Uczniowie w sądzie. Brali udział w symulacji rozprawy

fot. powierzone
17 marca uczniowie kl. III humanistycznej brali udział w # symulacji rozprawy karnej w ramach obchodów Dnia Edukacji Prawnej.
Stronami procesu byli oskarżony, obrońca, prokurator, pokrzywdzona i świadkowie. Sprawa dotyczyła nękania dziewczyny przez jej byłego partnera. Uczniowie wcielili się w poszczególne role, wygłaszając akt oskarżenia i mowę obrończą.
Linia oskarżenia przedstawiana przez pokrzywdzoną i obrony oskarżonego zależała od ich kreatywności i aktywnej postawy w przebiegu rozprawy. Zeznania 5 świadków wniosły istotne dowody w całej sprawie, która zakończyła się wyrokiem skazującym.
Sędzia Bartosz Łapiński umożliwił młodzieży uczestnictwo w symulacji rozprawy, co było wyjątkowym przeżyciem procesowym.
Niewątpliwie jest to najlepszy sposób realizacji edukacji prawnej i obywatelskiej. Udział uczniów w obchodach Dnia Edukacji Prawnej zorganizowała Violetta Hejza.
materiał: Violetta Hejza
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria












Czytaj również
- Ekonomiczny sukces uczennicy. Joanna finalistką konkursu
- III Licealny Konkurs Wiedzy o Atmosferze. Jagoda Jóźwicka zwyciężczynią
- Zwiedzili Gdynię i Gdańsk. Były "morskie" atrakcje
- Nowa pracownia matematyczna. Inwestycja w Przyszłość Uczniów
- "Cztery żywioły". X edycja konkursu przyrodniczo-ekologicznego
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)