"Ocalić od zapomnienia". Wspólne zwiedzanie miasta i seans filmowy

fot. Wioletta Ossowska i Michał Wiśniewski
Pod koniec roku szkolnego uczniowie# klasy II TŻa Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz kl. VII c Zespołu Szkolono - Przedszkolnego nr 4 w ramach wycieczki pt. "Ocalić od zapomnienia" poznali mniej znane miejsca w grodzie nad Brdą oraz obejrzeli film pt. „Jedno życie”.
Wycieczka rozpoczęła się na Wyspie Młyńskiej oraz w katedrze, gdzie uczniowie poznali historię bł. Antoniego Świadka – męczennika z Dachau.
Ks. Antoni Świadek był wikariuszem bydgoskiej fary w latach 1933 – 1942. Po najeździe Niemiec hitlerowskich na Polskę dobrowolnie zgłosił się jako kapelan do jednego z polskich oddziałów i pozostał przy nim aż do klęski. Potem przez pewien czas pracował w szpitalu dla polskich jeńców, dopóki nie powrócił do Bydgoszczy.
W okupacyjnych warunkach starał się prowadził działalność duszpasterską. Wbrew zakazom władz hitlerowskich, aby wszystkie obrzędy liturgiczne sprawować w języku niemieckim, podczas nabożeństw i pogrzebów często posługiwał się językiem polskim. Potajemnie przygotowywał dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, opiekował się ubogimi oraz spotykał z młodzieżą, którą znał z poprzedniej pracy w organizacjach, zwłaszcza w harcerstwie.
Ta działalność nie uszła uwadze Niemców. Zadenuncjowany przez jedną z mieszkanek dzielnicy, której spowiedzi wysłuchał po polsku, latem 1942 r. został aresztowany przez gestapo. W październiku 1942 r. został wywieziony do KL Dachau. Na początku stycznia 1945 r. zachorował na tyfus plamisty. Choroba ta stała się przyczyną jego śmierci, która nastąpiła 25 stycznia 1945 r.
Przy pomniku Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej na Rynku uczniowie wysłuchali historii aresztowań i egzekucji bydgoszczan w pierwszych tygodniach wojny. Głównym celem wyjazdu było jednak obejrzenie filmu pt. „Jedno życie”.
"Jedno życie" wyreżyserowane przez Jamesa Hawesa oparte jest na prawdziwej historii Brytyjczyka Nicholasa Wintona nazwanego „angielskim Schindlerem”, który zorganizował ucieczkę 669 żydowskich dzieci rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii do Czechosłowacji. Akcja filmu toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych. Jedna w Pradze w 1938 roku, kiedy młody Nicholas Winton (w tej roli Johnny Flynn) postanawia ocalić jak największą liczbę potrzebujących. Wraz ze współpracownikami organizuje transporty żydowskich dzieci, które podążają z Pragi do Anglii.
W drugiej widzimy, jak ponad siedemdziesięcioletni Winton (w tej roli Anthony Hopkins) prowadzi spokojne życie w Anglii, które zmienia się to dopiero w 1988 r., gdy pojawił się w programie "That’s Life!". To udział w tym programie staje się epilogiem rozrachunku z własną historią głównego bohatera.
Wyjazd zorganizowali wychowawcy klas: p. Wioletta Ossowska i p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały p. Iwona Sołdan i Kinga Mrotek
Materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria



























































Czytaj również
Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.
(czytaj więcej)Planowana likwidacja zakładu. Rynek pracy w regionie czeka załamanie?

Z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego zarząd # województwa wnosi dziś (17 marca) pod obrady sejmiku projekt stanowiska, apelującego do władz państwa o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz uratowania przed likwidacją należącego do firmy Qemetica Soda Polska zakładu chemicznego w Janikowie w powiecie inowrocławskim. Zagrożonych zwolnieniami grupowymi jest kilkuset pracowników fabryki sody, a być może także kilka tysięcy zatrudnionych w przedsiębiorstwach kooperujących, co oznaczałoby załamanie rynku pracy w tym rejonie.
(czytaj więcej)Mama 4 plus. Od marca wzrost wysokości świadczenia

Na koniec 2024 roku w całym kraju „matczyną emeryturę” z # ZUS-u pobierało 59,6 tys. osób, a w województwie kujawsko-pomorskim – ponad 4,1 tys. Maksymalna wysokość tego świadczenia odpowiada gwarantowanej minimalnej kwocie emerytury, która od marca wynosi 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Stypendia dla uczniów. Można otrzymać nawet 5 tys. zł

Nawet 5 tysięcy złotych otrzymają najbardziej # pracowici i utalentowani uczniowie kujawsko-pomorskich szkół w ramach marszałkowskiego programu stypendialnego Prymus Pomorza i Kujaw Plus. Nabór wniosków trwa do 28 marca.
(czytaj więcej)