Dziś mamy 30 września 2022, piątek, imieniny obchodzą:

15 sierpnia 2022

Wakacje z WOT. W szeregi wstąpiło 200 Terytorialsów

fot. powierzone

fot. powierzone

12 sierpnia 2022 r. w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęła się # tegoroczna akcja Wakacje z WOT. To cykliczny program, w ramach którego ukończenie szkolenia podstawowego zostało umożliwione przede wszystkim uczniom i nauczycielom, ale również wszystkim, którzy 16 dni (8 dni dla szkolenia wyrównawczego) niezbędnych do jego ukończenia są w stanie wygospodarować tylko w czasie wakacji.

Skutek mobilizacji społeczeństwa po 24 lutego

Obecne, tak liczne wcielenie to pokłosie ogromnego zainteresowania służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej, które rozpoczęło się po rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym tego roku. Rekruterzy odnotowali 7 krotnie więcej telefonów (w skali kraju) z zapytaniami o możliwość służby niż przed 24.02.2022 r. Wiele osób zdecydowało wtedy, że chce poznać podstawy żołnierskiego rzemiosła, jak obsługa broni, nauka strzelania, taktyki, medycyny pola walki i realnie zwiększyć bezpieczeństwo w okolicy najbliższej miejsca ich zamieszkania. Ogromne zainteresowanie społeczeństwa oraz wytężona praca rekruterów dały 12 sierpnia owoc w postaci wcielenia do służby ponad 200 osób w koszarach przy ul. Piastowskiej 2-8 w Toruniu. Po ukończeniu tzw. szesnastki młodzi rekruci wzmocnią również bataliony w Inowrocławiu i Grudziądzu.

- Szkolenie podstawowe ma na celu nauczenie żołnierzy umiejętności z zakresu taktyki, szkolenia strzeleckiego, ratownictwa pola walki, regulaminów oraz innych zagadnień, które żołnierz powinien przyswoić w trakcie szkolenia podstawowego. Dalej będą te umiejętności rozwijać podczas comiesięcznych szkoleń rotacyjnych – powiedział dowódca kompanii szkolenia podstawowego por. Michał Osiński.


To przekłada się na zwiększenie potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej. WOT, najmłodszy 5 rodzaj Sił Zbrojnych RP ma przecież uzupełniać potencjał wojsk operacyjnych w czasie kryzysu i wojny poprzez wprowadzenie ich do Stałych Rejonów Odpowiedzialności (SRO), w uproszczeniu mówiąc województw. Kluczowe znaczenie ma tu znajomość terenu i lokalnych uwarunkowań, jakie mają terytorialsi pochodzący z miejsc, w których służą.


Niezbędny 84 batalion lekkiej piechoty

Duże zainteresowanie służbą przekłada się na potrzebę utworzenia 4 batalionu w strukturach brygady. Proces nabiera tempa. Była szkoła przy ul. Leśnej 27 we Włocławku to już oficjalnie teren wojskowy. Trwają prace, które umożliwią rozpoczęcie remontu jeszcze w 2022 r. Pierwsze szkolenie podstawowe ma się rozpocząć w III kwartale 2023 r. Dodatkowo cieszy fakt, że w obecnym wcieleniu w struktury brygady wstąpili kolejni ochotnicy z rejonu odpowiedzialności Wojskowego Centrum Rekrutacji (byłego WKU) Włocławek. Wraz z utworzeniem batalionu żołnierze WOT, którzy mieszkają we Włocławku i okolicach będą mieli możliwość przeniesienia i służby najbliżej miejsca zamieszkania.

Brygada liczy obecnie blisko 2100 żołnierzy. Czwarty batalion we Włocławku da możliwość służby kolejnym kilkuset żołnierzom. To realna siła w odniesieniu do całego 5 rodzaju Sił Zbrojnych RP, który liczy obecnie ponad 33 tys. żołnierzy. Dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła potwierdził ostatnio, że docelowy pułap 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej i około 7,5 tys. żołnierzy zawodowych Wojska Obrony Terytorialnej powinny osiągnąć około 2026 lub 2027 roku.


Przysięga i IV święto brygady

Żołnierze z obecnego wcielenia złożą przysięgę wojskową na Rynku Nowomiejskim w Toruniu 27 sierpnia (sobota). Uroczystość będzie połączona z IV świętem 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W najważniejszym dniu w życiu żołnierza będą mogły towarzyszyć im zarówno rodziny, przyjaciele, jak i wszyscy chętni do spędzenia czasu w towarzystwie wojskowej rodziny. Przewidziano szereg atrakcji dla wszystkich, którzy zdecydują się świętować razem z terytorialsami. Początek uroczystości o godz. 11.00, wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

materiał: Oficer prasowy por. Paweł BANASIAK

 

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  Ja , w dniu 17-08-2022 08:12:47 napisał:

  Tak wygląda Wojsko polskie

  odpowiedz

  • 1 (1)

  przyjaciel psów, w dniu 17-08-2022 10:26:54 napisał:

  A JAK się czują osoby co naprawdę służyły

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)