Dziś mamy 19 stycznia 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

16 stycznia 2020 8

Jak prawidłowo segregować odpady? Kilka ważnych wskazówek

W 2020 r. za wywóz śmieci zapłacimy znacznie więcej, nawet kilkadziesiąt lub #kilkaset procent, zwłaszcza gdy ich nie posegregujemy. Selektywna zbiórka odpadów dziś to już nie tylko dbałość o środowisko, ale także własny rachunek ekonomiczny. Warto zatem wiedzieć, jak we właściwy sposób pozbywać się śmieci.

(czytaj więcej)
16 stycznia 2020 3

Wygodniej podróżujemy koleją w Bydgoszczy. Wykonano szereg prac

Korzystne zmiany dla podróżujących z bydgoskich przystanków Bydgoszcz Brdyujście, #Bydgoszcz Akademia i Bydgoszcz Fordon wprowadziły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - zamontowano nowe wiaty i przebudowano peron. W Bydgoszczy przyśpieszyły również pociągi dzięki remontom torów i wiaduktów w stronę Chełmży i Piły. W 2019 r. PLK w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego wykonały prace za około 20 mln złotych.

(czytaj więcej)
15 stycznia 2020 0

Sexting i nagie zdjęcia. Uważaj, co wrzucasz do sieci

Wszyscy, ale na pewno nie moje dziecko! – tak zareaguje wielu rodziców na # wieść o tym, że ich córka lub syn przesłali innym swoje nagie zdjęcia. Skala sextingu, bo o nim mowa, rośnie. Co zrobić, by zatrzymać ten trend? – to temat kolejnej odsłony kampanii Ministerstwa Cyfryzacji i NASK – „Nie zagub dziecka w sieci”.

(czytaj więcej)
15 stycznia 2020 0

Aplikacja "Asystent Zdrowia". Wiedza z zakresu zasad prawidłowego odżywiania

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią informuje, że # Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) przygotowało aplikację „Asystent Zdrowia”, która dostarcza praktycznej wiedzy z zakresu zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej.

(czytaj więcej)
15 stycznia 2020 0

500 plus dla niesamodzielnych. O czym warto pamiętać

Blisko 27,9 tys. wniosków o 500 plus dla niesamodzielnych już trafiło do # Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie kujawsko-pomorskim. Do końca roku wydano ponad 16,3 tys. decyzji przyznających to świadczenie.

(czytaj więcej)
13 stycznia 2020 0

Pracodawco zgłoś się do konkursu! Jeszcze tylko 10 dni!

Jeszcze tylko przez 10 dni można wysyłać zgłoszenia do konkursu # „Pracodawca przyjazny WOT”. W tym roku zmieniły się zasady kwalifikacji. Zgłoszenie kandydata może przesłać nie tylko pracownik - żołnierz WOT, ale też sam pracodawca zatrudniający naszych żołnierzy.

(czytaj więcej)
13 stycznia 2020 0

Legenda walki o niepodległą Polskę. 11. rocznica śmierci gen. Elżbiety Zawackiej

11 lat temu, 10 stycznia 2009 roku zmarła wybitna legenda walki o niepodległą i # wolną Polskę – gen. Elżbieta Zawacka, p.s. „Zo”. Ta wyjątkowa i charyzmatyczna postać jest patronką 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 22 lutego 2019 roku inspirując terytorialsów swoim życiem i twórczością każdego dnia.

(czytaj więcej)
10 stycznia 2020 0

Rozliczenie dochodów za 2019 rok. O czym warto pamiętać

Jeżeli w 2019 r. zatrudniałeś osoby fizyczne lub wypłacałeś im np. wynagrodzenia z # umowy o pracę, umowy zlecenia czy należności z praw majątkowych, po zakończeniu roku sporządzasz imienne informacje o wysokości dochodów tych osób (PIT-11, PIT-R) i zbiorcze deklaracje o pobranym podatku (PIT-4R, PIT-8AR).

(czytaj więcej)
10 stycznia 2020 9

Bezrobocie w naszym kraju? Polska znalazła się na podium

Polska znalazła się na 3. pozycji wśród krajów Unii Europejskiej o # najniższym bezrobociu. Według badania Eurostatu w listopadzie ubiegłego roku stopa bezrobocia wyniosła 3,2 proc.

