Dziś mamy 23 stycznia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

03 grudnia 2021

Referendum ws. odwołania burmistrza już w niedzielę! Mieszkańcy ruszą do urn

fot. archiwum

fot. archiwum

Już w najbliższą niedzielę lokale wyborcze w gminie Mrocza zostaną# otwarte. Wszystko za sprawą zaplanowanego na 5 grudnia referendum ws. odwołania Leszka K. ze stanowiska burmistrza Mroczy.

Jak do tego doszło?

Cała historia rozpoczęła się 18 grudnia 2019 roku. Wówczas Leszek K. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. W toku prowadzonego postępowania usłyszał on w końcu zarzuty z art. 231, par. 2 kodeksu karnego, który dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. W tym konkretnym przypadku przekroczenie polegało na tym, że pracownikom mroteckiego ratusza były wypłacane zawyżone premie, a część tych kwot z nagród (łącznie 83 tys. zł) trafiała do prywatnej kieszeni burmistrza, wobec którego toczy się jeszcze obecnie postępowanie karne.

Do urn musi pójść przynajmniej 2108 osób

Przypominamy, że decyzję o przeprowadzeniu referendum podjęli mroteccy radni, przyjmując pod koniec sierpnia stosowną uchwałę (czyli po ponad 20 miesiącach od chwili zatrzymania burmistrza Leszka K.). Powodem jej podjęcia było nieudzielenie wotum zaufania burmistrzowi w dwóch kolejnych latach.

Ostatecznie uchwała została przyjęta zdecydowaną większością głosów (12 za podjęciem uchwały). Konsekwencją tego było ogłoszenie komisarza wyborczego w Bydgoszczy, który wydał obwieszczenie o przeprowadzeniu referendum, wyznaczając jego termin na 5 grudnia.

Warto jednak nadmienić, że aby przeprowadzone referendum było ważne, musi w nim wziąć udział 3/5 głosujących spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborach na burmistrza w 2018 roku. W tę liczbę wlicza się osoby, które pobrały karty do głosowania i oddały ważne głosy.

W ostatnich wyborach na burmistrza Mroczy startował Leszek K., który uzyskał 2062 głosy (58,71%) oraz jego kontrkandydat Radosław Mrugowski z poparciem w liczbie 1450 głosów (41,29%). Tak więc łączna suma oddanych głosów w wyborach na burmistrza w 2018 roku wyniosła 3512. Wynika z tego, że aby zaplanowane na najbliższą niedzielę głosowanie było ważne, do urn musi się udać i oddać przy tym ważny głos łącznie 2108 osób.

Co dalej?

W przypadku stwierdzenia ważności referendum możliwe są jego dwa rozstrzygnięcia. Jeśli ponad 50% głosujących będzie za odwołaniem burmistrza, wówczas Leszek K. zostanie odwołany ze swojego stanowiska i mieszkańcy ponownie pójdą do urn – tym razem po to, by wybrać nowego burmistrza Mroczy. A co w przypadku, jeżeli ponad 50% głosujących będzie przeciwko odwołaniu mroteckiego włodarza? Wtedy odwołana zostanie cała mrotecka Rada Miejska. Reasumując – jeśli referendum będzie ważne, mieszkańcy gminy w niedługim czasie wezmą udział w kolejnych wyborach.

Co do kosztów przeprowadzenia, to spoczywają one oczywiście na mroteckim samorządzie. Mowa tu o kwocie wynoszącej ok. 70 tys. zł. Co istotne, jeżeli referendum w sprawie odwołania burmistrza będzie ważne i tym samym dojdzie do kolejnych wyborów (burmistrza bądź rady miejskiej) to koszty ich organizacji pokryje już Skarb Państwa.

Trudno jednak przewidzieć, jak zakończy się referendum w sprawie odwołania burmistrza Leszka K., który obecnie zasiada jeszcze na ławie oskarżonych w toczącym się przeciwko niemu procesie sądowym. Najbliższa rozprawa zaplanowana jest na 6 grudnia, czyli dzień po referendum. Zgodnie z zapowiedziami nakielskiego sądu wyrok w sprawie Leszka K. ma zapaść jeszcze w bieżącym roku.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (19)

  Kasia, w dniu 03-12-2021 16:31:06 napisał:

  Odwolajcie go może w końcu mu ten głupi uśmieszek zejdzie z twarzy co dzień widzę tego cwaniaka w Nakle

  odpowiedz

  • 11 (19)

  MP, w dniu 03-12-2021 17:49:11 napisał:

  Rade trzeba odwołać i tyle

  odpowiedz

  • 15 (21)

  On, w dniu 03-12-2021 17:53:03 napisał:

  Generalnie czystkę trzeba zrobić w urzędzie,odwołać burmistrza ,tak samo jak odwolac cała rade .

  odpowiedz

  • 1 (27)

  Silver, w dniu 03-12-2021 18:03:55 napisał:

  Bardzo dobry burmistrz, wyrazy szacunku Panie Leszku

  odpowiedz

  • 1 (9)

  Gospodarz z jajami, w dniu 03-12-2021 18:12:58 napisał:

  Lechu dobry by był dalej bo się już nachapal a nowy będzie kraść kraść moje piniądze!

  odpowiedz

  • -6 (10)

  stara baba, w dniu 03-12-2021 18:20:11 napisał:

  Za zimno nigdzie nie pójdę.

  odpowiedz

  • 3 (13)

  Ania, w dniu 03-12-2021 18:34:17 napisał:

  co to za duże dziecko bylo burmistrzem w Mroczy XD Ludzie! takie byle co wybraliscie? leżę

  odpowiedz

  • -1 (5)

  ??, w dniu 03-12-2021 20:05:03 napisał:

  burmistrz mroczy mieszka w nakle, tak możma?

  odpowiedz

  • 2 (14)

  Ida, w dniu 03-12-2021 20:14:16 napisał:

  Usunąć całą radę i kierowników są mściwi i nic nie warci.Marnują na vezsensowne referendum tyle naszych pieniędzy i inwestycji dla gminy można by było za to zrobić. A to nieprawdziwe konto to też założyli ci vo chcą za wszelką cenę zostać na stołkach. Cała rada to porażka.

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Ptyś, w dniu 03-12-2021 20:56:37 napisał:

  Do ?? Tak a burmistrz Nakła mieszka w trzeciewnicy też go Nakło nie interesuje nie jego problem np z drogą jednokierunkową tylko mieszkańców Nakła

  odpowiedz

  • 6 (8)

  nakielanin, w dniu 04-12-2021 10:46:08 napisał:

  Teraz czekamy na referendum w sprawie odwołania burmistrza Nakła!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
Fotobombki
19,90PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nowy taryfikator mandatów. W łatwy sposób sprawdzisz punkty karne

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i# punktów karnych. Są spore zmiany. Pamiętajcie - liczbę swoich punktów karnych możecie sprawdzić w dowolnym momencie – dzięki naszej e-usłudze lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)