Dziś mamy 1 grudnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

30 września 2022

Upamiętniono bohaterów z Armii Krajowej. Uroczystości w Nakle i Orlu

fot. KPUW

fot. KPUW

Kolejne tablice „Żołnierz Armii Krajowej” odsłonięto wczoraj na grobach śp. Klemensa Pufala w Nakle i śp. Benedykta Musiała w Orlu gm. Mrocza.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Radosław Kempinski, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej Jarosław Jakubowski oraz przedstawiciele rodzin akowców, Wojsk Obrony Terytorialnej i harcerstwa.

Oznaczanie mogił jest elementem kampanii Wojewody Kujawsko-Pomorskiego pn. „W hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej”.

Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy na grobie śp. Klemensa Pufala na cmentarzu św. Wawrzyńca w Nakle.

Dziś w wolnej Polsce mamy obowiązek oddania hołdu bohaterom takim jak Klemens Pufal. W ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” oznaczamy miejsca pochówku akowców symbolicznymi tabliczkami. Są one znakiem pamięci dla przyszłych pokoleń – zaznaczył wicewojewoda Radosław Kempinski.

Klemens Pufal, desygnowany na przyszłego starostę wyrzyskiego, był ojcem Mariana i Zbigniewa. Jego żona, Anastazja Pufalowa ps. Anana, kierowała działem pomocy społecznej w powiecie Wyrzysk i w sąsiednich miejscowościach. Cała rodzina Pufalów zaangażowana była w działalność konspiracyjną w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

Przedstawiciel rządu podziękował dowództwu i żołnierzom 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Instytutowi Pamięci Narodowej, Światowemu Związkowi Żołnierzy AK, harcerkom i harcerzom oraz rodzinom akowców za zaangażowanie na rzecz akcji.

Następnie na cmentarzu parafialnym w Orlu (gmina Mrocza) tablicę „Żołnierz Armii Krajowej” odsłonięto na grobie śp. Benedykta Musiała,.

Dziś symbolicznie oddajemy hołd Bohaterowi. Niech tabliczka na Jego grobie świadczy o naszej wdzięczności za Jego służbę Ojczyźnie – powiedział pełnomocnik wojewody Jarosław Jakubowski.

Benedykt Musiał był podporucznikiem Armii Krajowej, w latach 1943–1945 dowódcą Obwodu Wyrzysk AK, doktorem nauk rolniczych. 11 lipca 2002 roku został awansowany na stopień majora Wojska Polskiego.

W odsłonięciu tablicy wziął też udział zastępca burmistrza Mroczy Waldemar Chudzik. Krewni akowców otrzymali symboliczne akty nadania tabliczek „Żołnierz Armii Krajowej”, podpisane przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

Na zakończenie uroczystości w Orlu tabliczkę „Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej” otrzymał Tomasz Krakowski, wnuk brata Aleksego Krakowskiego, pochowanego na pobliskim cmentarzu.

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 9 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Gh, w dniu 30-09-2022 21:23:14 napisał:

  Szkoda że rzadcowka w Orlu z roku na rok coraz gorzej zdewastowana.Piękne miejsce na powstanie muzeum dawnych właścicieli Orla i Witoslawia ale wątpliwe cze coś z tego powstanie

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Marek, w dniu 01-10-2022 10:16:26 napisał:

  Pozdrowienia dla Pani w beżowym płaszczyku :)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  Nakielanin, w dniu 01-10-2022 16:08:50 napisał:

  A o moim wuju to już nikt nie pamięta.Też był w szeregach AK i z Pufalami chwytali za broń.Szkoda ,że na świeczniku zawsze wyróżnianie są osoby które sztamę trzymały z opozycją.Granatowe marynarki.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ramka na zdjęcia
74,90PLN 39,90PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Nadzieje polskich kibiców. Dzisiaj Polska zagra z Meksykiem

Rozpoczęcie mundialu rozpaliło nadzieje polskich kibiców. Sukces w meczu towarzyskim z Chile (1:0) dodał optymizmu #przed dzisiejszym spotkaniem z Meksykiem.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)