(czytaj więcej)
10 stycznia 2020 8

Sejm za trzynastą emeryturą. Przyjęto rządową ustawę

Sejm przyjął rządową ustawę gwarantującą coroczną wypłatę dodatkowego świadczenia dla # wszystkich emerytów i rencistów. W tym roku na tzw. trzynastą emeryturę przeznaczone zostanie łącznie 11,75 mld złotych.

(czytaj więcej)
10 stycznia 2020 1

Sytuacja na rynku pracy. Najlepszy koniec roku od trzech dekad

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało najnowsze, szacunkowe jeszcze dane # dotyczące sytuacji na rynku pracy. Z wyliczeń resortu pracy wynika, że grudniu 2019 roku w rejestrach urzędów pracy figurowało mniej niż 900 tys. bezrobotnych. To najlepszy koniec roku od trzech dekad.

(czytaj więcej)
09 stycznia 2020 1

Emerytury w górę. Komisja polityki społecznej i rodziny poparła projekt

W marcu 2020 r. najniższa emerytura wyniesie 1200 zł, a świadczenia będą wzrastały o # ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 zł – takie założenia znalazły się w projekcie ustawy dotyczącej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych.

(czytaj więcej)
09 stycznia 2020 15

Emerytura plus w Sejmie. „To wyraz solidarności międzypokoleniowej”

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy # dotyczącego corocznej wypłaty tzw. trzynastej emerytury. Dodatkowe wsparcie adresowane jest do wszystkich emerytów i rencistów. W tym roku na wypłatę świadczeń przeznaczone zostanie 11,75 mld zł.

(czytaj więcej)
09 stycznia 2020 0

ASOS 2020 wystartował. Kto może otrzymać dofinansowanie?

Wspieranie aktywności seniorów, edukacja, integracja wewnątrz i międzypokoleniowa, usługi # społeczne dla osób starszych – to główne cele Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

(czytaj więcej)
08 stycznia 2020 5

Koniec z papierowymi receptami. Będzie prościej i czytelniej

Koniec z papierowymi receptami. Od dziś przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają #już tylko e-recepty. Gdzie ich później szukać? Najwygodniej w naszej aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
07 stycznia 2020 0

Wsparcie dla rodzin z małymi dziećmi. Rusza drugi nabór wniosków!

W czwartek (9 stycznia) rusza drugi nabór wniosków w wojewódzkim projekcie „Aktywna #Mama, aktywny Tata” wspierającym rodziny z małymi dziećmi w łączeniu aktywności zawodowej z opieką nad nimi.

(czytaj więcej)
05 stycznia 2020 8

Rok 2019 rodziny zapamiętają na długo. Co zmieniło się w zeszłym roku?

1 lipca 2019 roku to niezwykle ważna data i wielkie święto polskich rodzin. Tego dnia # program „Rodzina 500+” został rozszerzony na każde dziecko, również pierwsze i jedyne w rodzinie, niezależnie od dochodów. – To jedna z najbardziej oczekiwanych społecznie zmian – mówi minister Marlena Maląg. Ale to niejedyne działania MRPiPS na rzecz rodzin w minionym roku.

(czytaj więcej)
05 stycznia 2020 15

Dobry rok dla polskich pracowników. Płaca minimalna w górę

Nowy Rok przyniósł dobre wiadomości dla polskich pracowników. Od 1 stycznia # br. wynagrodzenie minimalne wzrosło aż o 350 zł – do 2600 zł, a minimalna stawka godzinowa do 17 zł. – Dodatkowo od tego roku dodatek stażowy nie będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia za pracę – przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

(czytaj więcej)
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Jak utrzymać porządek w nowym roku? Poznaj 5 trików na odświeżenie domu

Nie przepadasz za sprzątaniem, ale lubisz, kiedy w domu wszystko jest w # porządku? Chociaż nie istnieje żaden magiczny sposób na to, aby porządek robił się sam, to okazuje się, że wcale nie musisz spędzać na walce z bałaganem długich godzin.

(czytaj więcej)