Dziś mamy 3 lutego 2023, piątek, imieniny obchodzą:

09 października 2022

Rolnicy pytają. Co z zużytymi oponami?

fot. pow.

fot. pow.

Podczas kampanii zebrań sołeckich w gminach naszego powiatu# często padało pytanie od rolników o to, co zrobić z oponami po działalności rolniczej.

Rolnicy z gmin w naszym powiecie często nie wiedzą, co zrobić ze zużytymi oponami od ciągników rolniczych. - Czy gmina nie może tego zabierać w ramach kosztów odbioru odpadów z domów? - zapytał w czasie spotkania z mieszkańcami jeden z rolników. Jak to wygląda w świetle prawa? Otóż, gminy mają podpisane umowy z firmami na odbiór odpadów komunalnych. W każdej gminie jest inny system ich odbierania, ale polega właśnie na tym, że śmieci są odbierane od mieszkańców, za co oni oczywiście płacą określone stawki. W przypadku gospodarstw rolnych jest inaczej. - Właściciel nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy (np. podmiot prowadzący działalność gospodarczą), a powstają odpady komunalne ma obowiązek podpisać umowę na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorstwem odbierającym odpady wpisanym do rejestru działalności regulowanej. Opony rolnicze można przekazać do organizacji, które zajmują się zbieraniem i utylizacją takich opon, do firm, które przerabiają je na granulat (tzw. recyklerzy) lub do zakładów, które wykorzystują opony jako paliwo (cementownie, elektrociepłownie), czy też do skupu opon rolniczych. Opony z ciągników rolniczych i maszyn można oddać w punktach świadczących usługę wymiany takich opon lub punktach ich sprzedaży przy zakupie. Zgodnie z przepisami to na wytwórcy odpadów w ramach świadczenia usługi wymiany lub sprzedaży spoczywa obowiązek ich prawidłowego zagospodarowania. Taka usługa świadczona jest za odpłatnością - tłumaczy Piotr Mantych z referatu rolnictwa, ochrony środowiska i gospodarki urzędu miejskiego w Kcyni. Rolnicy, którzy mają stare opony muszą się więc skontaktować z odpowiednimi firmami, które zajmują się przetwarzaniem i zbiórką opon oraz zapłacić za możliwość ich odbioru. W naszym powiecie takie firmy zlokalizowane są w Paterku i Trzeciewnicy.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (6)

  mrocza, w dniu 09-10-2022 12:04:09 napisał:

  do lasu

  odpowiedz

  • 8 (14)

  Ewa, w dniu 09-10-2022 12:28:07 napisał:

  Można palić w piecu

  odpowiedz

  • 5 (9)

  Jaro Napoleon , w dniu 09-10-2022 12:38:17 napisał:

  Kaczor zabronił palić oponami.Za to można wszystkim innym.

  odpowiedz

  • 4 (6)

  PiSior , w dniu 09-10-2022 16:59:27 napisał:

  Pellet z opon można zrobić

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Oponka, w dniu 09-10-2022 17:47:40 napisał:

  Łabędzia se zróbta he he i na ogród jako ozdoba...

  odpowiedz

  • 0 (4)

  zimno, w dniu 10-10-2022 05:32:31 napisał:

  do pieca

  odpowiedz

  • 3 (5)

  tomek, w dniu 10-10-2022 07:20:08 napisał:

  ale zimowymi oponami można , nawet nazwa na to wskazuje:) aha i proszę nie wyjadać dzikom ziemniaków ;)

  odpowiedz

  • 5 (7)

  segregat, w dniu 10-10-2022 10:06:45 napisał:

  Działalność rolnicza to swego rodzaju działalność gospodarcza. Podpisz rolniku umowę z firmą utylizującą i po sprawie. Tak robią inne firmy. Z jakiej racji mieszkańcy w ramach opłaty śmieciowej mają sponsorować Ci utylizację opon z działalności?

  odpowiedz

  • 1 (3)

  LewPawełek, w dniu 10-10-2022 10:18:14 napisał:

  Za przystankiem PKS w Pińsku jest sezonowe składowisko opon. Teraz akurat jest czysto więc można korzystać z wolnego miejsca.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Ja, w dniu 10-10-2022 11:21:51 napisał:

  Wszystko można palić prócz opon tak rzekł Kaczyński i tak będziemy robić jak zabraknie opału zresztą Polska w ruinie prawdasz ci z rządu

  odpowiedz

  • 3 (3)

  ;D, w dniu 10-10-2022 23:02:50 napisał:

  Jak bierzesz dopłaty, zwrotny i inne to padniesz jak zapłacisz za utylizacje opon ? Za dużo dostajecie i od dobrobytu pogibało się w głowie bo parę groszy trzeba zapłacić. A co ma powiedzieć właściciel firmy transportującej ? Tam to dopiero opon jest jak się z zestawu wymieni. Płacić i smamlec

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Miki, w dniu 11-10-2022 20:47:31 napisał:

  Wynająć kontener, opłacić 1200zl netto i po sprawie. Tak robi każdy szanujący się przedsiębiorca. Nie rozumiem z czym mają problemy rolnicy. Jakąś dotacje chcieliby wyrwać?

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Hehe, w dniu 11-10-2022 20:51:19 napisał:

  Zamienimy się? Ja wezmę Twój KRUS, Ty mój ZUS i w pakiec ie zutylizuje Ci opony. Wchodzisz?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa hal
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Poduszki świąteczne
40,00PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Bombka plastikowa ze zdjęciem
19,90PLN
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)