Dziś mamy 29 marca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

27 marca 2020 1

Dopłaty 2020. ARiMR przyjmuje oświadczenia i e-wnioski

W tym roku rolnicy po raz trzeci składają wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i #obszarowych z PROW 2014-2020 obowiązkowo przez internet. Utrzymana została także możliwość złożenia papierowego oświadczenia potwierdzającego brak zmian w stosunku do wniosku z roku poprzedniego.

(czytaj więcej)
23 marca 2020 13

Problemy dotykają wszystkich branż. Rolnicy zwolnieni ze składek KRUS

– Zwolnienie ze składek KRUS jest pierwszą pomocą dla rolników, która w związku z #epidemią uzyskała zgodę rządu – poinformował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

(czytaj więcej)
21 marca 2020 7

Wyższy zasiłek chorobowy dla rolnika. Będzie szybciej i sprawniej

Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom prawnym ubezpieczeni w Kasie Rolniczego #Ubezpieczenia Społecznego rolnicy i domownicy będą mogli szybciej i sprawniej nabyć prawo do zasiłku chorobowego, w przypadku zachorowania na COVID-19.

(czytaj więcej)
20 marca 2020 1

Komunikat ARiMR. Kontakt wyłącznie telefoniczny lub pisemny

Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce oraz zaleceniami rządu i# służb sanitarnych dotyczących rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 - „koronawirusa", aby skutecznie chronić zdrowie beneficjentów ARiMR i jej pracowników, prosimy o wyrozumiałość dla przyjętego sposobu postępowania w tym okresie.

(czytaj więcej)
18 marca 2020 28

Podwyżki cen produktów? "To podłe, nieetyczne i zasługuje na potępienie"

– Nie ma zgody na niczym nieuzasadnione podwyżki cen żywności – podkreśla Minister #Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w kontekście sygnałów o podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych. W tej chwili obserwuje się wzrost cen mięsa drobiowego i produktów mleczarskich.

(czytaj więcej)
03 marca 2020 0

ARiMR dofinansuje inwestycje chroniące przed ASF lub powodzią

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje pomoc rolnikom z całej Polski, #którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń. ARiMR wesprze również spółki wodne, które chcą zainwestować w urządzenia chroniące gospodarstwa przed powodzią. 19 marca 2020 r. rusza nabór wniosków o wsparcie „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”.

(czytaj więcej)
01 marca 2020 1

Restrukturyzacja małych gospodarstw na obszarach ASF. Złóż wniosek o pomoc

Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych# afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020.

(czytaj więcej)
26 lutego 2020 0

Dopłaty 2020. ARiMR przyjmuje oświadczenia od 2 marca

Rolnicy prowadzący małe gospodarstwa również w tym roku będą mogli złożyć #zamiast e-wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2014-2020 papierowe oświadczenie potwierdzające brak zmian w stosunku do wniosku z roku poprzedniego. W tym roku termin rozpocznie się 2 marca i potrwa do 15 kwietnia 2020 r.

(czytaj więcej)
25 lutego 2020 3

Nowe formy wsparcia finansowego dla rolników i przedsiębiorców rolnych

Rolnicy i przedsiębiorcy rolni mogą składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o pomoc finansową dla# swoich gospodarstw. Nabór wniosków jest prowadzony w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020. O szczegółach mówili dziś na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału ARiMR w Toruniu Jolanta Sobecka i jej zastępca Paweł Drzażdżewski.

(czytaj więcej)
21 lutego 2020 1

Ruszył nabór wniosków o dotację na nawadnianie gospodarstwa

Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o# dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa. 21 lutego ruszył nabór wniosków, który potrwa do 20 kwietnia 2020 r.

(czytaj więcej)
20 lutego 2020 0

Konkurs dla właścicieli gospodarstw rolnych. Sprawdź szczegóły

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych #do udziału w XVIII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

(czytaj więcej)
08 lutego 2020 0

Nowe regulacje prawne przy zwalczaniu ASF. W KPUW odbyła się narada

4 lutego w urzędzie wojewódzkim odbyła się narada ze służbami, w związku z #podpisaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawą, która wprowadza regulacje prawne służące zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w szczególności ASF (afrykańskiego pomoru świń). Zebraniu przewodniczył wicewojewoda Józef Ramlau.

(czytaj więcej)
08 lutego 2020 6

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2020 r. Do kiedy wnioski i faktury?

Każdy producent rolny, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej #napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT potwierdzające zakup.

(czytaj więcej)
08 lutego 2020 0

KRUS rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2019 r.

Deklaracje podatkowe PIT otrzymają wszyscy emeryci i renciści, którzy w 2019 roku #chociaż raz pobrali jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe (np. emeryturę rolniczą, okresową emeryturę rolniczą, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną) lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

(czytaj więcej)
06 lutego 2020 4

Zabezpiecz gospodarstwo przed suszą. Złóż wniosek o dotację

Od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się# w ARiMR o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego.

(czytaj więcej)
03 lutego 2020 0

X Zjazd Sadowników z województwa. Poruszono kilka tematów

30 stycznia 2020 r odbył się w Przysieku Koło Torunia X Zjazd Sadowników Województwa #Kujawsko-Pomorskiego. Było to kolejne spotkanie, w którym obok producentów owoców brali udział przedstawiciele firm, nauki i doradztwa.

(czytaj więcej)
01 lutego 2020 0

Ochrona wód przed azotanami. Złożono ponad tysiąc wniosków

1101 wniosków na łączną kwotę ponad 86 mln zł wpłynęło do ARiMR w zakończonym 28 stycznia naborze# wniosków o wsparcie finansowe „Inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” realizowane w ramach PROW 2014-2020.

(czytaj więcej)
31 stycznia 2020 0

Inwestycje w przetwórstwo. 27 lutego rusza nowy nabór wniosków

Od 27 lutego do 27 marca 2020 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmować wnioski o # wsparcie finansowe dla firm z branży przetwórstwa produktów rolnych lub zajmujących się ich sprzedażą hurtową. W tym naborze preferowane będą inwestycje w zakresie produkcji paszy dla zwierząt gospodarskich z surowców niemodyfikowanych genetycznie.

(czytaj więcej)
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Co robić w czasie kwarantanny? Mamy dla Was kilka propozycji

Minęło już kilka tygodni odkąd ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W tym# czasie wielu z nas pozostaje w domach. Co robić żeby nie zwariować? Jak wypełnić sobie czas w przysłowiowych "czterech ścianach"?

(czytaj więcej)