Dziś mamy 16 września 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

13 września 2021 0

Uwaga! Zwierzę na drodze. Do tych zasad musi stosować się kierowca

Na drogach regionu dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń z# udziałem zwierząt. Policjanci apelują o rozsądek i uwagę.

(czytaj więcej)
12 września 2021 1

Pomoc społeczna dla cudzoziemców. Na jakie wsparcie w Polsce mogą liczyć?

Cudzoziemcy w Polsce nie są pozostawieni sami sobie. Na jakie wsparcie w ramach pomocy #v społecznej mogą liczyć? Jakie warunki muszą spełnić? Wyjaśniamy w praktycznym przewodniku.

(czytaj więcej)
12 września 2021 0

Jak nie dać się oszukać w Internecie? Policja ma na to praktyczne rady

Internet na dzień dzisiejszy to medium, w którym przeplata się świat realny z wirtualnym, życie # zawodowe i prywatne... Granica jest coraz cieńsza i zaczyna się zacierać. Postęp cywilizacyjny zmusza nas do pogodzenia się z „częściową wirtualizacją” naszego życia – wymiana informacji, rozrywka, zakupy, bankowość… Praktycznie wszystkie aspekty realnego świata mają swój oddźwięk w cyberprzestrzeni. Jest szybko, tanio i 24 h na dobę. Kupić można wszystko, zawrzeć umowę ubezpieczeniową, założyć konto bankowe - wszystko w Internecie bez biegania po mieście, bez stania w kolejce, nie martwiąc się o godziny otwarcia.

(czytaj więcej)
11 września 2021 16

Szczepienia w szkołach. Dowiedz się, jak to będzie zorganizowane

Jeśli Twoje dziecko ma skończone 12 lat, będzie mogło zaszczepić się przeciw # COVID-19 w szkole. Dowiedz się, jak to będzie zorganizowane.

(czytaj więcej)
10 września 2021 0

Oszuści podszywają się pod jeden z dużych banków. Rozsyłają SMS-y

Ostrzegamy przed nową metodą podszywania się# oszustów pod banki.

(czytaj więcej)
09 września 2021 16

„Czternastki” zostaną wypłacone z urzędu. Zapomnij o formalnościach

ZUS z urzędu wypłaci czternastą emeryturę. Nie trzeba w# tej sprawie składać żadnych wniosków. Czternastka trafi do klientów ZUS wraz z listopadowymi świadczeniami.

(czytaj więcej)
08 września 2021 7

Sezon na grzybobranie w pełni. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach!

Właśnie rozpoczyna się sezon na grzyby. Pod dębami, brzozami czy# modrzewiami lubią ukrywać się podgrzybki, koźlarze i borowiki. Za to w sosnowym lesie z pewnością znajdziemy maślaki. Kurki nie są zbyt wymagające i mogą rosnąć dosłownie wszędzie. Przedstawimy Wam kilka wskazówek i porad w jaki sposób zbierać grzyby, by nie znaleźć ich trujących odpowiedników.

(czytaj więcej)
08 września 2021 0

Uzyskaj profesjonalną pomoc. Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców

Od poniedziałku, 6 września działa nowa# całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

(czytaj więcej)
07 września 2021 0

Po świadczeniu rehabilitacyjnym możesz iść na rentę. Pamiętaj o dokumentach!

Po świadczeniu rehabilitacyjnym osoba, która nadal jest# niezdolna do pracy, może ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Podstawą do wydania decyzji w sprawie renty jest prawomocne orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub orzeczenie komisji lekarskiej ZUS.

(czytaj więcej)
07 września 2021 2

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Przygotowano akcję edukacyjną

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wznawia# ogólnopolską akcję edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. W poprzednich edycjach akcji zorganizowano ponad 1,6 tys. spotkań w szkołach. Wzięło w nich udział prawie 110 tys. osób. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
06 września 2021 3

Świetne wieści dla emerytów. ZUS z urzędu przeliczy czerwcowe emerytury

Problem czerwcowych emerytur został już# rozwiązany. Prezydent podpisał ustawę, która wchodzi w życie 18 września 2021 r. ZUS z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach czerwcowe emerytury, które przyznano w tym roku oraz renty rodzinne po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać żadnego wniosku.

(czytaj więcej)
04 września 2021 0

Infolinia spisowa czynna również w soboty. Zmiany obowiązują od dzisiaj

We wrześniu br. infolinia spisowa# 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfa operatora) będzie pracować także w soboty.

(czytaj więcej)
04 września 2021 0

Oszuści coraz bardziej zuchwali. Zobacz, jak się przed nimi chronić!

