Dziś mamy 23 stycznia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

03 grudnia 2021

W nakielskiej przychodni. Trzeba pokonać ponad kilometr z kartką na leki

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Pacjenci NZOZ Medicus w Nakle zwracają uwagę na to, że, aby# otrzymać przedłużenie leków, muszą specjalnie iść do przychodni, by wrzucić tam do skrzynki kartę ze swoimi danymi, PESEL-em oraz nazwami leków, które potrzebują.

Odkąd nastał czas pandemii w kraju dostęp do lekarzy i usług medycznych stał się utrudniony. Wprowadzono także nowe zasady, by pacjenci mogli otrzymać recepty na przedłużenie leków, które muszą brać cały czas. Aby otrzymać e-receptę lub receptę, pacjent jednej z nakielskiej przychodni musi przyjść do przychodni i do specjalnej skrzynki wrzucić kartkę, na której napisać musi swoje dane, PESEL oraz nazwy leków, których potrzebuje.

Jest to problem nawet dla zwykłych pacjentów, którzy mogą się normalnie poruszać. Co jednak, kiedy pacjent nie jest w stanie przemierzyć drogi, która dzieli jego dom od przychodni, a i nie ma też osoby, na której pomoc mógłby liczyć? Zapewne łatwiej byłoby móc zadzwonić do przychodni i podać te wszystkie dane telefonicznie.

Jedna z naszych czytelniczek skontaktowała się z redakcją w tej sprawie. Pani jest pacjentem onkologicznym, jest także starszą osobą z innymi chorobami, które utrudniają jej funkcjonowanie. Niestety, nie ma na kogo liczyć w pomocy z przyniesiem wspomnianej kartki do przychodni. – Muszę sama pokonywać ponad kilometr w jedną stronę, aby tę kartkę donieść do skrzynki w przychodni. Następnie po otrzymaniu już e-recepty ponownie muszę pokonać sporą trasą, by iść wykupić przepisane leki do apteki – opowiada nasza czytelniczka. – Czy nie ma innej możliwości, by pacjent zgłaszał na przykład zapotrzebowanie na przedłużenie leków telefonicznie? Wiem, że w innej przychodni w Nakle taka forma jest stosowana i wszystko działa jak powinno – dodała.

Jak twierdzi zarząd NZOZ Medicus w Nakle, w sytuacji, gdyby było powszechną praktyką, zgłaszanie zapotrzebowania na leki telefonicznie linia telefoniczna byłaby dłuższy czas zajęta, a to utrudniałoby jeszcze bardziej możliwość rejestracji telefonicznej.

– Jeśli chodzi o osobę chorą onkologicznie, należy zgłosić ten fakt telefonicznie i wówczas ta osoba zostanie zarejestrowana na teleporadę do lekarza prowadzącego i podczas teleporady zostanie wystawiona recepta na potrzebne leki – wyjaśniał zarząd nakielskiej przychodni. – Należy wskazać również, że zapotrzebowanie na leki w formie papierowej jest informacją bardziej precyzyjną. Podczas rozmów telefonicznych zdarzało się, że pacjenci podawali nieprawidłowe nazwy leków – dodał.

Oceń artykuł: 5 33

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (27) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (9)

  Katarakta, w dniu 03-12-2021 14:19:05 napisał:

  A któż to odpowiadał? Witja? Dla Witji nie ma problemu. Witja swój chłop. Poczekamy jak Witja będzie stary i niedołężny, jak Witja sobie wtedy poradzi.

  odpowiedz

  • 3 (9)

  Pacjent, w dniu 03-12-2021 14:27:36 napisał:

  A może w XXI wieku pojawi się możliwość przesłania na email takiej prośby. Proszę o wprowadzenie takiej możliwości. E recepty a prośby o przepisanie leków można pisać tylko na kartce papieru.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (10)

  abcd, w dniu 03-12-2021 14:29:39 napisał:

  Jeżeli opiekun nie radzi sobie z opieką nad osobą przewlekle chorą może otrzymać pomoc ( pielęgniarka środowiskowa, długoterminowa czy paliatywna) Wtedy podczas wizyty pielęgniarki może przekazać takie zlecenie. Mało tego jest również opiekun medyczny czy pracownik socjalny nie wspomnę o rodzinie.

  odpowiedz

  • 5 (7)

  max, w dniu 03-12-2021 14:42:26 napisał:

  Przecież leki można zamówić tzn nową receptę na Internetowym koncie Pacjenta, i nie jest to wcale trudne.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  damien, w dniu 03-12-2021 15:15:29 napisał:

  to niech ci zapisze lekow na pol roku z gory a nie przelduzanie co 2 tyg

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -10 (12)

  Duda, w dniu 03-12-2021 15:21:33 napisał:

  Kto wam kazał chorować? Ja się zaszczepiłam i mnie nie rusza! A wy zdechlaki se spacerujcie a jak nie to do wora i do noteci.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 9 (15)

