Dziś mamy 23 stycznia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2021

Zakład karny włączył się w kolejną akcję. Powstały świąteczne figurki i świece

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

W ramach prowadzonych oddziaływań resocjalizacyjnych funkcjonariusze z# Zakładu Karnego w Potulicach zaangażowali osadzonych z oddziału terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo w świąteczne pomaganie. Cel jest wyjątkowy!

Wyjątkowy CEL!

Wpis na jednym z portali społecznościowych umieszczony przez Stowarzyszenie Uśmiech Nadziei Dzieciom zaczął się tak:

„Często diagnoza na Onkologii zwala nas z nóg. Mój syn, moja córka niedawno biegali, bawili się z rówieśnikami, a dziś zmienia się całe nasze życie (…) Cudowna opieka całego zespołu stara się stworzyć najlepsze warunki. Oddział onkologii staje się naszym domem. Dlatego My - przyjaciele naszych Wojowników chcemy stworzyć im ciepłe miejsce gdzie będą mogli spędzać czas zapominając choć na chwilę o cierpieniu”.

Tym miejscem okazała się świetlica dziecięca oddziału onkologii bydgoskiego szpitala. Rozpoczęło się zbieranie środków finansowych na jej wyposażenie. Działanie potulickich funkcjonariuszy pozwoliło na wsparcie tego przedsięwzięcia.

Pomaganie, a resocjalizacja

Nie wystarczy mówić o pomaganiu, aby wzbudzać wolę do takiej działalności i rozbudzać empatyczne spojrzenie na drugiego człowieka. Najlepszym sposobem jest włączenie się w realne, namacalne działania, którym w tym przypadku okazało się zbieranie środków finansowych na wyposażenie szpitalnej świetlicy. Właśnie w takie działania funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach włączyli skazanych w ramach prowadzonych oddziaływań resocjalizacyjnych. Tak właśnie powstało prawie 160 świec i figurek świątecznych za więziennym murem, które zostały przekazane na rzecz Stowarzyszenia Uśmiech Nadziei Dzieciom. Rękodzieło wykonane przez osadzonych podczas prowadzonej terapii zajęciowej można było nabyć podczas bydgoskiego kiermaszu świątecznego. Każdy zatem mógł dołożyć małą cegiełkę do zbudowania nowej odsłony szpitalnej świetlicy.

Cel jest jeden

Metod pomagania jest wiele, ale CEL jest JEDEN – wywołać odrobinę uśmiechu na twarzy dzieci i pokolorować ich dziecięcy świat kolorami tęczy. Włączanie realnych działań pomocowych w proces resocjalizacji jest jej nieodzownym elementem mającym na celu naukę prospołecznych postaw, wzbudzanie empatii i uwrażliwianie na potrzeby innych osób.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber - Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 7 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nowy taryfikator mandatów. W łatwy sposób sprawdzisz punkty karne

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i# punktów karnych. Są spore zmiany. Pamiętajcie - liczbę swoich punktów karnych możecie sprawdzić w dowolnym momencie – dzięki naszej e-usłudze lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)