Dziś mamy 2 grudnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

28 września 2022

Z cyklu bibliotekarz poleca. "Gdzie śpiewają raki"

fot. pow.

fot. pow.

Delia Owens jest amerykańską pisarką, zajmującą się do tej pory# dokumentowaniem afrykańskiej przyrody. „Gdzie śpiewają raki” jest jej debiutancką powieścią, która okazała się w latach 2019-2021 bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Książka w pełni zasługuje na to miano.

Główna bohaterka – Kya Clark, zwana potocznie „dziewczyną z bagien”, zamieszkuje małe miasteczko Barkley Cove, w Karolinie Północnej. Zmaga się z brakiem akceptacji wśród mieszkańców oraz traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa. Porzucona przez matkę i rodzeństwo, mieszka z ojcem alkoholikiem w domku na mokradłach. Jedyną motywację, dającą dziewczynie siły do przeżycia stanowi dzika natura, z którą przyszło jej na co dzień obcować. Jest dla niej wszystkim: rodziną, przyjacielem, pożywieniem i schronieniem w niebezpieczeństwie.

Kya nie umiejąca czytać i pisać bezbłędnie rozpoznaje wszystkie gatunki zwierząt i roślin. W trudnych chwilach pomaga jej nieznany przyjaciel, który staje się jej opiekunem i nauczycielem. Dziewczyna dorasta, przeżywa kolejne bolesne odtrącenie i wtedy na jej drodze pojawia się przez lata ukradkiem obserwowany chłopak. Czy okaże się tym, na którego czekała całe życie?

Książka łączy w sobie elementy powieści obyczajowej, literatury przyrodniczej i kryminału. Zaskakuje swoim zakończeniem, nie takim jakiego spodziewałaby się większość czytelników. Jednak Ci, którzy wcześniej zagłębili się w bujne opisy przyrody oraz poznali zachowania różnych gatunków zwierząt obserwowanych przez „dziewczynę z bagien” nie powinni być nim wcale zdziwieni…

Książkę „Gdzie śpiewają raki” znajdą Państwo w Wypożyczalni książek dla dorosłych w Nakle oraz w filii bibliotecznej w Ślesinie.


Materiał: Mariusz Skoczek / PiMBP w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nadzieje polskich kibiców. Dzisiaj Polska zagra z Meksykiem

Rozpoczęcie mundialu rozpaliło nadzieje polskich kibiców. Sukces w meczu towarzyskim z Chile (1:0) dodał optymizmu #przed dzisiejszym spotkaniem z Meksykiem.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)