Dziś mamy 25 marca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

Ogłoszenia i komunikaty

25 marca 2023 5

Uwaga! Dzisiaj na terenie powiatu możliwe burze z gradem

Ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące prognozowanego wystąpienia #Burz 1 stopnia na terenie 14 powiatów woj. kujawsko-pomorskiego.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Misterium Męki Pańskiej w Witosławiu. Widowisko w Niedzielę Palmową

Serdecznie zapraszamy Wszystkich Państwa na kolejne już Misterium Męki Pańskiej w Witosławiu# organizowane przez Parafię p.w. Świętego Macieja Apostoła w Orlu.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 9

Wypłata trzynastek już w przyszłym tygodniu. Kilka terminów płatności

W przyszłym tygodniu ruszy wypłata dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla# emerytów i rencistów. Pierwsze trzynastki otrzymają osoby, których wypłata świadczenia podstawowego wypada na 1 kwietnia.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

W nocy, z soboty 25 marca na niedzielę, 26 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni.

(czytaj więcej)
23 marca 2023 0

Profil na PUE ZUS trzeba jeszcze aktywować. Warto się pospieszyć

Płatnicy składek, którym ZUS założył z urzędu profil na PUE ZUS powinni dokończyć proces #rejestracji, aby móc z niego korzystać. Warto się pospieszyć, bo od 24 marca e-ZLA będą przekazywane na profil techniczny płatnika, nawet jeśli nie zdążył go aktywować.

(czytaj więcej)
22 marca 2023 5

Uwaga Salmonella w kefirze! GIS wydał ostrzeżenie

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Wykrycie obecności bakterii Salmonella spp. w jednej #partii produktu Kefir 200 g

(czytaj więcej)
21 marca 2023 4

Punkty Informacyjno-Doradcze dla obywateli Ukrainy. Jeden z nich w Nakle

W Inowrocławiu, Żninie, Świeciu i w Nakle nad Notecią Wojewoda Kujawsko – Pomorski Mikołaj Bogdanowicz uruchomił #Punkty Informacyjno – Doradcze. Są one skierowane do obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski jak i do obywateli innych krajów trzecich, którzy wjechali na terytorium Polski z Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r.

(czytaj więcej)
21 marca 2023 0

Wyższe kwoty odszkodowań za wypadek w pracy. Zmiany od kwietnia

1 kwietnia zmieniają się kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy # i chorób zawodowych. Będą wyższe. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu będzie przysługiwać 1269 zł. To o 136 zł więcej niż obecnie.

(czytaj więcej)
21 marca 2023 0

Do wykorzystania jeszcze ponad 82 tys. bonów. Ważne do końca marca

W województwie kujawsko-pomorskim do wykorzystania jest jeszcze ponad 82 tys. bonów turystycznych na kwotę #34,3 mln zł. Rodzice i opiekunowie mogą nimi płacić tylko do 31 marca 2023 r. Natomiast wycieczka, pobyt w hotelu, obóz, czy kolonie letnie dla dziecka – wszystko to może się odbyć później.

(czytaj więcej)
20 marca 2023 0

Mija termin na złożenie ZUS ZSWA za 2022 rok. Deklaracje do końca marca

Zbliża się termin, w którym płatnicy składek muszą złożyć dokument ZUS ZSWA za osoby, które # w ubiegłym roku choć jeden dzień pracowały w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

(czytaj więcej)
18 marca 2023 6

Uwaga alergicy! Produkt wycofany z uwagi na obecność dwutlenku siarki

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Wykrycie niezadeklarowanej substancji# alergennej – dwutlenku siarki w określonej partii produktu pn. Pasta bakłażanowa z suszonymi pomidorami

(czytaj więcej)
18 marca 2023 1

Dzień Nowych Technologii w Edukacji 2023. Zgłoszenia szkół do 30 marca

W piątek 31 marca 2023 roku, już piąty raz, odbędzie się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. #To inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią.

(czytaj więcej)
17 marca 2023 2

Kolejne dyżury telefoniczne i szkolenia. Można porozmawiać ze specjalistami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza mieszkańców Kujaw i Pomorza na kolejne dyżury #telefoniczne i szkolenia.

(czytaj więcej)
16 marca 2023 0

"Wielkanoc na wsi - tradycja uświęcona". Zmiana daty prelekcji Anny Sergott

Informujemy o zmianie dnia i godziny spotkania z panią Anną Sergott w bibliotece w Sadkach.

(czytaj więcej)
16 marca 2023 0

Umowy o dzieło mniej popularne. ZUS prowadzi rejestr

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nowy kalkulator emerytalny, który pozwala# samodzielnie wyliczyć przyszłą emeryturę, nawet wtedy, gdy planujemy przejść na nią w bieżącym roku.

(czytaj więcej)
15 marca 2023 2

"Życie jako wartość”. Seminarium dla młodzieży

Z okazji Narodowego Dnia Życia ustanowionego przez Sejm RP w 2004 roku, Wojewoda Kujawsko-Pomorski# Mikołaj Bogdanowicz zaprasza na III seminarium z cyklu: O jakość i trwałość rodziny, na temat: „Życie jako wartość”, które odbędzie się 24 marca 2023r. o godz. 10:30 w sali konferencyjnej im. Bydgoskiego Marca 1981 roku w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Inicjatywa skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz młodzieży akademickiej.

(czytaj więcej)
14 marca 2023 7

Ziemniaki wycofane ze sprzedaży. Duża obecnosć pestycydów

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany, że firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k. prowadzi wycofanie# wskazanej poniżej partii produktu pn. Ziemniaki jadalne sałatkowe, po otrzymaniu wyników badań, w ramach kontroli właścicielskiej na obecność pestycydów. Na podstawie oceny ryzyka uznano, że spożycie ziemniaków zawierających stwierdzony poziom chloroprofamu może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

(czytaj więcej)
14 marca 2023 1

Będzie silnie wiało. Ostrzeżenie dla powiatu nakielskiego

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią informuje, że od dnia# 14.03.2023 r. od godz. 19:00 do dnia 14.03.2023 r. do godz. 22:00 prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z pólnocnego zachodu.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)