Dziś mamy 1 kwietnia 2020, środa, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

31 marca 2020 0

Czas na złożenie deklaracji PIT został wydłużony. Do kiedy należy ją złożyć?

Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku deklaracje# można jednak składać do końca maja.

(czytaj więcej)
31 marca 2020 0

Świadczenia chorobowe. ZUS informuje, jakie dokumenty trzeba złożyć

Osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do otrzymania świadczeń# chorobowych w razie kwarantanny lub izolacji. Jest to wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Rodzice mogą także starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia placówki oświatowej dziecka do lat 8 w związku z koronawirusem. Warto wiedzieć, jakie dokumenty należy złożyć by uzyskać świadczenie.

(czytaj więcej)
30 marca 2020 0

Ośrodki wytchnieniowe dla białego personelu. Koszty pokryje województwo

Samorząd województwa uruchomił dwa ośrodki wytchnieniowe, dedykowane białemu #personelowi pięciu kujawsko-pomorskich szpitali znajdujących się na pierwszej linii walki z epidemią. – Chcemy, by służyły tym, którzy codziennie narażają zdrowie i życie by służyć innym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Pobyty są bezpłatne, wszystkie koszty pokrywa samorząd województwa. Placówki prosimy o kontakt z Katarzyną Wilczyńską, tel. 660 667 943.

(czytaj więcej)
28 marca 2020 0

Dzisiaj zmiana czasu z zimowego na letni. Pośpimy krócej

Mieszkańcy Unii Europejskiej muszą dwa razy w roku zmieniać czas w swoich zegarkach. Dzisiaj w nocy#, z 28 na 29 marca 2020 roku zmieniamy czas z zimowego na letni, czyli przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00.

(czytaj więcej)
28 marca 2020 3

GIS o wyrobach piekarniczych. Używaj jednorazowych rękawiczek

Ze względu na obawy klientów kupujących pieczywo luzem Główny Inspektor Sanitarny informuje, że# nie ma żadnych doniesień naukowych wskazujących na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową.

(czytaj więcej)
27 marca 2020 0

Orzeczenia o niepełnosprawności bez osobistego stawiennictwa

Niecodzienne okoliczności wymagają niestandardowych działań. Aktualnie lekarze mogą #wydawać orzeczenia o niepełnosprawności bez bezpośredniego badania, na podstawie dołączonej do wniosku dokumentacji. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podpisała rozporządzenie w tej sprawie.

(czytaj więcej)
27 marca 2020 0

Bądź ostrożny podczas zakupów w internecie. Uważaj na „super okazje”

Panująca sytuacja epidemiczna i związane z nią zalecenia powodują, że wiele osób #korzysta z możliwości zrobienia zakupów przez Internet. Forma ta jest wygodna i pomocna w zaistniałej sytuacji, jednak kupujący pamiętać muszą o bezpieczeństwie.

(czytaj więcej)
27 marca 2020 2

Jak wygląda obsługa klientów w ZUS? Uruchomiono trzy nowe infolinie

W ciągu dwóch najbliższych poniedziałków, 30 marca i 6 kwietnia 2020 r. placówki #ZUS będą czynne do godz. 15.00. Nadal sale obsługi klientów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych są dostępne tylko w ramach wydzielonych stref, w których klienci mogą samodzielnie składać wnioski do przeznaczonych do tego skrzynek (bez kontaktu osobistego z pracownikiem ZUS).

(czytaj więcej)
26 marca 2020 0

Przejazdy nienormatywne. Usprawnienia w stanie epidemii

W wyniku podjętych działań mających na celu usprawnienie procesu składania wniosków o wydanie# zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego, przekazywania wydanych zezwoleń wnioskodawcom oraz współpracy ze służbami kontrolującymi takie przejazdy, wprowadzamy na czas występowania wirusa COVID-19 niezbędne udogodnienia.

(czytaj więcej)
26 marca 2020 2

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 25 marca. Trwają prace nad zmianą ustawy

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą złożyć wniosek o# dalszą wypłatę świadczenia. Wniosek zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

(czytaj więcej)
25 marca 2020 0

Fundacja DKMS przekazała 110 tys. pałeczek do diagnostyki koronawirusa

Wszystkie ręce na pokład! – to najczęściej słyszany w ostatnim czasie okrzyk, który #mobilizuje wszystkich do walki ze wspólnym, bardzo trudnym przeciwnikiem, jakim jest epidemia koronawirusa.

(czytaj więcej)
25 marca 2020 0

Chipsy paprykowe wycofane ze sprzedaży. Co w nich wykryto?

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że firma Lidl sp. z o.o. sp. k., ze względu #na bezpieczeństwo konsumentów z alergią na siarczyny, samodzielnie podjęła decyzję o wycofaniu z rynku produktu „Snack Day, Chipsy paprykowe, 175 g” z datą minimalnej trwałości 28.09.2020 oraz 19.10.2020 i poinformowała organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej o podjętych działaniach.

(czytaj więcej)
24 marca 2020 0

Z aplikacji korzysta już ponad 10 tys. osób. Pojawiło się szereg pytań

Za nami pierwszy weekend aplikacji Kwarantanna domowa. Coraz więcej Polaków chce z #niej korzystać. Wraz z nowymi użytkownikami, pojawiają się nowe pytania. Chętnie na wszystkie odpowiemy!

(czytaj więcej)
23 marca 2020 5

Do pracy zdalnej trzeba przygotować i siebie, i dziecko. Pedagog radzi

O połączeniu pracy zdalnej z rolą rodzica Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej #rozmawia z panią Elżbietą Stawińską, pedagogiem z wieloletnim stażem.

(czytaj więcej)
20 marca 2020 0

Wypłaty emerytur i rent nie będą miały opóźnień. ZUS uspokaja

Placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mimo, że są pozbawione bezpośredniego kontaktu z klientami# realizują ustawowe obowiązki. Emerytury i renty z ZUS-u są i będą wypłacane bez opóźnień. Bezpieczne są również wypłaty tzw. trzynastych emerytur.

(czytaj więcej)
20 marca 2020 1

Podstawowe zasady higieny. PCZK przypomina o ich przestrzeganiu

Szanowni Państwo, mając na uwadze obowiązujący stan zagrożenia epidemicznego w związku z występowaniem# koronawirusa COVID-19 Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią przypomina o obowiązku przestrzegania podstawowych zasad sanitarno-higienicznych.

(czytaj więcej)
17 marca 2020 6

Na co mogą liczyć osoby objęte kwarantanną? Sprawdź!

Jeżeli w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jesteś objęty kwarantanną, pamiętaj - nie# jesteś pozostawiony sam sobie. Otrzymasz wsparcie z wielu miejsc.

(czytaj więcej)
17 marca 2020 0

Koronawirus SARS-CoV-2. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

Środowisko medyczne zwiera szyki w obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-COV-2. Głos zabierają# eksperci i towarzystwa naukowe, z dziedzin których pacjenci są najbardziej narażeni na skutki zdrowotnej wirusa i wywoływanej nim choroby.

(czytaj więcej)
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Miejsce relaksu i odpoczynku. Przygotuj balkon na ciepłe dni

Marzysz o własnej, zielonej enklawie, idealnym miejscu do relaksu? Brak ogrodu albo# pokaźnych rozmiarów tarasu nie musi być problemem. Coraz cieplejsza pogoda, dłuższe dni, a dodatkowo odpowiedzialne i rozsądne #zostańwdomu mogą sprzyjać liftingom balkonów.

(czytaj więcej)