i czytać zamiary pieszego wejdzie czy nie wejdzie. Do tego odpowiedzialność za pasażerów i towar gdy musi nagle hamować przed pieszym a z tyłu jedzie pojazd. Ktoś musi zrobić z tym absurdem porządek.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Kalendarz jednodzielny
26,00PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)