Dziś mamy 5 grudnia 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

03 października 2021

Wyjątkowa lekcja. Licealiści z Krzywoustego na seansie o Grzegorzu Przemyku

fot. pow.

fot. pow.

Uczniowie siedmiu klas trzecich I LO dnia 28 września uczestniczyli# w seansie filmowym „Żeby nie było śladów” w Nakielskim Ośrodku Kultury. Film nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest polskim kandydatem do Oskara.

Maturzysta Grzegorz Przemyk został zatrzymany i śmiertelnie pobity przez milicję w 1983 roku. Jedyny świadek, kolega Jurek Popiel zdecydował się złożyć obciążające zeznania i walczyć z całym aparatem państwowym. Władza fabrykuje dowody i prześladuje ofiary, aby sprawcy pozostali bezkarni. Film pełen żywych emocji przenosi widzów do minionej epoki, ale równocześnie jest niezwykle aktualny. „Żeby nie było śladów” to film mistrzowsko zrealizowany przez Jana Matuszyńskiego z wyśmienitą obsadą aktorską. Został nakręcony na podstawie książki Cezarego Łazarewicza o tym samym tytule. Seans na pewno nikogo nie pozostawia obojętnym. Uczniowie doświadczyli wyjątkowej lekcji historii i emocji, które zapewne pozostaną z nimi na długo.


Materiał: Violetta Hejza

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 6 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV# Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki udanym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin.

(czytaj więcej)