Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 lipca 2021

Światowy Dzień bez Telefonu. Odłóż go chociaż na chwilę!

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Kiedy ostatnio spędziliście dzień offline? Możemy się założyć, że# dawno, a przynajmniej - że nie zdarza się to często. Spróbujcie – warto. Obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. To świetna okazja, by się odłączyć (choćby na chwilę)!

Telefon pełni w naszym życiu coraz więcej funkcji. Nic więc dziwnego, że coraz rzadziej wypuszczamy go z rąk i coraz bardziej nie wyobrażamy sobie, że mogłoby go nie być.

Czy to już FOMO?

Odczuwasz niepokój, jeśli choć przez chwilę nie masz dostępu do tego, co Twoi znajomi udostępniają w internecie? Nieustannie sprawdzasz pocztę elektroniczną, media społecznościowe, komunikatory? Uważaj – być może cierpisz na FOMO. A co to takiego?

Skrót FOMO pochodzi od angielskiego pojęcia „Fear of Missing Out”. To strach przed tym, że ominie nas coś ważnego, jeśli na moment przestaniemy śledzić rozwój wydarzeń wokół nas. Choć jako zjawisko istnieje od zawsze – a na pewno od dawna, to właśnie rozwój mediów społecznościowych znacząco wpłynął na jego nasilenie.

- FOMO jest zjawiskiem, które obserwujemy coraz częściej. W dzisiejszym, w dużym stopniu cyfrowym świecie, może dotknąć wszystkich, niezależnie od wieku – nawet dzieci – mówi Marta Witkowska z Akademii NASK.

Osoby, które wyjątkowo mocno dopadło FOMO są online cały czas. Nie rozstają się ze smartfonem, a myśl o jego utracie (lub rozładowaniu) wywołuje lęk. Odczuwają przymus bycia na bieżąco z informacjami do tego stopnia, że przedkładają świat online nad spotkania z bliskimi, obowiązki, a nawet sen. Nieustanne porównywanie własnego życia z tym obserwowanym na ekranie może prowadzić do obniżenia satysfakcji z niego i paradoksalnie - poczucia samotności i wyobcowania.

Jest wyjście

Nawet jeśli już wiesz, że FOMO to również Twój problem, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - możesz je pokonać. Jak to zrobić?

- Najlepiej zacząć od małych kroków. To może być powstrzymywanie się przed zerkaniem na ekran podczas spotkań z rodziną i znajomymi, wyłączenie powiadomień – żeby nieustannie nas nie rozpraszały, albo – odkładanie telefonu przynajmniej godzinę przed snem - mówi Marta Witkowska z Akademii NASK.

Warto też przyjrzeć się temu, w jaki sposób korzystamy ze smartfona - które strony i serwisy angażują nas najsilniej i dlaczego tak się dzieje. Zastanówmy się nad tym, dlaczego tak bardzo obawiamy się „wypadnięcia z obiegu”. Przyczyna może być błaha. Jeśli dotyczy Was ten problem – postarajcie się ją zidentyfikować.

- Nauczmy się stawiać odpowiednie granice pomiędzy światem online i offline – zarówno sobie, jak i dzieciom. To one coraz częściej stają się „ofiarami” FOMO – dodaje Marta Witkowska.

Co ważne – w żadnym stopniu nie zniechęcamy Was do korzystania z internetu. Zwykle robimy wręcz coś zupełnie odwrotnego. Namawiamy jedynie do tego, aby starać się rozróżniać niezbędne i potrzebne informacje, czy wartościowe treści od zwykłych rozpraszaczy uwagi, które pochłaniają nasz cenny czas.

Offline działa

Jest też druga strona medalu – to JOMO (ang. Joy of Missing Out). Dokładne przeciwieństwo FOMO, czyli – radość z odłączenia się, bycia „poza zasięgiem” nieustannie napływających komunikatów, czy wiadomości. Znacie to uczucie?

Podczas wakacyjnego wypoczynku poszukajcie sposobu, który pozwoli Wam lepiej zarządzać swoim czasem online. Cyfrowy detoks możecie rozpocząć od dowolnej czynności, która sprawi Wam przyjemność - to może być spacer, gotowanie lub dobra książka.

Początki bywają ciężkie – tak może być i w tym przypadku, bo wirtualny świat stale się zmienia i oferuje nam wiele bodźców, wyjątkowo stymulujących dla mózgu i łatwo się do tego przyzwyczajamy. Świat offline – niesłusznie – wydaje się mniej ekscytujący.

Podsumowując – korzystajmy z niemal nieograniczonych możliwości, jakie daje nam internet, ale także – doceniajmy to, co poza nim. Dbajmy o równowagę pomiędzy życiem online i offline.

Dla rodziców mamy coś jeszcze – poradnik „FOMO i nadużywanie nowych technologii”, który powstał w ramach naszej kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”.

Zachęcamy Was również do odwiedzenia strony www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci - znajdziecie tam praktyczne porady, jak mądrze towarzyszyć dziecku w internecie.

Materiał: Cyfryzacja KPRM

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Wiejski łazęga, w dniu 15-07-2021 12:44:56 napisał:

    Telefon dzisiaj pełni już niestety zupełnie inną funkcję niż pierwotnie założono.Nie służy tylko do komunikacji-wspomaga codzienne życie i stał się nieodzownym narzędziem do tego by móc w ogóle egzystować.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Inernauta, w dniu 15-07-2021 15:35:53 napisał:

    Proponuje używać polskich wyrazów zamiast online i offline .Artykuł przeznaczony jest dla polskich internautów.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)