  Nakielanin, w dniu 03-12-2021 15:41:59 napisał:

  A dodzwonienie się do przychodni i zarejestrowanie się do lekarza graniczy z jakimś cudem, plus kobiety przy recepcji ...

  odpowiedz

  • 3 (11)

  Ela, w dniu 03-12-2021 16:28:16 napisał:

  Ale problem…..sama prowadzę poradnię, dzwoni się i dostaje kod SMS- e-mail. Debile jak rządzą, to tak wyglada.

  odpowiedz

  • 13 (15)

  Maria, w dniu 03-12-2021 16:59:15 napisał:

  Należę do Poradni na Kazimierza Wielkiego w Nakle . Nie mam problemu z receptą na leki. Panie są przemiłe przyjmą zamówienie i otrzymuję kod sms. Jestem bardzo zadowolona z tej Przychodni. Zawsze jestem mile obsłużona. Polecam tam się zapisać.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 16 (24)

  Krytyk Społeczny, w dniu 03-12-2021 17:48:57 napisał:

  Właściwym organem do oceny zasadności podejmowanych decyzji ograniczających pacjentom dostęp do świadczeń w publicznej służbie zdrowia jest Prokuratura.To do niej pacjenci winni składać zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia na ich szkodę przestępstwa,W tym przypadku działań polegających na narażaniu ich na utratę życia i zdrowia poprzez bezprawne pozbawianie ich powszechnej dostępności do usług medycznych.Stan epidemii nie zwolnił podmioty odpowiedzialne za udzielanie pomocy medycznej od świadczenia usług w ograniczonym zakresie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (7)

  san, w dniu 03-12-2021 18:21:42 napisał:

  Dlaczego nie można zarejestrować się na dzien następny , w innych przychodniach można się rejestrować oczywiście w Medicusie nie m0żna

  odpowiedz

  • 9 (15)

  marika, w dniu 03-12-2021 18:40:30 napisał:

  ja już dawno zmieniłam medicasa na normalną przychodnię. miałam dosyć poniżania przez personel

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Lady, w dniu 03-12-2021 20:17:33 napisał:

  Szkoda, że nie jest aktywna usługa zamawiania leków w Przychodni Medicus w aplikacji gov.pacjent. Może warto to uruchomić?

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Ona , w dniu 03-12-2021 23:26:22 napisał:

  Niestety tak działa medikus ja udając się do neurologa na szkolna czekając ponad 2 godziny w kolejce lęka przyszedł spóźniony pół godziny po ponad dwóch godzinach wyszedł pan pielęgniarz z gabinetu wymienił kilka osób i stwierdził iż tych osób pan dr nie przyjmie bo jesteśmy osobami nie zaszczepionymi hm tylko nikt nie zapytał dlaczego ktoś nie mógł być zaszczepiony paranoja.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  NK, w dniu 04-12-2021 02:19:21 napisał:

  Ponad kilometr? A co mają powiedzieć mieszkańcy Olszewki, albo Lubaszcza?

  odpowiedz

  • 2 (2)

  PanPrezes, w dniu 04-12-2021 09:20:33 napisał:

  Lepsze jest to że zapisują na godzinę na wizytę. A ludzie sobie zmieniają pod drzwiami kto pierwszy ten lepszy. Człowiek specjalnie zwalnia się z oravy6ma wejście na godzinę 16:00 a wchodzi 17:15 bo ludzie sobie tak ustalili xd

  odpowiedz

  • 1 (1)

  aldi, w dniu 04-12-2021 10:34:48 napisał:

  Mnie p. dr. przepisał leki na rok i jestem zadowolony, tak jak jestem zadowolony z tego, że odszedłem z Medykusa.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Drzewo, w dniu 04-12-2021 13:19:02 napisał:

  Medicus....szkoda słow...panie w rejestracji wieczne sfrustrowane...dodzwonienie sie przed pandemia tez graniczylo z cudem...wiec tłumaczenie z tyłka wzięte...

  odpowiedz

  • 2 (2)

  M, w dniu 04-12-2021 13:59:48 napisał:

  W poradni na Kazimierza Wielkiego jest super. Proponuję tam się zapisać. Bez żadnego problemu otrzymacie kod recepty.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  cv, w dniu 05-12-2021 04:42:53 napisał:

  dlaczego nijaki ,,Duda,, obraża innych pisząc od zdechlaków do wora i do Noteci czy to normalne chyba nie , jedne opisy są usuwane a takie obrazy się publikuje

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nowy taryfikator mandatów. W łatwy sposób sprawdzisz punkty karne

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i# punktów karnych. Są spore zmiany. Pamiętajcie - liczbę swoich punktów karnych możecie sprawdzić w dowolnym momencie – dzięki naszej e-usłudze lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)