Dziś mamy 19 września 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

12 sierpnia 2024

"Wakacyjne podróże po folklorze i literaturze". Zajęcia w bibliotece

fot. Joanna Brzozowska

fot. Joanna Brzozowska

W czwartek, 8 sierpnia 2024 r. w Gminnej Bibliotece #Publicznej w Sadkach odbyły się kolejne zajęcia dla dzieci z cyklu "Wakacyjne podróże po folklorze i literaturze". Tym razem mieliśmy okazję, żeby przyjrzeć się folklorowi kaszubskiemu.

Rozpoczęliśmy od przybliżenia dzieciom typowego stroju kaszubskiego wraz w jego charakterystycznymi elementami. Każdy z uczestników miał możliwość przymierzenia stroju damskiego, dzięki uprzejmości jednej z tancerek Zespołu Pieśni i Tańca Krajna.

W następnej części naszych zajęć, zapoznaliśmy się z typowymi tańcami tego regionu i oczywiście nauczyliśmy się kilku podstawowych kroków. Poza tym mieliśmy też kolejny raz możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, oczywiście po kaszubsku. Zaśpiewaliśmy wspólnie utwór "Wele wetka", co spotkało się z wielkim entuzjazmem wszystkich uczestników.

W części artystycznej dzieci miały za zadanie wykonać pudełka na swoje wakacyjne skarby z patyczków od lodów, inspirując się oczywiście motywem kaszubskim. Mogły w tym celu ozdobić swoje pudełka typowymi wzorami kaszubskimi lub wykorzystać tylko kaszubską kolorystykę, w której dominuje 7 podstawowych kolorów: chabrowy (oznacza kolor jezior), niebieski (oznacza niebo), granatowy (morze), żółty (słońce), zielony (kaszubskie lasy), czerwony (krew, którą każdy Kaszub jest gotowy przelać w obronie swojej ojczyzny) i czarny (kolor ziemi). Dzieci przystąpiły do pracy z wielkim zapałem, a przy ozdabianiu swoich pudełek wykazały się niezwykłą pomysłowością. Pomalowane farbami ściany pudełek na skarby zostawiliśmy do wyschnięcia i będziemy kończyć je przy następnym spotkaniu.

*Strój kaszubski mogliśmy podziwiać dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Krajna / ZPiT Krajna.

Materiał: Anna Maria Leppert / GBP Sadki

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"

Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.

(czytaj więcej)
0

Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

(czytaj więcej)
0

Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian

W tym roku przypada rocznica – 25 lat #od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.

(czytaj więcej)
0

Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy

Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.

(czytaj więcej)