Dziś mamy 23 października 2021, sobota, imieniny obchodzą:

10 sierpnia 2021

Pandemia przyniosła straty. Nadal możesz ubiegać się o tzw. postojowe

fot. archiwum

fot. archiwum

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w związku z# pandemią, wciąż mogą ubiegać się o świadczenie postojowe. Wnioski mogą złożyć przez PUE ZUS w ciągu maksymalnie 3 miesięcy po zniesieniu stanu epidemii. Od 23 lipca również właściciele sklepików szkolnych mogą wnioskować o taką pomoc. Wsparcie już trafia do uprawnionych.

W ramach świadczenia postojowego ZUS wypłacił ponad 6,4 mld zł. Z tego na konto przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne trafiło około 1,6 mln zł. W województwie kujawsko-pomorskim jest to odpowiednio 299,3 mln zł i 93,6 tys. zł.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, mogą otrzymać świadczenie postojowe tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. Maksymalnie ZUS wypłaci świadczenie postojowe pięć razy w wysokości 2080 zł. Należy porównać przychód z działalności w listopadzie 2020 r., grudniu 2020 r., styczniu 2021 r., lutym 2021 r. lub marcu 2021 r. do przychodu uzyskanego we wrześniu 2019 r. lub wrześniu 2020 r. Aby uzyskać postojowe, należy złożyć elektronicznie poprzez PUE ZUS wniosek RSP-SK – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dzięki najnowszym zmianom w tarczy antykryzysowej prowadzący sklepiki szkolne mogą liczyć także na zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 r. do marca 2021 r., a piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, świadczący usługi na rzecz muzeów za okres od lipca do września 2020 r. Wnioski o zwolnienie ze składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych oraz RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) można złożyć do końca września wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS.

Od początku pandemii ZUS udzielił wsparcia w postaci zwolnienia ze składek i postojowego na kwotę ponad 21,4 mld zł. W naszym regionie jest to kwota ponad 1 mld zł.

Szczegółowe informacje o wsparciu w ramach tarczy antykryzysowej są na stronie www.zus.pl.

Materiał: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 33 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (48)

  Krytyk Społeczny , w dniu 10-08-2021 16:03:47 napisał:

  Obłuda fałsz i cynizm. Ofiarami są jak to zazwyczaj bywa mali drobni przedsiębiorcy. Cwaniacy, ludzie królika, i trzymający władzę naszym kosztem zbijają fortunę liczącą w mln dolarów. Natomiast Firmy farmaceutyczne zarobiły już miliardy dolarów na szczepionkach, a końca pandemii nie widać i szybko nie zobaczymy bo to My jesteśmy teraz tymi którzy zabezpieczą ich byt na najbliższe 50 lat. Za chwilę pojawiają się pierwsze leki, kolejne mld.dolarów spłynie na ich konta. Czekali na taką chwilę dokładnie 100 lat. Dla cwaniaków żniwa, dla pospólstwa nędza bankructwa i życiowe tragedie.

  odpowiedz

  • -1 (15)

  Marian, w dniu 10-08-2021 22:23:09 napisał:

  Jaki cyrk. Czy to opadnie? Czy Cyrk się dopiero rozkręca? Ma zostać około miliarda ludzi na świecie.Zapowiadana depopulacja? Więc dużo jeszcze przed nami.

  odpowiedz

  • -1 (11)

  Zenek , w dniu 10-08-2021 22:25:17 napisał:

  Śpieszmy się kochać teorie spiskowe. Szybko staja się faktem.

  odpowiedz

  • -11 (15)

  Piniendzy nie ma , w dniu 11-08-2021 07:19:02 napisał:

  Jakie straty...??? Ceny materiałów budowlanych wzrosły od 100 do 300 procent, ludzie budują domy, kupują mieszkania, samochody, na wakacjach tłok wszędzie Zakopane rekordy bije, straty to były kiedyś jak był kryzys...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pomidor malinowy
4,99PLN
Smakowita 450g
2,99PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)