Rolnicy pytają. Co z zużytymi oponami?

fot. pow.
Podczas kampanii zebrań sołeckich w gminach naszego powiatu# często padało pytanie od rolników o to, co zrobić z oponami po działalności rolniczej.
Rolnicy z gmin w naszym powiecie często nie wiedzą, co zrobić ze zużytymi oponami od ciągników rolniczych. - Czy gmina nie może tego zabierać w ramach kosztów odbioru odpadów z domów? - zapytał w czasie spotkania z mieszkańcami jeden z rolników. Jak to wygląda w świetle prawa? Otóż, gminy mają podpisane umowy z firmami na odbiór odpadów komunalnych. W każdej gminie jest inny system ich odbierania, ale polega właśnie na tym, że śmieci są odbierane od mieszkańców, za co oni oczywiście płacą określone stawki. W przypadku gospodarstw rolnych jest inaczej. - Właściciel nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy (np. podmiot prowadzący działalność gospodarczą), a powstają odpady komunalne ma obowiązek podpisać umowę na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorstwem odbierającym odpady wpisanym do rejestru działalności regulowanej. Opony rolnicze można przekazać do organizacji, które zajmują się zbieraniem i utylizacją takich opon, do firm, które przerabiają je na granulat (tzw. recyklerzy) lub do zakładów, które wykorzystują opony jako paliwo (cementownie, elektrociepłownie), czy też do skupu opon rolniczych. Opony z ciągników rolniczych i maszyn można oddać w punktach świadczących usługę wymiany takich opon lub punktach ich sprzedaży przy zakupie. Zgodnie z przepisami to na wytwórcy odpadów w ramach świadczenia usługi wymiany lub sprzedaży spoczywa obowiązek ich prawidłowego zagospodarowania. Taka usługa świadczona jest za odpłatnością - tłumaczy Piotr Mantych z referatu rolnictwa, ochrony środowiska i gospodarki urzędu miejskiego w Kcyni. Rolnicy, którzy mają stare opony muszą się więc skontaktować z odpowiednimi firmami, które zajmują się przetwarzaniem i zbiórką opon oraz zapłacić za możliwość ich odbioru. W naszym powiecie takie firmy zlokalizowane są w Paterku i Trzeciewnicy.
Czytaj również
- Pomoc dla hodowców świń. Czas na składanie wniosków wydłużony
- Dofinansowanie w obszarze nawadniania i zielonej energii. Wnioski od 31 stycznia
- Bezpłatne internetowe webinarium. "Dotacje dla rolnictwa”
- ARiMR prosi rolników o informacje dotyczące zbóż. Do kogo telefony?
- Zmiany w programie azotanowym. Co wprowadza projekt rozporządzenia?
Dodaj komentarz
Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.
(czytaj więcej)Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.
(czytaj więcej)Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.
(czytaj więcej)Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!
(czytaj więcej)
Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad
mrocza, w dniu 09-10-2022 12:04:09 napisał:
odpowiedz
Ewa, w dniu 09-10-2022 12:28:07 napisał:
odpowiedz
Jaro Napoleon , w dniu 09-10-2022 12:38:17 napisał:
odpowiedz
PiSior , w dniu 09-10-2022 16:59:27 napisał:
odpowiedz
Oponka, w dniu 09-10-2022 17:47:40 napisał:
odpowiedz
zimno, w dniu 10-10-2022 05:32:31 napisał:
odpowiedz
tomek, w dniu 10-10-2022 07:20:08 napisał:
odpowiedz
segregat, w dniu 10-10-2022 10:06:45 napisał:
odpowiedz
LewPawełek, w dniu 10-10-2022 10:18:14 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 10-10-2022 11:21:51 napisał:
odpowiedz
;D, w dniu 10-10-2022 23:02:50 napisał:
odpowiedz
Miki, w dniu 11-10-2022 20:47:31 napisał:
odpowiedz
Hehe, w dniu 11-10-2022 20:51:19 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!