Dziś mamy 3 października 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

01 czerwca 2023

Znacznie mniej na utrzymanie dróg. Jakie wydatki poniesiono?

fot. archiwum

fot. archiwum

Wydatki na drogi nie tylko wiążą się z ich budową czy poważnymi remontami. Corocznie wydawane są# pieniądze na ich tzw. bieżące utrzymanie. Jakie wydatki poniesiono na ten cel w ubiegłym roku w gminie Sadki?

W ramach puli wydatków na drogi, corocznie w budżecie znajdują się wydatki majątkowe i wydatki bieżące. Wydatki majątkowe to te na inwestycje w drogi - ich budowę, remonty czy przebudowę. Wydatki bieżące z kolei, to różnego rodzaju niewielkie naprawy, łatanie dziur, ale również przeglądy dróg, zakup kruszywa czy odśnieżanie dróg w czasie sezonu zimowego. W budżecie planowana jest pewna pula wydatków na ten cel.

W zeszłym roku, w gminie Sadki zaplanowano na bieżące utrzymanie dróg ponad pół miliona złotych. Wydano mniej, bo niecałe 400 tys. zł. Najwięcej z tej puli wydano na zakup materiałów i wyposażenia. To ponad 231 tys. zł, przeznaczone na zakup kruszywa, destruktu asfaltowego, soli drogowej, żwiru na drogi, trawy i nawozów. Kolejny znaczący wydatek to zakup usług za ponad 110 tys. zł, w tym prawie 50 tys. zł to usługi równania dróg gminnych, które od jakiegoś czasu gmina zleca firmom zewnętrznym. W tej kwocie zawarło się również m.in. odśnieżanie dróg w okresie zimowym, wycinka traw, przycinka drzew i krzewów rosnących przy drodze. Ponadto, gmina zapłaciła za zajęcie pasa drogowego ponad 10 tys. zł. Na wynagrodzenia dla osób zajmujących się utrzymaniem dróg wydano prawie 28 tys. zł, do tego ponad 1 tys. 700 to składki na ubezpieczenie. We wspomnianej kwocie 400 tys. zł zawarte były wydatki na zakup paliwa do kosiarek, aktualizowanie map drogowych, zakup znaków drogowych czy naprawa pojazdów, które są własnością gminy. Warto wspomnieć, że w 2021 roku na bieżące utrzymanie przeznaczone zostało prawie 900 tys. zł, a w 2020 roku prawie milion zł. Zeszłoroczne wydatki były więc znacznie niższe.

Źródło:  

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  Wójt , w dniu 01-06-2023 13:06:59 napisał:

  Jak to jest, że kupił równiarke za 350tyś w 2017r. z gwarancją na 3 miesiące co jest śmieszne przy tej kwocie zakupu, po 3 miesiącach się popsuła i do teraz stoi nieużywana, a wójt stwierdził, że będzie korzystał z firmy zewnętrznej i płacił po kilkadziesiąt tysięcy rocznie za usługę, nie żeby coś, ale drugą równiarke gmina już by miała..

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Mieszkaniec , w dniu 01-06-2023 18:11:15 napisał:

  Zapraszamy do Śmielin na ul. Topolową i Polną Prosze sie przejechać po tym "kruszywie" wielkości pięści ale spokojnie mieszkańcy juz większość ubili własnymi samochodami bo po tym wysypanym syfie nie przejechał nawet walec.. My nie mamy służbowych aut tylko z własnych portfeli naprawiamy zawieszenie

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Kierownik wójta, w dniu 01-06-2023 22:13:04 napisał:

  Nawet ta śmiesznie niska sumą środków przeznaczonych na drogi jest marnotrawiona. Np. wynajęto równiarkę z Nakła aby niepotrzebnie się przejechała i nic nie zrobiła, ponieważ niewłaściwie zlecono prace. Kto za to zapłacił? Ano mieszkańcy gminy Sadki za osobę odpowiedzialną za niegospodarność.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Jaka powinna być waga szkolnego tornistra? Profilaktyka wad postawy

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmują# wiele działań prozdrotownych. Dbają m.in. o profilaktykę wad postawy – sprawdzają i edukują w zakresie wagi tornistrów szkolnych uczniów.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
0

Zwiedzeni darmową próbką witamin. Przyszły rachunki za roczny zapas

Ponad 5 mln zł kary za manipulacje przy wysyłkowej sprzedaży #suplementów diety. Miały być darmowe próbki suplementów, a przychodziły rachunki za roczny zapas produktu wraz z subskrypcją. Prezes UOKiK nałożył ponad 5 mln zł kary na Natural Pharmaceuticals. Dodatkowo sankcje finansowe objęły także osobę zarządzającą spółką.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.

(czytaj więcej)