Dziś mamy 23 października 2021, sobota, imieniny obchodzą:

16 sierpnia 2021

Powiadomienia z ZUS-u mogą być łatwiejsze? Wybierz sms lub e-mail

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Coraz częściej dokumenty możemy składać# elektronicznie. Przesyłanie wniosków droga internetową to oszczędność czasu i pieniędzy. Pismo złożone w wersji cyfrowej skraca czas trwania postępowania. Do tego nie ponosi się kosztów wydruku i przesyłki dokumentów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych większość wniosków ma również dostępną w wersji online, a niektóre z nich można złożyć tylko w taki sposób.

Elektroniczne usługi dają możliwość otrzymywania odpowiedzi i powiadomień również w takiej formie. Platforma Usług Elektronicznych ZUS, na której swój profil ma już 8,4 mln użytkowników, pozwala na odbieranie korespondencji, decyzji jak i innych powiadomień dotyczących różnych zdarzeń. - Nie zawsze mamy czas by logować się na swoim koncie i sprawdzić czy złożony wniosek został już rozpatrzony. Jest na to prosty sposób. Wystarczy odpowiednio ustawić subskrypcje. Można wówczas otrzymywać powiadomienia np. o nadejściu dokumentu z ZUS, czy wystawieniu zwolnienia lekarskiego, jak również przypomnienie o terminie zarezerwowanej wizyty, sms-em lub e-mailem. - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

- Każdy ubezpieczony może włączyć na platformie PUE ZUS subskrypcję powiadomień o nowych zdarzeniach na koncie. Wystarczy zalogować się na swoim profilu, a następnie w oknie – „Panel ogólny” wybrać zakładkę – „Ustawienia. Konfiguracja profilu”. Na samym dole wchodzimy w „Ustawienia subskrypcji”. Powiadomienie może przychodzić wtedy sms-em na telefon albo na adres e-mail – w zależności od tego, jaką opcję wybierze ubezpieczony. Warto z takiej usługi skorzystać. Możemy mieć na bieżąco informacje, o rozstrzygnięciach czy też podjętych działaniach ze strony Zakładu - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

W ostatnim czasie wiele osób dostało z ZUS wiadomość sms z jednorazowym hasłem do konta na Platformie Usług Elektronicznych. Taką informację otrzymają rodzice, którzy złożyli wniosek o świadczenie "Dobry Start 300 plus” przez bankowość lub portal Emp@tia. W tej sytuacji ZUS automatycznie zakłada im konto na PUE, jeśli wcześniej go nie mieli. Za pomocą tego portalu Zakład będzie kontaktować się w sprawie złożonego wniosku. Przez platformę przekaże również informację o przyznaniu 300 plus albo poprosi o brakujące dokumenty.

Sms z jednorazowym hasłem do PUE przychodzi z numeru 2075. Dla bezpieczeństwa login do konta Zakład przesyła rodzicowi osobno e-mailem. Wiadomości przychodzą na numer telefonu i adres e-mail, które rodzic podał we wniosku o świadczenie 300 plus.

Materiał: Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Cytryna
3,99PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)