Dziś mamy 7 lipca 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

07 lipca 2022 1

Czternasta emerytura bez podatku. Ile wyniesie świadczenie?

Od 25 sierpnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał# 14. emeryturę, która będzie zwolniona z podatku dochodowego. Świadczenie na rękę wyniesie 1217,98 zł. Będzie wypłacane z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku.

(czytaj więcej)
07 lipca 2022 0

Nowe tablice trwania życia nie dla osób urodzonych przed 1949 r. Kto może skorzystać?

Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązują nowe, korzystniejsze #tablice trwania życia. Nie każdy jednak może z nich skorzystać, a mimo to wielu seniorów składa wnioski o przeliczenie swojego świadczenia. Z tablic nie skorzystają m.in. osoby urodzone przez 1949 r.

(czytaj więcej)
05 lipca 2022 7

Słońce i plaża, górskie wędrówki, a może lato w mieście? Wakacje z Kartą Dużej Rodziny

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się spędzić wakacje nad morzem,# z górach, na Mazurach czy może w mieście – z Kartą Dużej Rodziny zniżki czekają na nas w całej Polsce. – To ośrodki wypoczynkowe, parki rozrywki, kina, muzea, pływalnie i wiele innych miejsc. Warto zapoznać się z ofertą partnerów i płacić mniej – zachęca minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

(czytaj więcej)
05 lipca 2022 0

Zainstaluj aplikację. Zwiedzaj region z „Paszportem od kuchni”!

Powidła strzeleckie, musztarda kcyńska, karp nakielski i gęsina – Kujawsko-Pomorskie smakami stoi.

(czytaj więcej)
05 lipca 2022 5

300+ na wyprawkę szkolną. Rodzice z regionu składają wnioski

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie z województwa kujawsko-pomorskiego# złożyli prawie 41 tys. wniosków o świadczenie 300+ z programu "Dobry start" na niemal 57 tys. dzieci. W całym kraju do ZUS-u wpłynęło elektronicznie 632 tys. wniosków na 875 tys. dzieci.

(czytaj więcej)
05 lipca 2022 0

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem? Poznaj te rady, aby uniknąć kłopotów

Muszelka z plaży, oryginalny upominek, regionalna wędlina… Czasem dopiero na granicy, okazuje się, # że przewozimy towary, za które grozi nam w Polsce wysoka grzywna, albo od 3 do 5 lat więzienia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego wyjeżdżamy.

(czytaj więcej)
01 lipca 2022 5

Niskie Podatki już od 1 lipca. Jakie zmiany czekają podatników?

Już dziś wchodzą w życie Niskie Podatki – nowe rozwiązania, które obniżają podatki oraz upraszczają i stabilizują system podatkowy.

(czytaj więcej)
01 lipca 2022 9

Niskie podatki dla emerytów i rencistów. Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy

Ponad 3 mln emerytów i rencistów zyska na zmianach podatkowych, które# wejdą w życie od 1 lipca. Przeciętna korzyść zyskujących ma wynieść rocznie około 726 zł.

(czytaj więcej)
30 czerwca 2022 20

"Czternastki" dla emerytów. Nie trzeba składać wniosków

W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana od # 25 sierpnia do 20 września. Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. ZUS z urzędu wypłaci uprawnionym dodatkowe roczne świadczenie.

(czytaj więcej)
29 czerwca 2022 7

Śpiesz się, bo zapłacisz karę. Ostatnie dni na złożenie deklaracji!

Mieszkańcy domów, zarządcy budynków, a także właściciele lokali handlowych, mają czas do końca # czerwca na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Tym, którzy tego nie zrobią, grożą wysokie kary – nawet do 5 tysięcy złotych. W jaki sposób spełnić swój obowiązek? Deklarację można wypełnić droga elektroniczną. Dokumenty można również składać w urzędzie gminy lub wysłać tradycyjną pocztą.

(czytaj więcej)
28 czerwca 2022 0

Wniosek na poprawę bezpieczeństwa pracy. Należy złożyć do 8 lipca

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o składaniu wniosków o# dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Ostateczny termin mija 8 lipca.

(czytaj więcej)
27 czerwca 2022 2

44 tysiące bonów czeka na aktywację w kujawsko-pomorskim. Czas do końca września!

