Dziś mamy 14 czerwca 2025, sobota, imieniny obchodzą:

13 czerwca 2025

Dziś piątek trzynastego. Skąd pochodzi przesąd o pechowym dniu?

fot. pixabay

fot. pixabay

Dzisiaj przypada piątek trzynastego. Osoby przesądne w wielu krajach# uznają ten dzień za pechowy.

Przesąd ten jest spotykany w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Taki sam status posiada w takich krajach jak: Polska, Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny. Z kolei w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Przypuszcza się, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX wieku.

Data piątek 13-tego w ciągu każdego roku przypada co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy.

 

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Janusz, w dniu 13-06-2025 15:55:01 napisał:

    Jo tam w to nie wierze

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Guślarz, w dniu 13-06-2025 22:25:35 napisał:

    Nie wierzę w zabobony, bo to przynosi pecha.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Konstrukcje stalowe
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Sezon na szpinak. Zielona bomba dla zdrowia

Wiosna i wczesne lato to idealny czas, by sięgnąć po świeży#, młody szpinak. Od kwietnia do czerwca trwa jego naturalny sezon – wtedy smakuje najlepiej, jest najtańszy i najzdrowszy. Znajdziemy go na targach, w warzywniakach i coraz częściej – prosto z lokalnych upraw. Ale szpinak to nie tylko zielony dodatek do obiadu – to prawdziwy superfood, który zasługuje na miejsce w każdej kuchni!

(czytaj więcej)
0

Święto Żandarmerii Wojskowej. Uhonorowanie służby i munduru

13 czerwca obchodzimy Święto Żandarmerii Wojskowej# – formacji wojskowej, która odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu porządku, dyscypliny i bezpieczeństwa w strukturach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. To dzień szczególny nie tylko dla żandarmów, ale i dla całej społeczności wojskowej.

(czytaj więcej)
0

Dziś piątek trzynastego. Skąd pochodzi przesąd o pechowym dniu?

Dzisiaj przypada piątek trzynastego. Osoby przesądne w wielu krajach# uznają ten dzień za pechowy.

(czytaj więcej)
0

Czy św. Wojciech przeszedł przez Pałuki? Historia, hipotezy i szlak

Z każdym rokiem odkrywamy na nowo znaczenie naszego regionu# – Pałuk – w dziejach chrześcijaństwa i kultury Europy Środkowej. Coraz więcej wskazuje na to, że to właśnie tędy mógł przebiegać historyczny szlak św. Wojciecha, który w 997 roku wyruszył z misją chrystianizacji Prusów.

(czytaj więcej)