Pomysłowość oszustów nie zna granic. Co jakiś czas słyszy się o# zupełnie nowych schematach działania przestępców. Ludzie tracą oszczędności życia. Zaciągane są na nich różnego rodzaju pożyczki i kredyty.

(czytaj więcej)
03 września 2021 0

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Nie zapomnijmy o odblaskach

Za oknem widać pogarszające się warunki atmosferyczne, co# zwiastuje koniec wakacji. Wcześnie zapadający zmrok, deszcz i mgła powodują słabszą widoczność na drodze. Już teraz zadbajmy o elementy odblaskowe jako nieodzowny element naszej odzieży. Upewnijmy się, że nasze dzieci również mają odblaski, zanim wyruszą do szkoły.

(czytaj więcej)
02 września 2021 0

Wybierasz się na grzybobranie? Sprawdź, co należy wiedzieć

Rozpoczyna się sezon na grzybobranie i# piesze wycieczki do lasów. W Polsce ten sposób spędzania wolnego czasu na łonie natury jest niezwykle popularny. Jednak, aby w pełni cieszyć się urokami leśnych ostępów należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypraw, aby wyjazd na grzyby był bezpieczny.

(czytaj więcej)
31 sierpnia 2021 0

Nie wykorzystałeś jeszcze bonu? Zrób to po wakacjach

Ponad 70 proc. rodziców z województwa kujawsko-pomorskiego aktywowało już# bony turystyczne. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają czas do końca marca 2022 r. Do tej daty należy także dokonać płatności bonem, natomiast z samej usługi hotelarskiej czy imprezy turystycznej można skorzystać później.

(czytaj więcej)
31 sierpnia 2021 0

O czym powinien pamiętać student, który dorabia do renty rodzinnej?

Studenci oraz uczniowie, którzy pobierają rentę rodzinną z# ZUS, mogą dorabiać do swojego świadczenia. Muszą jednak pamiętać, że dodatkowe zarobki z zatrudnienia albo innej działalności, która podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, mogą spowodować, że ZUS zmniejszy albo zawiesi rentę. Od 1 września zmieniają się graniczne kwoty przychodu, na jakie muszą uważać.

(czytaj więcej)
31 sierpnia 2021 1

Nie daj się okraść. Zabezpiecz odpowiednio swój dom!

Dom to miejsce, gdzie większości z nas czuje się# bezpiecznie i komfortowo. Gdy dochodzi do włamania i kradzieży często dorobku całego naszego życia, wówczas wiele osób bezpowrotnie traci to poczucie bezpieczeństwa. Dlatego warto zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie związane z włamaniem. Wszak nawet najskuteczniejsi policjanci nie ochronią w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali. Dla przypomnienia przedstawiamy kilka podstawowych zasad, jak zabezpieczyć własne mieszkanie.

(czytaj więcej)
0

Czteroosobowa rodzina marnuje rocznie żywność wartą nawet 3 tys. zł

Zgodnie z danymi Programu Racjonalizacji Strat i# Ograniczania Marnotrawstwa Żywności (PROM), ok. 40% marnowanej żywności w Polsce generują produkcja, przetwórstwo i dystrybucja, a 60% – konsumenci. To oznacza, że za wyeliminowanie problemu odpowiedzialni są wszyscy: od producentów rolnych zaczynając, poprzez przetwórców i sieci handlowe, na gospodarstwach domowych kończąc.

(czytaj więcej)
0

Znaczki upamiętniające beatyfikacje Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Czackiej

Poczta Polska wprowadza do obiegu dwa znaczki upamiętniające# proces beatyfikacyjny Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Emisje obu walorów zaplanowano na 12 września br., dzień uroczystej mszy beatyfikacyjnej.

(czytaj więcej)
0

Pomysł na domowy makaron. Jak zrobić go samodzielnie w domu?

Jesienna dieta to okazja do eksperymentowania i# próbowania nowych smaków. Bogactwo grzybów, warzyw czy orzechów pozwoli, nawet początkującym, poczuć się jak prawdziwy szef kuchni. Dynia, cukinia, papryka czy bakłażan będą idealnie komponować się z wszelkiego rodzaju sosami i makaronami. Jeżeli chcemy zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, warto zrobić wszystko od podstaw. W tekście znajdziesz pomysł na makaron oraz rady z jakiego gadżetu kuchennego warto skorzystać, aby gotowanie było szybsze i łatwiejsze.

(czytaj więcej)
0

Coraz więcej e-Polaków. Tysiące elektronicznych zgłoszeń narodzin

Tylko w tym roku Polacy zgłosili online przyjście na świat ponad 100 tysięcy dzieci. W sumie - z naszej e-usługi skorzystali już niemal 350 tysięcy razy.

(czytaj więcej)