Dziś mamy 15 sierpnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

11 czerwca 2022

Powiatowy Konkurs Pierwszej Pomocy rozstrzygnięty! Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody

fot. pow.

fot. pow.

Już po raz kolejny 8. czerwca 2022 roku odbyła się rywalizacja w ramach# VIII Edycji Konkursu Pierwszej Pomocy przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu nakielskiego. Nad promowaniem idei udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz nad przebiegiem konkursu czuwali organizatorzy: Międzyszkolny Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Orlik” Kcynia, Szkoła Podstawowa im. bł. Marii Karłowskiej w Dobieszewie, firma Med – Life Damian Garlicki oraz Urząd Miejski w Kcyni.

Młodzież zgromadzona w sali sportowej w Chwaliszewie została podzielona na trzyosobowe zespoły (po jednym zespole z każdej szkoły) i zmagała się w rozgrywkach dwuetapowych. Najpierw uczniowie rozwiązywali test wiedzy o pierwszej pomocy przedmedycznej. Pytania wykraczały poza zakres wiedzy szkolnej, chwilami odpowiadały poziomowi egzaminu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Każdy uczestnik rozwiązywał test samodzielnie, walcząc tym samym o punkty indywidualne. W tej konkurencji troje uczestników uzyskało identyczną liczbę punktów, ale ostatecznie, po dogrywce, I miejsce zajął Alan Jagodziński, II-Monika Banach, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy.

Po części testowej odbyły się konkurencje zespołowe, polegające na wykonywaniu poleceń ratowników podczas pełnej symulacji resuscytacji krążeniowo-oddechowej z defibrylatorem, postępowania z rannym w czasie wojny, a także w sytuacji ataku epilepsji . I w tej rywalizacji niepokonana okazała się drużyna szubińskiego liceum - Monika Banach, Alan Jagodziński i Olaf Jagodziński uzyskali I miejsce. Warto dodać, że wszyscy troje są od trzech lat członkami Drużyny sanitarnej działającej w I LO. Uczniowie z pewnością zapracowali na zwycięstwo, gdyż pod okiem opiekuna zajęć z wielką determinacją zgłębiali tajniki pierwszej pomocy przedmedycznej.

Gratulacje i słowa uznania należą się nie tylko laureatom i wszystkim uczestnikom zawodów, ale także nauczycielom wspierającym młodzież i organizatorom, za promowanie bezcennej idei udzielania pierwszej pomocy.

Materiał: A.Marchlewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 50 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)