Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 września 2022

Poezja na wyciągnięcie ręki. Warsztaty dla młodzieży

fot. GBP w Sadkach

fot. GBP w Sadkach

Wczoraj (21 września) Monika Mitek, bibliotekarka #z Gminnej Biblioteki Publicznej w Sadkach, przeprowadziła kolejne warsztaty badawczo - literackie dla młodzieży w ramach projektu "Poezja na wyciągnięcie ręki - 200 lat polskiego romantyzmu".

Tym razem z klasą IV A poznawaliśmy cechy ballady na podstawie utworu A. Mickiewicza "Pani Twardowska".
Wśród przekazywanych wiadomości nie zabrakło informacji dotyczących epoki romantyzmu. Uczniowie wysłuchali poprawnie odczytanego tekstu utworu, następnie przeszliśmy do jego omówienia. Uczestnicy warsztatu dostrzegli różnice pomiędzy tekstami legendy o Panu Twardowskim, a balladą odczytana na lekcji. Sprawnie dokonali charakterystyki głównych bohaterów.
W części kreatywnej uczniowie wykazali się dużym talentem plastycznym. W staranny i dokładny sposób narysowali, jak wyobrażają sobie głównych bohaterów. Potrafili w kilku zdaniach opisać Pana Twardowskiego, Panią Twardowską oraz diabła. Zadanie zostało wykonane sprawnie i z dużym zaangażowaniem.

Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Dembińskiej za możliwość przeprowadzenia zajęć. Klasie IV A bardzo dziękujemy za zaangażowanie i świetną pracę na lekcji.

Warsztaty badawczo - literackie zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Materiał: Monika Mitek

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)