Odpust diecezjalny. Liczny udział wiernych

fot. Marcin Jarzembowski
„Jesteśmy kwiatem #Twojej miłości. Zapewniasz nas, że w Twoich dłoniach – jak ta róża – nawet najbardziej raniące innych, zamknięte serca, staną się czyste, rozwiną się” – powiedział w Katedrze św. Marcina i Mikołaja podprzeor Jasnej Góry – o. Marcin Ciechanowski OSPPE.
Mieszkańcy diecezji zgromadzili się w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na dorocznym diecezjalnym odpuście ku czci patronki Kościoła lokalnego – Matki Bożej Pięknej Miłości. – Niejeden raz przyglądaliśmy się Twojemu wizerunkowi z bydgoskiej katedry. I widzimy, co trzymasz w swojej dłoni – różę. Każdy z nas nią jest – dodał o. Marcin Ciechanowski OSPPE.
- Co było powołaniem Maryi? – pytał paulin, przywołując List do Rzymian. – To, żeby była córką Boga. Żeby Bóg zobaczył w Niej obraz swojego Jedynego Syna. Czynimy w życiu wiele rzeczy, ale Bóg wpierw wzywa nas do tego: kim mamy być – Jego dziećmi – dopiero potem: co mamy robić. Jestem kapłanem, ale to jest misja, którą podejmuję. Jednak powołanie, co do istoty, jest jedno – bym zobaczył w sobie obraz Boga, że jestem Jego dzieckiem. Bo tak mnie Bóg „od wieków poznał” – mówił, zaznaczając, że najważniejsze jest to, czy jestem blisko Boga.
Dlatego, jak przypomniał podprzeor Jasnej Góry, w dniu urodzin Maryi, Kościół czyta rodowód Chrystusa. – Musimy przedrzeć się przez gęstwinę tylu imion: Abraham był ojcem Izaaka; Izaak ojcem Jakuba; Jakub ojcem Judy i jego braci; Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem”. I jedno słowo się nieustannie powtarza: „Ojciec”. To ojciec daje życie. Bóg przede wszystkim jest życiem – powiedział.
Jeżeli Maryja była Matką Boga, to według paulina jest Nią i Kościół. – Po co? Żeby przekazywać życie, które pochodzi od Boga. Przecież Kościół nie istnieje dla siebie, tylko dla świata, do którego ma wyjść z Ewangelią. Kościół istnieje dla ewangelizacji, Bóg potrzebuje ciebie – jako matki. Powiesz: „Jestem zbyt grzeszny, by znaleźć upodobanie w oczach Bożych”. To spójrz na Ewangelię. Nawet najbardziej grzeszni są wyróżnieni w rodowodzie. Co to za rodzina? Tamar udawała nierządnicę; Batszeba skusiła Dawida; Juda sprzedał Józefa. Podła rodzina, On chciał do niej przynależeć. Bóg nie wstydzi się grzesznych. Bądź synem, córką Boga – jak Maryja – zakończył o. Ciechanowski OSPPE.
Przy ołtarzu modlili się kapłani, wśród nich biskup senior Jan Tyrawa. – Ojciec Marcin przypomniał nam, że Maryja była najpierw córką. By tak się stało, miała dom, rodzinę. Więc my też przychodzimy do domu Maryi i czujemy się bardzo dobrze. Bo chce się być w domu, w którym jest dobra atmosfera i są relacje miłości. Chce się wracać do domu, kiedy ma się świadomość, że ktoś na mnie czeka, chce mnie takim, jakim jestem – powiedział ordynariusz diecezji bydgoskiej – bp Krzysztof Włodarczyk – prosząc o modlitwę w intencji dobrych rodzin, a jednocześnie o świadectwo przynależności do Boga.
Świętowanie zakończono aktem zawierzenia Matce Bożej Pięknej Miłości całej diecezji bydgoskiej.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria




















































Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)