Wakacje to najlepszy moment, by wykorzystać bon turystyczny#. W naszym regionie do wydania choćby częściowego w bonach pozostało jeszcze 72 mln zł. Warto się pospieszyć, bo jego ważność upływa 30 września. Po tym terminie nie będzie można nim już płacić.

(czytaj więcej)
27 czerwca 2022 2

Jak ZUS sprawdza, co robimy na zwolnieniu lekarskim? Koniecznie przeczytaj!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień #lekarskich przeprowadzonych w pierwszych kwartale 2022 roku. Kwota obniżonych i cofniętych świadczeń po kontroli zwolnień wyniosła ponad 42,6 mln zł, w kujawsko-pomorskim niemal 2,6 mln zł.

(czytaj więcej)
25 czerwca 2022 4

Doposażenie Kąpieliska przy plaży miejskiej w Więcborku. Pojawiły się nowe dmuchańce

W dniu dzisiejszym na plaży miejskiej w Więcborku pojawiły się nowe dmuchańce,# które od pierwszych chwil cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodszych i starszych. Przypominamy, że dmuchańce mają przysporzyć Państwu i dzieciom radości, a nie troski… dlatego prosimy o bezpieczne zachowanie i użytkowanie zgodnie z zaleceniem!

(czytaj więcej)
23 czerwca 2022 0

Od lipca rusza nabór wniosków o 300 plus. W ubiegłym roku wyprawkę otrzymało 4,4 mln dzieci

Już niebawem, bo od 1 lipca ZUS zacznie przyjmować# wnioski o wsparcie# z programu „Dobry start 300 plus” na nowy rok szkolny 2022/2023. Podobnie jak w ubiegłym roku wnioski będą przyjmowane wyłącznie elektronicznie, a pieniądze przekazywane na rachunki bankowe.

(czytaj więcej)
22 czerwca 2022 0

Urlop macierzyński także dla taty. Ojcowie coraz chętniej korzystają z takiej możliwości

Ojcowie coraz częściej angażują się w opiekę nad swoimi dziećmi. Jeśli tata jest ubezpieczony, może # skorzystać z płatnej opieki nad nowonarodzonym dzieckiem w postaci urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. W zdecydowanej większości tatusiowie korzystają właśnie z tego ostatniego.

(czytaj więcej)
22 czerwca 2022 0

Wakacje już za moment. Dopilnuj, aby podróże były bezpieczne

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest # priorytetem polskiej Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek.

(czytaj więcej)
21 czerwca 2022 6

ZUS wypłacił kolejną transzę 500 plus. Rodzice otrzymali 240 mln zł

We wtorek, 21 czerwca rodzice otrzymali z ZUS-u prawie 240 mln zł w ramach nowego okresu świadczeniowego "500 plus". W sumie na konta uprawnionych trafiło łącznie 2,7 mld zł.

(czytaj więcej)
0

Letnie tankowanie. Ile będzie kosztować paliwo w wakacje?

Rekordowe ceny paliw utrzymują się już kolejny miesiąc, choć w ostatnich# dniach obserwujemy chwilowe obniżki! Lato to tradycyjny okres podwyżek cen i wzmożonego ruchu na drogach. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Grillowanie - co wolno, a co nie? Przewodnik z przepisami

Amatorów grillowania w naszym kraju nie brakuje#. Z ankiety przeprowadzonej wśród Polaków wynika, że zaledwie 6,7% rodaków wcale nie grilluje. Około 10% uważa, że grillowanie jest zdrowe, niemniej zdaniem 43% należy odpowiednio przygotować jedzenie, by uzyskać zdrowe potrawy. Co ma wpływ na ich prozdrowotne wartości? Przede wszystkim jakość samych użytych produktów, ale także to, na jakim grillu posiłek zostanie przygotowany.

(czytaj więcej)
0

Niejadek na wycieczce? Przepisy na zdrowe przekąski do plecaka

Wymyślenie zdrowej i smacznej przekąski dla niejadka to# nie „bułka z masłem”. Szczególnie latem, kiedy dzieci niechętnie opuszczają place zabaw i podwórka, by doładować swoje niezwykle pojemne akumulatory. Wyzwanie stanowią także rodzinne wycieczki. Jak bowiem zmieścić w plecaku coś pysznego dla każdego? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)